Šéf policie: V okresech chci speciální hlídky se samopaly

Petr Koděra Radek Nohl Petr Koděra, Radek Nohl
2. 4. 2015 5:30
Policejní prezident Tomáš Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že policisté v Uherském Brodě postupovali správně, i když byli ve velkém stresu.
Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec.
Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vedení tuzemské policie se chystá i kvůli nedávné střelbě v Uherském Brodě personálně posílit. Podle plánu, který chce během několika týdnů předložit vládě, počítá se zřízením speciálních hlídek. Ty by měly být v každém okrese.

"Cílem je, aby se speciální a moderně vybavená hlídka s dlouhými zbraněmi a balistickými prostředky dostala zhruba do deseti minut do každého místa v této zemi," řekl pro deník Aktuálně.cz policejní prezident Tomáš Tuhý.

Tuhý v rozhovoru také říká, že policisté v Uherském Brodě postupovali správně a nechybovali. "Ti policisté se rozhodli velmi správně, i když byli ve velkém stresu. Opakovaně se tam snažili jít a nasadit svůj život," prohlásil Tuhý.

Pokud by se v nejbližší době stala podobná tragédie jako v Uherském Brodě, byla by policie připravena jinak? A třeba lépe?

Je otázka, jestli policie byla připravena špatně. Šlo o mimořádnou událost, která nešla zvrátit. V současné době to přirovnávám k pádu letadla ve Francii. Tam se pilot rozhodl, že stroj navede k pádu. A tady se rozhodl člověk, který legálně držel zbraně, že přijde do nějaké restaurace a popraví tam osm osob a zabije i sebe. Tomu těžko někdo zabrání. Nicméně stojím si za tím, že policie neselhala.

Přesto se spekuluje, že třeba první dvoučlenná hlídka mohla zasáhnout efektivněji. Třeba opětovat palbu, a ne se skrýt po první ráně pachatele.

Nejde o to, zda šlo o jednu střelu, nebo jich byly desítky. Důležité je, jestli byly dány podmínky pro to, aby mohli opětovat útok.

Takže byli v nevýhodné pozici?

Jednoznačně byli terčem. Oni v té chvíli neměli jedinou ochranu. Na těch schodech nebyl prostor, kde by se mohli krýt. Na místě zasahovali policisté s velkým P. Šli do zákroku s nasazením svého života bez ohledu na to, jak ta situace byla komplikovaná. Je to vždycky o rozhodnutí policisty na místě a oni se rozhodovali správně.

To řekl i odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Ovšem když jsme byli minulý týden na reportáži v Uherském Brodu, lidé tam policii nevěří a mají vůči policistům velkou averzi.

A divíte se? Já jsem byl znechucen tím, co se tam na místě po činu dělo. Všem novinářům jsme dávali, myslím, dost zásadních informací. Ale pak se to zvrhlo do nechutností. Osobně jsem se za pětadvacet let nesetkal s tím, že by některá média byla schopna tak fabulovat a tak negativně ovlivňovat vývoj této tragické události.

Co máte konkrétně na mysli?

Takové ty spekulace o totálním selhání policistů, o tom, že jsme nekomunikovali. Když je na místě státní zástupce a řekne, že toto komentovat nebudete a že je to jeden z největších zločinů v České republice, tak na to potřebujeme prostor. Já bych byl první, kdo by si šel promluvit s novináři o tom, co se tam odehrálo. Ale byli jsme limitováni a ten černý Petr se hází na policii.

Postup policie se nelíbil ani muži, který přežil útok schovaný na toaletách. Postěžoval si, že jste ho tam nechali téměř dvě hodiny ve strachu o život.

Dnes se jasně ukazuje, a jsem rád, že je to všechno nahrané a zdokumentované, že policisté měli pod kontrolou pachatele po celou dobu pro případ, že by chtěl vstoupit z restaurace do chodby, která byla v blízkosti toalet, a tedy osoby, která mohla být ohrožena. Kdyby sami zákrok provedli, riskovali by nejen své životy, ale i život toho ukrytého muže. Byli zalehnutí na schodišti a na chodbu viděli. Okamžitě by začali střílet, pokud by pachatel šel k místnosti, kde byl ten člověk ukrytý.

Další hlídka navíc obsadila zadní vchod, který tedy nebyl otevřen, přestože spekulace hovořily o opaku. A velitel uherskobrodské policie připravoval mezitím zákrok se všemi přítomnými policisty. Proces byl na chvíli pozastaven operačním důstojníkem, to byla dílčí chyba, protože on neměl přebírat velení, nicméně velitel dál pokračoval v přípravách k provedení zákroku. To trvalo zhruba sedm minut. Chystali si neprůstřelné vesty a štíty a samopaly. Ve 13:00 se chtěli pokusit vstoupit dovnitř.

A v tu chvíli pachatel zavolal na linku 158 a zákrok přerušil, protože řekl, že má rukojmí.

Přesně tak. Začalo vyjednávání a pak zákrok zásahové jednotky.

Jak se tam teď bude místním policistům pracovat?

Velmi těžko, asi tak, jako když vás někdo očerní. Pokud by byla prokázána nějaká chyba, tak ať za to nesou důsledky. Ale ti policisté se rozhodli velmi správně, i když byli ve velkém stresu. Opakovaně se tam snažili jít a nasadit svůj život.

V aktuální zprávě k Uherskému Brodu policejní odbor vnitřní kontroly také píše o nedostatcích v organizaci práce na operačním středisku. Co konkrétně uděláte, aby se to změnilo?

Je to na tvorbu nové metodiky. Můžeme se z toho poučit, zdůraznit roli velitele na místě a například přidělování jednoho operátora pro danou situaci. Aby se neopakovalo, že když volá jeden člověk vícekrát, tak s ním mluví více operátorů.

