Tiká tu odjištěná bomba a není proti ní obrany, říká expert

Jan Gazdík Jan Gazdík
7. 1. 2015 15:49
Já ani nikdo jiný nemáme žádný recept na to, jak podobným tragédiím předejít, upozorňuje v reakci na teroristický útok proti redakci pařížského časopisu bývalý šéf české rozvědky Karel Randák.
"Atmosféře strachu a obav z útoků bychom neměli ani v nejmenším podléhat. Sklapnout poslušně kufry s tím, že nebudu islamisty dráždit, není ani trochu dobrá taktika," říká Karel Randák.
"Atmosféře strachu a obav z útoků bychom neměli ani v nejmenším podléhat. Sklapnout poslušně kufry s tím, že nebudu islamisty dráždit, není ani trochu dobrá taktika," říká Karel Randák. | Foto: Jan Gazdík

Praha - Minimálně dvanáct obětí si vyžádal útok ozbrojenců na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo. Ačkoli zatím není jasné, kdo má útok na svědomí, Francie se již delší dobu obávala úderu islamistických teroristů.

"Teroristický útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo je strašný, ale nepřekvapil mě. Byla to jen otázka času, kdy a kde to přijde," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý šéf české zahraniční rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) Karel Randák.

Aktuálně.cz: Proč vás útok nepřekvapil?

Karel Randák: Jen si vzpomeňte, co se dělo kolem zveřejněných karikatur proroka Mohameda. I tehdy zazněly výhrůžky popravou či fyzickou likvidací. Od té doby se ale poměry ještě více vyhrotily - určitě z pohledu islamistů -, tak se něco podobného muselo stát. Francouzští novináři museli počítat s odvetou za své články (redakce byla kvůli předešlým útokům chráněna - pozn. red.). A říkám to se vší pietou k zavražděným či zraněným. Tiká nám tu už delší dobu bomba.

A.cz: Říkáte z pohledu islamistů. Máme to chápat tak, že články či karikatury, nad nimiž se my jen pousmějeme, mohou být pro věřící z islámského světa smrtelnou urážkou, kterou lze smýt jen krví?

Otázka má dvě roviny. Tou první je, že islamisté hledají v poslední době jakoukoliv záminku k útoku. Situaci vnímají jako vyhrocenou a k další eskalaci se jim může hodit cokoliv. Každou záminku jsou ochotni zveličit a obratem využít. Druhou věcí je, že zatímco když my řekneme o Ježíšovi, že to byl bambula, tak nikdo nepůjde někoho vraždit. Naše civilizace je tolerantnější. I k otázkám víry, jakkoliv ji můžeme brát vážně, přistupujeme s určitým nadhledem.

Podívejte se ale třeba na Afghánistán: kolik se jen tam odehrálo útoků na americké vojáky kvůli spálenému koránu. Ani přitom nebylo dokázáno, zda se to skutečně stalo a zda ho spálili američtí vojáci. Fáma se prostě bleskově rozšířila a určitým lidem se skvěle hodila do krámu. Tito lidé to skutečně berou jako těžkou urážku. Nejsou schopni či ochotni se přes některé věci přenést, tak jako lidé v naší civilizaci.

A.cz: Avšak i prorok Mohamed byl člověkem se vším všudy. Tedy i s emocemi, sny či přirozenými touhami. Žil plnohodnotným, a ne asketickým životem, aniž by to jeho současníky nějak uráželo. Proč to tedy uráží věřící dnes? Proč se kvůli satiře na proroka vraždí?

Motivem k demonstrativní popravě může být i satira či vtip. Jak říká české přísloví: kdo chce psa bít, ten si hůl vždycky najde.

A.cz: Máme to chápat jako radu k jakési autocenzuře médií, abychom se i v Česku nedočkali odvety?

Vůbec ne! Atmosféře strachu a obav z útoků bychom naopak neměli ani v nejmenším podléhat. Sklapnout poslušně kufry s tím, že nebudu islamisty dráždit, není ani trochu dobrá taktika.

A.cz: Ale možná není dobré je zbytečně urážet.

Samozřejmě že není nutné je za každou cenu urážet a provokovat. Ale když už to někdo udělá, tak bychom neměli sklapnout zmíněné kufry a bázlivě se omlouvat a žít ve strachu. Žijeme přece v kultuře, kde je běžná satira, ironie či zesměšnění názorového oponenta. A jen proto, že se to někomu nelíbí, bychom se měli začít měnit?! Považoval bych to za velkou chybu.

A.cz: Jste autoritou bezpečnostní komunity. Existuje nějaké doporučení, jak podobným tragédiím předejít?

Já ani nikdo jiný na to nemáme žádný recept. Snad jen to, abychom neustupovali ze svých demokratických principů. A znovu říkám: jen se nenechat zastrašit.

A.cz: Hrozí podobný teroristický útok i v Česku? Francie je přece jen o poznání víc multietnická.

Pokud máte na mysli, že v ní žijí miliony Arabů, tak přece v Česku, Francii či Británii nemusí vždy útočit jen Arabové, ale i bílí Francouzi, Britové, Němci anebo Češi, kteří konvertovali na islámskou víru. A nemusí to navíc být ani muži, nýbrž ženy. Může to udělat první poblouzněný konvertita, který navštěvuje mešitu v Praze na Černém Mostě. Jak jsem řekl, v Evropě už delší dobu tiká odjištěná bomba. Vždyť ani v silách takzvaného Islámského státu nebojují jen Arabové.

 

Právě se děje

Další zprávy