Praha - Senát podpořil ve čtvrtek zákaz těžby zlata v Česku. Vyhověl tak petici, kterou zorganizovalo sdružení Šumava nad zlato a získalo pro ni přes 13 tisíc lidí.
Senátoři se shodli na tom, že "vzhledem k tuzemské potřebě zlata, cenám zlata a zejména vzhledem k význačným negativním vlivům těžby na životní prostředí není těžba zlata na území ČR žádoucí".
Hrozila novela horního zákona
Petice vznikla loni ve snaze zabránit zrušení zákazu použití kyanidu při získávání zlata, o čemž se uvažovalo v rámci novely horního zákona. Nynější koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ale v programovém prohlášení zavázala, že "neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata".
Proti obnovení těžby zlata se už loni postavil Plzeňský kraj a také prezident Miloš Zeman. "Tuto těžbu zastavila už moje vláda před 1dvanácti lety, a nevidím důvod, proč by se tato těžba měla obnovovat," prohlásil prezident loni v říjnu.
Těžařská společnost Bohemia důlní loni v dubnu prohrála u Ústavního soudu spor, v němž žádala 773 milionů korun jako náhradu škody za to, že jí ministerstvo životního prostředí v roce 1999 neprodloužilo licenci k průzkumu ložiska zlata v Kašperských Horách. Podle dřívějších odhadů je v lokalitě přes 120 tun zlata v údajné hodnotě 130 miliard korun.
Tvůrci petice požadovali zachování zákazu těžby zlata kyanidovým loužením, obávají se znečištění zdrojů pitné vody. Chtějí také, aby stát se zlatem a také wolframem nakládal jako se strategickými zásobami a aby ministerstva postupovala v tomto směru jednotně.
Zlato je i u Mokrska
Senátoři na základě stanoviska svého výboru pro veřejnou správu a životní prostředí doporučili neměnit současný stav, podle něhož zlato i wolfram jsou vyhrazenými nerosty ve vlastnictví ČR.
Pro stanovení dobývacího prostoru je podle nich nezbytné kladné stanovisko obce, na jejímž katastru by se případná těžba i její průzkum uskutečnily.
Protesty proti případné těžbě zlata se konaly také u Mokrska na Příbramsku, kde je údajně třetí největší evropské ložisko zlata. Jeho zásoba byla odhadována na osmdesát tun.
Těžařské firmy měly o tuto oblast zájem zejména na začátku 90. let, kdy tehdejší ministerstvo hospodářství vypsalo na průzkum lokality mezinárodní výběrové řízení. Možnost průzkumu zlata však nakonec zablokovalo ministerstvo životního prostředí.