Zeman znevažuje akademickou obec, bouří se studenti. V pátek podpoří rektory na Hradčanském náměstí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
25. 10. 2016 16:08
Vysokoškoláci vydali vyjádření, v němž se postavili za rektory, kteří se nezúčastní pátečního ceremoniálu na Hradě. "Po událostech posledních dní jsme se my, studenti a studentky českých vysokých škol, rozhodli ozvat proti chování prezidenta České republiky," uvádí v dokumentu, pod nějž se podepsalo jednapadesát studentských spolků z celé republiky.
Události kolem zrušení vyznamenání Jiřího Bradyho přiměly studenty vydat prohlášení proti Zemanovi.
Události kolem zrušení vyznamenání Jiřího Bradyho přiměly studenty vydat prohlášení proti Zemanovi. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Okolnosti kolem udělování státních vyznamenání se nelíbí studentským organizacím po celé republice. "Padesát jedna studentských spolků a iniciativ z celé České republiky napříč obory se rozhodlo podpořit rektory vysokých škol, kteří odmítli účast na slavnostním ceremoniálu k výročí založení Československé republiky," uvádí vysokoškoláci ve svém společném prohlášení.

Připojí se proto k akci rektorů v pátek v deset hodin dopoledne na Hradčanském náměstí. Jak uvádí ve svém prohlášení, chtějí si tak důstojně připomenout odkaz a památku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

"Opakované nepozvání rektorů na oslavy hlavního českého státního svátku bylo jen další v řadě událostí, kterými prezident útočí na akademickou obec a znevažuje její postavení ve společnosti. Jde o důstojné uctění státního svátku, nikoliv o prezentaci studentských politických názorů," píší studenti v prohlášení, které začali dávat dohromady poté, co se v pátek dozvěděli o zrušeném ocenění pro pamětníka holocaustu Jiřího Bradyho

"Hlavním impulsem byly události okolo prezidenta Miloše Zemana z posledních dní, kdy jsem si řekl, že již není možné posouvat hranice přijatelného, které se poslední roky postupně a nenápadně posouvaly. Proto jsem se rozhodl, že je nutné, aby se studenti postavili za hodnoty demokratického státu," říká Petr Havlíček, předseda spolku Miroslava z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který začal studenty mobilizovat. 

Ve vyjádření připomínají vysokoškoláci loňské oslavy výročí 17. listopadu, kdy se kvůli protiislámské akci, na níž vystoupil také prezident Zeman, studenti nemohli dostat k památníku na Albertově, aby u něj položili květiny.

"Současné dění považujeme za pokračovaní nebezpečného trendu, kdy prezident ČR využívá státního svátku k vyřizování si osobních účtů. Nebo k prosazování vlastních politických názorů jako je tomu v případě neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu,“ říká další z organizátorů Bronislav Poul ze studentského spolku PAKET z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Vysoké školy jsou nedílnou součástí občanské společnosti a demokratické tradice České republiky. Nepřijde nám proto vhodné, aby prezident ČR na základě osobních důvodů opakovaně znemožňoval některým reprezentantům vysokých škol účast na oslavách vzniku samostatného Československa,“ říká koordinátor akce Tomáš Bederka ze studentského spolku Agora z Pedagogické fakulty UK.

Iniciativu chválí i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Děkuji studentkám a studentům za podporu, velmi si ji vážím. Jsem na ně jako na členy akademické obce hrdý, stejně jako na to, že vědí, kde je jejich místo, i to, za jaké hodnoty a ideály je třeba bojovat,“ uvedl profesor.

 

Právě se děje

Další zprávy