Exposlanci z kauzy trafik se obrátí na soud kvůli odškodnění

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2014 16:18
Ministerstvo spravedlnosti stanoviska k žádostem o odškodnění odeslalo den před koncem lhůty, bližší informace ale nezveřejnilo.
Petr Tluchoř
Petr Tluchoř | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Právníci tří bývalých poslanců ODS podali žaloby o odškodnění za stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyov, které bylo zrušeno po zásahu Nejvyššího soudu.

Exposlanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa žádají peněžitou náhradu od ministerstva spravedlnosti, řekl Fuksův advokát Tomáš Gřivna. Exposlanci požadují každý zhruba čtyři miliony korun.

Ministerstvo spravedlnosti stanoviska k žádostem o odškodnění odeslalo v úterý, uvedl vedoucí jeho tiskového oddělení Jiří Hovorka. "Bližší informace ministerstvo zveřejní až po jejich doručení, aby se žadatelé nedozvídali výsledek šetření z médií," doplnil.

Lhůta pro vyjádření k odškodnění by ministerstvu uplynula ve středu, upozornil server Česká justice. Podle Gřivny ale byla žaloba "z důvodu opatrnosti" podána v úterý. "Chceme se vyhnout tomu, že někdo bude zpochybňovat jeden den," doplnil.

Bývalí poslanci chtějí odškodnění za morální újmu, kterou dříve vyčíslili zhruba na tři miliony korun. Další peníze pak žádají za více než měsíční vazbu, zhruba o dva týdny delší stíhání, ušlý výdělek a náklady na právníky.

Celkem jde zhruba o čtyři miliony korun. "Jde o přímé náklady ve výši od půl milionu do jednoho milionu korun u každého z nich plus tři miliony činí u každého škoda nepřímá," řekl Tluchořův advokát Marek Nespala České justici.

Podle Nespaly šlo žalobě zabránit, pokud by se exposlanci od "nějaké autority této země" kvalifikovaně dozvěděli, že v jejich případě orgány nepostupovaly v souladu se zákonem. "Neobdrželi jsme pozitivní ani negativní stanovisko, takže nám podle zákona nezbývá nic jiného než podat žalobu," uvedl Nespala. Žaloby všech exposlanců podle něj bude řešit Obvodní soud pro Prahu 2.

Podle státního zastupitelství tři někdejší poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Trojice byla ve vazbě více než měsíc

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. Trojice exposlanců strávila od půlky loňského června ve vazbě více než měsíc, propuštěna byla po zásahu Nejvyššího soudu. Stíhána byla zhruba o dva týdny déle.

Všichni bývalí poslanci si také stěžovali na dubnovou pokutu od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci za to, že odmítli vypovídat. Tluchoř a Fuksa měli zaplatit 20 tisíc korun. Šnajdr odmítl vypovídat jen zčásti, proto dostal poloviční pokutu. Nespala uvedl, že soud ohledně stížnosti zatím nijak nerozhodl.

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Nečas, jeho současná manželka Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Exposlanci teď v kauze vystupují jako svědci.

 

Právě se děje

Další zprávy