Svědek v kauze Rath: Zakázky řídili Pancová a Kott

ČTK ČTK
23. 10. 2013 19:33
Podle svědka se o vlivu obžalovaných mluvilo v kuloárech.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednatel zdravotnické firmy Fresienius Medical Care David Prokeš ve středu řekl soudu v projednání kauzy exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce, že zakázky ve Středočeském kraji organizovali Kateřina Pancová a Petr Kott. Podle něj se o jejich vlivu na tendry "hovořilo v kuloárech", důkazy ale o tom prý nemá. Oba jsou v kauze také obžalovaní.

Prokeš vypovídal před Krajským soudem v Praze k zakázce na vybavení v nemocnici v Mladé Boleslavi. Podle obžaloby je to jeden z tendrů, který provázela korupce. Prokeš uvedl, že podmínky zakázky předem znevýhodňovaly jiné uchazeče. V případě firmy, kterou zastupoval, prý účast v zakázce znemožnila váha přístrojů určených k infúzi.

"Posuzoval jsem to podle svého subjektivního názoru," řekl na dotaz advokátů při soudním výslechu.

Podle "kuloárních informací" zakázky řídili někdejší šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten byl v minulosti také poslancem a šéfoval středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Prokeš uvedl, že se o jejich vlivu pouze hovořilo, ale důkazy o tom nemá. S Kottem o zakázce jednal. Důvodem prý bylo to, že jej považoval za člověka znalého situace a odpovědného úředníka.

"Jsou to už dva roky, denně se potkávám se spoustou lidí, každý mi něco říká. Vždycky si poskládávám nějaké své dojmy, a to je celé. Znáte, jak lidé mají tendence k přehánění a jak si každý k tomu, co říká, něco přidá. Je poměrně složité se v tom vyznat," řekl po výslechu. "Tehdy se přisuzovaly lidem kolem pana hejtmana Ratha až nadpřirozené schopnosti a možnosti obecně v jejich vlivu a co všechno ti lidé dokážou," uvedl.

Podle něj se u lidí ve vedení úřadů "rozprostře spousta povídek". "A takové byly i o doktoru Kottovi a paní Pancové," dodal.

Prokeš naznačil, že zakázka mohla být předem "ušitá na míru" a podmínky mohla splnit pouze společnost B. Braun medical Care. Její manažer Jan Hájek je mezi obžalovanými.

Rozpory ve výpovědích?

Hájek tvrdí, že jsou v Prokešových výpovědích dříve u policie a nyní před soudem rozpory. Prokeš prý napřed uvedl, že pochybnosti kolem tendru byly názorem odborníků z firmy, zatímco teď je označil jako svůj pohled na věc.

"To je zásadní nesrovnalost," řekl soudu Hájek. Podle něj se také v případě "jasné diskriminace" měl obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Neudělal to ale prý proto, že očekával neúspěch, což řekl policii. "Tomu vůbec nerozumím," dodal Hájek.

Obžaloba viní v kauze jedenáct lidí z upravování zakázek ve zdravotnictví a také při opravách staveb. Státní zástupce Petr Jirát na základě policejních odposlechů označuje jako organizátory Pancovou s Kottem, přičemž Rath údajně o všem coby hejtman věděl a dělil se o úplatky. Dopředu se prý vybírali vítězové tendrů za úplatu.

Soud případ projednává od počátku srpna a pokračuje nejméně do února příštího roku. Rath s Kottem jsou od loňského května, kdy je policie zadržela, ve vazbě, Pancovou soud nedávno z vězení propustil. Zbylí obžalovaní jsou šéfové a manažeři různých firem.

 

Právě se děje

Další zprávy