Na úterní tiskové konferenci jste hovořil o nutnosti posílit personální stav i materiální vybavení policie. Co přesně to znamená?

Když dnes mladý policista přijde z policejní školy a začne sloužit na malém oddělení, kde je třeba jen čtrnáct policistů, není prostor, aby k sobě dostal zkušenějšího kolegu. Tam vidím rezervy. S politiky proto chci intenzivněji diskutovat o tom, že je třeba víc policistů. Do pěti let bychom chtěli nabrat čtyři tisíce lidí a zmodernizovat výzbroj.

Kolik na to budete chtít peněz?

Odhaduji to na pět miliard korun za pět let.

Kritici ale říkají, že česká policie má se čtyřiceti tisíci příslušníky jeden z nejpočetnějších sborů ve srovnání s jinými evropskými státy. A že tedy současný stav stačí.

V přímém výkonu služby je ale policistů mnohem méně, něco přes dvacet tisíc. A my skutečně nespíme a víme, že potřebujeme posílit. Nasimulovali jsme si řadu situací, cvičíme blackouty v rámci kybernetické bezpečnosti, odvozují se možná rizika, co to přinese pro komunikaci integrovaného záchranného systému. Simulovali jsme teroristický útok nebo novou epidemii eboly. Jde o případy, kdy bychom museli obsadit státní hranici a zavést dočasné kontroly na hranicích.

A co jste zjistili? Je policie připravená?

Právě že není. To je ta zpráva, kterou jsem zpracovával pro vládu. Třeba být na hranicích krátkodobě zvládneme. Ale jen v řádu dnů. Pokud bychom tam měli zůstat v řádu týdnů nebo měsíců, mohlo by to vést k druhotným nepříjemným dopadům. Mohla by být otevřená centra měst pro běžný zločin a narostla by kriminalita. V minulosti jsme zrušili místa na cizinecké policii. S otevřením schengenského prostoru to udělala řada států Evropské unie, jenže ty policisty si převedly do pořádkových jednotek a do útvarů, které jsou schopny zasahovat při prevenci kriminality nebo v hlídkách na ulicích. Dnes takhle operují a v dojezdu do deseti minut jsou schopny zasáhnout na konkrétním místě a nemusí to být zásahová jednotka. To je náš cíl.

Jak toho chcete dosáhnout?

Určitě nechceme více zásahových jednotek, to nám nic nepřinese. To je mrhání penězi, protože taková jednotka je vysokonákladový útvar. Chceme zaprvé srovnat personální stavy současných osmi jednotek. Ne každá má stejně lidí, jiné je to v Praze, jiné v Hradci Králové, kde nejsou tak časté problémy. Ale chceme počet policistů srovnat, protože v rozlehlých krajích je větší dojezdová vzdálenost do některých pohraničních oblastí. Také chceme tyto útvary lépe vybavit podle standardů evropských policejních sborů. Neříkám, že jsme na tom špatně. Ale chceme být modernější. Nakoupit lepší dlouhé a automatické zbraně a balistické prostředky, tedy neprůstřelné vesty nebo ochranné štíty. Současnou výbavu bychom pak posunuli na útvary, které jedou k zákrokům jako první.

Takže byste i na nižších úrovních zavedli lépe vyzbrojené speciální hlídky?

Máme představu, že by na každém územním odboru, to znamená bývalé okresní ředitelství, byla zřízena hlídková služba. Tento projekt dopracováváme, budeme ho předkládat vládě. Cílem je, aby se speciální a moderně vybavená hlídka s dlouhými zbraněmi a balistickými prostředky dostala zhruba do deseti minut do každého místa v této zemi.

Kolik těch hlídek bude?

Každý územní odbor by měl mít jednu až dvě lépe vybavené hlídky. Měly by být schopny podpořit i ta malá obvodní oddělení nebo běžné hlídky, které jsou v terénu, a pomoct jim při prvním zákroku.

Budou se policisté více cvičit na podobné případy?

Máme v plánu připravit takové cvičení, které povede k rychlejšímu doškolování. Pokud ale budou v Česku mimořádné akce, které vyžadují nasazení našich lidí, tak to nelze simulovat v množství desítek policistů. Takovým cvičením musí projít stovky policistů, cvičení jsou navíc nákladná. Bude tedy záležet i na tom, kolik budeme mít peněz.

Kauza Uherského Brodu také znovu otevřela otázku nedostatečné kapacity policejních vrtulníků, které nejsou schopny přepravit najednou celou zásahovou jednotku. Jak to chcete řešit?

To se týká i Útvaru rychlého nasazení, tedy naší další speciální jednotky, která se zaměřuje na boj proti terorismu. Zejména pro něj potřebujeme novou formu letecké přepravy. Policie nemá velkokapacitní vrtulník, ačkoliv ho v minulosti opakovaně žádala. Nedostala na něj peníze.

Kolik takový vrtulník stojí?

To záleží na typu, kolem 700 milionů korun. My bychom navíc potřebovali dva, jeden pro Čechy a druhý pro Moravu. Takový vrtulník je schopen přepravit sedmnáct plně vyzbrojených policistů. To nyní s našimi stroji není možné a musíme si v případě potřeby půjčovat vrtulník od armády. Přestože spolupráce s vojáky je výborná, nasazení a přeprava pak není tak operativní, a tedy ani rychlá a efektivní. My potřebujeme mít takové stroje k dispozici 24 hodin denně. Boj s terorismem je jednou z priorit policie, zvláště v tomto období, kdy vidíme, co se děje v Evropě a ve světě. Například hrozba Islámského státu je velká, proto bychom neradi něco podcenili.

 

Právě se děje

Další zprávy