Šéf Amnesty: Ať je na vás Unie kvůli segregaci Romů tvrdá

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 4. 2015 16:45
Čeští politici musí podle šéfa Amnesty International Salila Shettyho přestat o inkluzivním vzdělávání jen mluvit. Jinak je EU požene k soudu a Česko skončí jako exemplární případ pro jiné státy.
Generální tajemník Amnesty International Salil Shetty.
Generální tajemník Amnesty International Salil Shetty. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaRomské děti se v Česku potýkají s diskriminací v praktických školách i na běžných základkách, tvrdí výroční zpráva Amnesty International.

Školy romské žáky separují do zvláštních tříd, nebo dokonce oddělených budov. Podle generálního tajemníka mezinárodního hnutí za lidská práva Salila Shettyho je to důsledek toho, že na školy nikdo nedohlíží a za segregaci je netrestá.

Oceňuje sice kabinet Bohuslava Sobotky za to, že se chce problému věnovat, zároveň však dodává, že podobných slibů už od českých politiků slyšel hodně, aniž se kdy naplnily. "Řešení jsou jasná, takže prosím přestaňte mluvit a udělejte to,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zpráva Amnesty International není veselé čtení – zhoršuje se podle ní segregace jak na praktických školách, tak na běžných základních školách. Je vůbec něco, v čem jsme se zlepšili?

Abych byl spravedlivý, tak nová vláda prokázala velký zájem o tuto oblast. Včera jsem měl schůzku s premiérem a ministrem pro lidská práva, jako kabinet alespoň vyjádřili záměr to řešit. Je dobré, že chtějí zavést povinný poslední ročník předškolní docházky nebo zrušit praktické školy. Problém je, že nikdo už slibům nevěří. Tady už se oznámilo tolik plánů, které se pak nakonec nepodařily...

Překvapením je, že roste procento romských dětí v praktických školách. Vláda přitom neustále mluví o tom, že je pro ni priorita tento stav napravit.

Je to ostudné a neustále jen lamentujeme, že se to nelepší. Říkal jsem včera vašemu premiérovi, že lídři musí veřejně vystoupit a přiznat, že máte problém a ten problém jsou primárně rasové předsudky. Když tomu nebudete čelit, budete to popírat, jak to chcete řešit? Řešení jsou jasná, není to žádné tajemství, není to tak, že bychom nevěděli, co dělat. Jiné země už tím prošly. Takže prosím přestaňte mluvit a udělejte to.

Podle zprávy se prohlubuje také segregace na běžných školách. Je to zkušenost, kterou si prošly i jiné země?

Ano, objevuje se to. Tady u vás je to ale hodně akutní. Máte třeba dvě budovy jedné školy, jedna je romská, druhá neromská. Nebo existují romské a neromské třídy. Problém je, že místním úřadům a školám takové jednání projde, nikdo to nesleduje a není tu pro ně žádná sankce.

Učitelé škol argumentují tím, že i když chtějí integrovat, mají pak velký problém s neromskými rodiči, kteří své děti přehlašují na jiné školy.

Samozřejmě. Když romské děti například v matematice nestíhají, zpomaluje to celou třídu. Takže nemůžete vinit neromské rodiče, protože nikdo nechce, aby jeho dítě dostávalo horší vzdělání. Je proto potřeba romské děti podporovat tak, aby se vyrovnaly ostatním. Řešení je zlepšit vzdělání pro každého, ne některé děti držet při zemi. Viděli jsme to v Ostravě - tam, kde poskytují romským dětem podporu, prospívají lépe.

Evropská komise loni kvůli diskriminaci ve vzdělávání zahájila s Českem takzvaný infringement, tedy řízení pro porušení povinnosti. Jde o historicky první řízení, které se týká antidiskriminačních zákonů. Je situace u nás skutečně tak špatná?

Existují tu jasné důkazy a data, že ano. Jde například o případ z roku 2007 u Evropského soudu pro lidská práva (ČR porušila právo na vzdělání 18 romských dětí). Vlastně doufáme, že váš případ bude mít vliv i na další země, kde je segregace zlá, jako jsou Slovensko nebo Řecko. Ale je to nešťastné z toho pohledu, že česká společnost by měla chtít ten problém začít řešit bez tlaku Evropské unie.

Takže český případ bude precedens pro ostatní státy?

Přesně tak.

Zmínil jste Slovensko – jak si vedeme ve srovnání s ním?

Na Slovensku je to také špatné, ale jak bych to řekl…Česko už se nemá na co vymlouvat.

Domníváte se, že řízení s Evropskou komisí nakonec skončí až u soudu?

Záleží na reakci vaší vlády. Pokud nepřijme skutečně seriózní opatření, patrně to půjde k soudu. Nemyslím, že vaše vláda plně chápe, jak vážné to je.

Ve zprávě Evropské komisi doporučujete, aby na nás byla mimořádné tvrdá. Proč?

Jedna z věcí je, že spousta škol praktikujících segregaci je ve skutečnosti podporována z fondů EU. To je absurdní. Proč dovolíte, aby se segregace platila z evropských peněz? Doporučili jsme Unii, aby si na to dávala pozor. Chceme, aby byli velmi tvrdí, protože je to precedentní případ. A navíc jde o fundamentální věc – lidská práva jsou základní hodnotou Unie.

 

Právě se děje

Další zprávy