Úhradová vyhláška rozdělí ve zdravotnictví o 9,2 miliardy víc než letos

ČTK ČTK
2. 10. 2015 15:51
Úhradová vyhláška pro příští rok rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče o 9,2 miliardy korun víc než v letošním roce. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl, že požadavky byly výrazně vyšší, než kolik může v příštím roce rozdělit. Ustoupit musely například nemocnice, které žádaly zvýšení o 3,5 až 4 procenta. Pouze tříprocentní nárůst ohrožuje hlavně malé nemocnice, které tvrdí, že jim nebudou stačit peníze, aby mohly navyšovat platy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Chystaná úhradová vyhláška pro příští rok rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče zhruba o 9,2 miliardy korun víc než letos. Celkem by zdravotní pojišťovny měly zaplatit ze základních fondů 252,2 miliardy, očekávaný růst zdrojů přitom je o půl miliardy vyšší.

Umožní to pojišťovnám po letech stagnace tvořit zákonem požadované rezervy. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že celkové příjmy systému v roce 2016 se odhadují na 258,3 miliardy korun.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) připomněl, že požadavky byly výrazně vyšší, než kolik může v příštím roce rozdělit. Protože "nemá tiskárnu na peníze", museli podle něho vyjednávači z části připomínek slevit. I tak se jim podařilo dohodnout výrazné vylepšení původního ministerského návrhu.

Například pro nemocnice počítalo ministerstvo s růstem úhrad o 2,5 procenta, nakonec ale přistoupilo na tříprocentní růst úhrad.

Velké nemocnice žádaly 3,5 procenta, menší nemocnice spolu s brněnskou Fakultní nemocnicí u sv. Anny dokonce čtyři procenta nárůstu.

Růst paušální úhrady v akutní lůžkové péči je spojen s určením stropu, který neumožní další růst plateb při výrazně vyšší produkci. Určitou možnost úhrady nadprodukce ale nemocnice mají. Stoupnou úhrady centrům vysoce specializované péče a mimo limit bude úhrada porodů, péče o novorozence či screeningy.

Peníze nebudou stačit malým nemocnicím

V následné péči ze složitých vzorců výsledného znění vyhlášky vyplývá, že všechna zařízení následné péče mohou v příštím roce počítat minimálně s nárůstem úhrad o tři procenta proti letošku. Podle ministerstva stačí nárůsty v akutní i následné péči na slíbené pětiprocentní navýšení tarifních platů. Menší nemocnice ale tvrdí, že jim to stačit nebude a platy nezvýší.

Ambulantní specialisté podle návrhu měli dostat o jedno procento víc než letos, podařilo se jim dojednat tříprocentní nárůst. Žádali také plnou náhradu zrušených regulačních poplatků bez limitů referenčního roku, ministerstvo kompenzaci do vyhlášky dalo, ale s limity.

Lékaři ze specializovaných ambulancí naopak pochodili s požadavkem, aby jim byla zaplacena péče i o ty pacienty, u nichž vykážou tzv. minimální kontakt. Hodnota bodu zůstala zachována.

Pojišťovny automaticky uhradí i mimořádně nákladné pacienty, jejichž léčení bude stát více než pětinásobek průměrných nákladů. Do regulací se nezapočítávají léky a vyžádaná péče o pacienty v ochranné léčbě.

Praktičtí lékaři pro dospělé také dostanou náhradu zrušených poplatků s limity referenčního roku, neúspěšně žádali limit zrušit. Základní kapitační platbu, což je pravidelná měsíční platba pojišťovny za registrovaného pacienta, budou mít 52 korun.

Navýšit si ji mohou o 0,50 koruny, pokud provedou v hodnoceném období preventivní prohlídku alespoň u 20 procent pacientů dané pojišťovny od 40 do 80 let věku. Za deset služeb lékařské pohotovosti dostanou ročně navíc 35 tisíc korun.

Zubaři žádali dvouprocentní nárůst úhrad, které ministerstvo promítlo v navýšení úhrad například plomb. Po připomínkách byly úhrady zvýšeny i u některých dalších výkonů, nárůst by tak mohl dosáhnout až tří procent.

 

Právě se děje

Další zprávy