To je muž, který řídí skrytý byznys s hazardem. Důchodce, co podepisuje papíry

Radek Nohl Radek Nohl
29. 5. 2016 20:12
O spolku Život je hrou, který má v Česku stovky poboček s ilegálními výherními automaty, se dosud vědělo jen málo. Detaily o sdružení se podařilo zjistit až vyšetřovatelům. Ti odhalili, že za Život je hrou stojí Jaroslav Skryja, muž v důchodovém věku, jehož podpis je na většině klíčových smluv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Dosud se o spolku Život je hrou vědělo jen málo. Sdružení má v Česku stovky poboček, v nichž jsou výherní automaty. Ale kdo za ním stojí, zůstalo dlouho utajeno.

Detaily o fungování spolku, v jehož každém automatu se podle odhadů ministerstva financí prohrají stovky tisíc korun ročně, se podařilo rozkrýt až vyšetřovatelům. Ti zjistili, že předsedou výboru je Jaroslav Skryja. Muž v důchodovém věku, jehož podpis je na všech klíčových dokumentech a který podle obchodního rejstříku vlastní také firmu, jejíž podnikání se zaměřuje na provozování výherních automatů.

S novináři se bavit nechce. "Nemám o žádné noviny zájem," odmítá Skryja rozhovor a pokládá telefon. Policie a státní zástupci se k němu dostali poté, co zjistili, že na řadě míst v Česku provozuje spolek nelegální hazard. Herny třeba v Praze fungovaly za skrytými dveřmi, přes které se hráč dostal, jen když se stal členem spolku, zaplatil drobný poplatek a poté dostal vstupní čip.

Hospodští skončili před soudem

Kvůli porušení zákona již provozovatelé daných barů a hospod skončili u soudu. K němu se dostal i podnět žalobců, kteří se rozhodli spolek zrušit. Městský soud v Praze, jak zjistil deník Aktuálně.cz, zatím nepravomocně potvrdil, že se Život je hrou zlikviduje.

Před soudem opakovaně vypovídal jako svědek také Skryja, kterého zatím vyšetřovatelé ale z ničeho neobvinili. Předseda výboru při výslechu mimo jiné popsal jeho byznys. Například majiteli baru na Ústecku platil spolek tisíc korun měsíčně.

Naopak Život je hrou inkasoval sto korun za nového člena a padesát korun za každý výherní automat, který tu byl. Jen za čtyři měsíce tu spolek získal přes 260 nových členů. Kdo poté peníze, které tu prohráli, vybíral, Skryja říct u soudu nechtěl.

Členem výboru je také Karel Novák. Ten je stejně jako Skryja již v důchodovém věku. Deníku Aktuálně.cz popsal, že jeho rolí je kontrolovat jejich pobočky.

"Kontroluji, jestli prostor odpovídá občanskému sdružení, musí mít zabezpečený samostatný vchod, označení Život je hrou a nesmí tam být žádné občerstvení, jen hrací automaty. Když to splní, tak to nahlásím panu Skryjovi a buď pobočku povolí, nebo ne," popisuje Novák.

Do výboru se podle svých slov dostal díky přátelství s Jaroslavem Skryjou. Co se ale děje s penězi, které členové spolku v automatech prohrají, říct nechtěl. Soudce se to nedozvěděl ani od Lucie Bělské, která pracuje ve spolku jako administrativní pracovnice.

"Nevím o tom, že by nějaký člen sdružení jezdil a vybíral peníze z automatů, které se nacházejí v provozovnách sdružení," řekla Bělská.

Kde končí prohrané peníze?

Zatím to detailně nezmapovalo ani Městské státní zastupitelství v Praze, které předalo soudu důkazy k tomu, aby byl spolek zrušen. "Veškeré výhry končí u dále nezjištěných osob," uvedla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Ve spolku řeší Bělská podle svých slov rušení a zakládání poboček. Vedle toho přepisuje do počítače přihlášky členů Život je hrou, které po nich chtějí úřady. "Nemůžeme jim poslat ten cár papíru, který je většinou politý, pošlapaný," uvedla.

S předsedou výboru se vidí několikrát za měsíc. "Pan Skryja chodí do kanceláře podle potřeby, třeba pětkrát, sedmkrát do měsíce. Podepisuje papíry, které mu připravím," dodala Bělská.

Skryja na rozdíl od ministerstva a vyšetřovatelů odmítá, že by provozovali nelegální hazard a členové spolku porušovali loterijní zákon. "Můžeme si mezi sebou hrát," prohlásil Skryja. Zároveň dodal, že v Česku má stovky poboček.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy