Tlaky od Babiše a Sobotky bych řešil rázně, říká šéf policie

Radek Nohl Radek Nohl, Petr Koděra
19. 4. 2014 19:00
Nový policejní prezident o sobě mluví jako o lékaři, který chce se svým týmem zhojit rány, jež policie dostala.
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý.
Nový policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: ČTK

Praha - Nový policejní prezident Tomáš Tuhý o sobě mluví jako o lékaři, který chce se svým týmem zhojit rány, jež policie dostala.

Přišla v posledních letech o peníze, radikálně se snížil počet policistů. Tuhý věří, že se to pod jeho vedením změní.

"Léčil jsem na různých úrovních nemoci, které policii sužují, a je pro mě důležité, že s tím, obrazně řečeno, lékařským týmem ostatních manažerů chceme polici zhojit, aby se opravdu vzpamatovala z těch zmíněných ran," řekl Tuhý v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Proč si myslíte, že zrovna vy budete tím, kdo policii stabilizuje?

Já jsem se dostal do role náměstka policejního prezidenta a od té chvíle jsem nepřestal komunikovat s lidmi a vnímat, co policii trápí. Nejsem "žabák", který by zespoda vyskočil do funkce, aby se nejdříve seznamoval, co se tady děje, a teprve potom začal něco tvořit.

Ne, já dlouhodobě znám rány, které policie utrpěla. Žiju v tomto prostředí. Léčil jsem na různých úrovních nemoci, které policii sužují, a je pro mě důležité, že s tím, obrazně řečeno, lékařským týmem ostatních manažerů chceme policii zhojit, aby se opravdu vzpamatovala z těch zmíněných ran. Jsou to rány ekonomické a personální.

Policisté potřebovali vědět, že tu je policejní prezident, který půjde s nimi do boje, nebude se bát říct, co nás trápí. A to i prostřednictvím ministra vnitra, který je nám nakloněn a pomáhá nám prosadit zájmy ku prospěchu celé společnosti 

Vizitka nového policejního prezidenta Tuhého

Hodnost: plukovník

Vzdělání: Filozofická fakulta Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.)

Praxe:

  • Kariéru u policie zahájil v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích, které později také vedl,
  • zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR Jeseník (2002-07),
  • ředitel Okresního ředitelství PČR Bruntál (2007-08),
  • náměstek ředitele Správy Severomoravského kraje PČR (2008),
  • náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje (2009),
  • ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje (2010-13),
  • náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (duben 2013 - únor 2014),
  • první náměstek policejního prezidenta, dočasně pověřený vedením policie (obojí od 1. března do 12. dubna 2014).
Zdroj: ČTK

A.cz: To bude do doby, než se policie začne pořádně zajímat o někoho z blízkosti ministra financí Andreje Babiše nebo premiéra Bohuslava Sobotky?

To jsou samozřejmě věci, které jsou součástí policejní práce. Nicméně si to nemyslím a já jsem se osobně nesetkal s tlakem, myslím politickým, abych cokoliv ovlivňoval. Já se k těmto věcem stavím razantně. Politiku beru jen jako součást výkonu služby.

A.cz: Takže kdybyste šel kolem Obecního domu jako bývalý náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák a viděl tam podnikatele a politiky, tak byste je šel pozdravit?

Ještě jsem v Obecním domě nikdy nebyl, ani nevím, kde je, což je možná špatně. Ale nejsem ten, kdo by chtěl zneužít roli policejního prezidenta.

A.cz: Kdo budou vaši náměstci?

To já nevím. Je vyhlášeno výběrové řízení.

A.cz: Určitě ale máte své favority.

Představy o několika zajímavých jménech mám, ale nebylo by fair nyní někomu dávat favorizační prvek.

A.cz: Na veřejnost už ale jméno možného favorita prosáklo – vaším náměstkem pro kriminální policii by se údajně měl stát Zdeněk Laube, dnes šéf útvaru, který nasazuje do akcí agenty a má chránit svědky.

Ano, zaregistroval jsem to v médiích. Nepopírám, že by to mohlo být jedno z těch jmen, o kterých uvažuji. On je velký profesionál, není ale automaticky favoritem. Navíc nevím o tom, že by plukovník Laube sám veřejně projevil zájem, nebo se dokonce přihlásil. Zájemců bude více a všichni kandidáti jistě budou silní. Počkám si na závěry hodnotící komise.

A.cz: Mezitím jste už jednoho náměstka našel, byť jen dočasně. Uniformovanou policii od čtvrtka řídí šéf pražské policie Martin Vondrášek. Jaké má šance stát se vaším náměstkem natrvalo?

Když jsem ho oslovoval, mělo to několik důvodů. Zaprvé: pan Vondrášek přichází jen na jeden měsíc, protože termín obsazení postu po řádném výběrovém řízení je stanoven na 15. května.

Prvním náměstkem je pověřen Martin Vondrášek.
Prvním náměstkem je pověřen Martin Vondrášek. | Foto: Policie ČR

Zadruhé: je to logisticky nejvýhodnější řešení, protože náměstek pracuje v Praze a já jsem nechtěl na měsíc působit komplikace jiným krajským ředitelům, kteří by museli dojíždět.

Zatřetí: pan Vondrášek má zkušenosti, je manažersky zdatný a reaguje na trendy, které vnější služba potřebuje. Je ochoten přijít pomoci na přechodnou dobu a předpokládám, že si bude chtít sám vyzkoušet, co to obnáší.

A.cz: Stejně jako vy, když jste byl několik týdnů pověřen řízením prezidia.

Ano, měl jsem velkou výhodu, že jsem více než měsíc mohl vyzkoušet, jak se fakticky policie řídí.

A.cz: Nedostává ale Martin Vondrášek mimořádnou konkurenční výhodu oproti ostatním kandidátům?

To si nemyslím. Ano, má šanci si to tady vyzkoušet. Ale ty úkoly jsou krátkodobé a nijak ho nezvýhodní. Zároveň ale přiznávám, že budu rád, pokud se přihlásí do výběrového řízení. Třeba ale řekne, že na druhé straně Vltavy to pro něj bylo lepší a tu možnost odmítne.

V policii ovšem vidím dostatek kvalitních manažerů a bude jedině dobře, když se jich přihlásí co nejvíce a budeme je moci porovnat. Nikde není psáno, že to musí být pan Vondrášek a že jiný kandidát má hendikep, když tady nebude měsíc na zkoušku pracovat.

A.cz: Když jste Vondráška vybíral, nepovažoval jste jako jeho nevýhodu události kolem předloňské nehody podnikatele Romana Janouška? Tehdejší policejní prezident Petr Lessy nebyl s Vondráškem jako manažerem úplně spokojený. Omlouval se veřejnosti za to, že Janoušek například mohl po nehodě telefonovat, a Vondráška dokonce vyzval, ať zváží rezignaci.

Pokud by pan Vondrášek selhal jako manažer, tak už by tady nebyl. I vy, novináři, byste vytvořili patřičný tlak na to, aby rezignoval.

Vondrášek jako manažer v případě Janouškovy nehody nechyboval, řekl Tuhý.
Vondrášek jako manažer v případě Janouškovy nehody nechyboval, řekl Tuhý. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

A.cz: V kauze Janoušek tedy jako manažer nechyboval?

Rozhodně ne. A opravdu jsem pečlivě zvažoval, zda ho oslovím. A pokud se přihlásí do výběrového řízení, pak je na hodnotící komisi, aby jeho minulost prověřila a odhalila případné zásadní problémy nebo fauly. Já je u něj nevidím.

A.cz: Jak má veřejnost věřit, že hodnocení komise je objektivní, když třeba výběr vašeho předchůdce Petra Lessyho provázely pochybnosti?

Pochybnosti mohou vyvstat vždycky. Snažíme se ale vybírat komise ad hoc, nikdy tam nejsou stejní lidé. Navíc tam jsou zástupci tří odborových svazů a ti nejsou spjatí s vedením policie a obecně jsou velmi kritičtí ke všemu, co se v policii děje. Navíc ani odboráři nejsou úplně jednotní, a je tedy složitější, aby se nějak dopředu dohodli. Mnohdy komise doporučuje při hlasování těsným výsledkem a je skutečně na služebním funkcionáři, aby se rozhodl, koho vezme do týmu.

A.cz: Takže si budete přát, aby komise rozhodla jednoznačně jako u vás, když jste protikandidáta porazil 7:0.

Určitě by to bylo příjemnější rozhodování.

 

Právě se děje

Další zprávy