Středula: Daně se pohnou. Kam? To dojednáme s vládou

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
23. 2. 2014 17:15
Rozhovor s odborovým předákem o tom, proč věří Sobotkově vládě.
Foto: Lucie Kalivodová

Rozhovor - Vládu Bohuslava Sobotky a její cíle podporujeme, ale nikoliv bezvýhradně. A hlavně si počkáme na její konkrétní kroky.

Tak by se dal shrnout postoj odborového předáka Josefa Středuly, předsedy svazu Kovo, který se teď bude ucházet o post předsedy celé Českomoravské konfederace odborových svazů.

"Otázka je, zda jsou schopni naplnit, co napsali. Na konci volebního období to zpravidla vypadá odlišně," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Josef Středula.

A připouští, že řada věcí je v programu vlády hodně obecná: "Třeba zmiňuje boj s nezaměstnaností, aniž bych tam našel jakýkoliv nástroj, který by to řešil. Ale pak by programové prohlášení vlády mohlo být román na pokračování. Bude důležité, jak to bude premiér s místopředsedy vlády celé řídit."

Aktuálně.cz: Chybí vám něco v programovém prohlášení nebo je tam něco, co vám vadí?

Josef Středula: Mně osobně určitě vadí jedno: obávám se, zda na to, co je tam napsáno, mají dostatek finančních zdrojů. My víme, že jich je v ekonomice hodně, ale na to, aby je vláda mohla získat - ať už ty legální, nebo nelegální -, potřebuje tak dvě funkční období. Aby to zvládla a narovnala.

Pokud řada subjektů stěhovala své sídlo do Prahy jen proto, že příslušnému daňovému úřadu naskakoval počet subjektů, a je tudíž nepravděpodobné, že je někdo zkontroluje, tak takové typy spekulací by bylo dobře ukončit.

A.cz: Věříte, že vláda najde rezervy, aniž by musela zvyšovat daně?

Foto: Vojtěch Marek

Daně je potřeba upravit, určitě. Ne generálně. Ale my se netajíme tím, že by to určitě mělo být u osob samostatně výdělečně činných - minimálně v oblasti zdravotního pojištění, protože čerpají zdravotní služby stejně jako všichni ostatní, ale platí jen přibližně třetinu toho, co třeba zaměstnanec. Tento rozdíl není odůvodnitelný.

Mluví se o dani z přidané hodnoty u potravin, léků - to zase může mít pozitivní dopad pro zdravotnictví. Některé výjimky se měly už dávno zrušit - např. pro nákup osobních automobilů pro podnikatele. Podle našich výpočtů jen na tom ztrácí stát někde kolem 5 miliard korun.

Bylo by naivní se domnívat, že se daně nepohnou. Pohnou. Jakým směrem - to už bude diskuse s vládní koalicí.

A.cz: O "boji s daňovými úniky" jsme slyšeli už v době Zemanovy vlády. Věříte, že to tato vláda je schopna naplnit?

Až přestanu věřit, dám to najevo. Tím chci říct, že my nemáme napsáno, že budeme vládu podporovat celé funkční období. Nikdy jsme to neudělali. Máte ambice? V pořádku. Dali jste si to do programového prohlášení? Dali. Takže my po vás budeme chtít, abyste to naplňovali. Budete v tom chtít pomoci? Jsme připraveni. Ale pokud budete dělat kroky, které jdou proti tomu, tak to dáme najevo.

Důchodci jsou prostě voliči vládních stran

A.cz: Ve vládním programu mě zarazila určitá disproporce: na jedné straně vláda konkrétně říká, jak bude valorizovat důchody, na straně druhé vláda jen vágně slibuje, že bude hledat cesty, jak zvýšit platy učitelů...

Myslím si, že je to i proto, že jsou to voliči těchto politických stran. Od tohoto systému valorizace se ustoupilo a lidé si na to stěžovali.

Co se týká platů, to bude hodně velký oříšek. To už je velmi tvrdý náraz i na nás. Tady se bude kombinovat vytvoření zákona o státní službě a postavení lidí, kteří v ní budou pracovat. V rámci úspor se právě na nich hodně šetřilo, takže řada lidí ve státní správě má velmi nízké mzdy, přestože mají vysoké školy.

A.cz: Některé konkrétní věci z programu vlády: dostavba Temelína a Dukovan - ano, nebo ne?

Z našeho pohledu ano. Z několika důvodů, hlavně z pohledu budoucí ceny elektrické energie. Obáváme se, že odklon od atomové energie a extrémní příklon k obnovitelným zdrojům energie bude znamenat velké navýšení cen tak, že to běžní spotřebitelé nebudou schopni zaplatit. Aby se nám nestalo, co někteří předpovídají: že v Evropské unii budou dvojnásobné ceny energie než ve Spojených státech.

A máme dvě jaderné elektrárny. Pokud dostavba ano, tak ať se na ní podílejí většinově firmy z České republiky.

Víc učňů prostě potřebujeme

A.cz: Co těžební limity - prolamovat, nebo ne? Zmínka o nich v programu vlády chybí...

Nestavím se do role odborníka na limity. Uhlí je občanů této země. Jsou limitní čáry, které neznamenají dopady na obyvatelstvo, ale jsou i limity, které mohou mít fatální důsledky pro lidi, kteří tam žijí. Musí se najít řešení, které bude přínosné ne pro úzkou skupinu lidí, ale pro Českou republiku.

A jako odborář musím říct, že jde i o zaměstnanost. Ústecký kraj je známý vysokou nezaměstnaností. I to by mělo hrát roli v rozhodování o limitech.

A.cz: Když jsme u zaměstnanosti: jak hodnotíte záměr vlády, že bude ve školství více podporovat učební obory?

Jsem absolutně pro, říkáme to hodně dlouho. Učňovské školství není žádný neperspektivní obor. V Německu nebo Rakousku mají jednu z nejnižších nezaměstnaností mladých v Evropě díky systému duálního školství. My jsme se odklonili od linie příprava na zaměstnání - školní zařízení - budoucí zaměstnavatel.

U nás chtějí všichni vysokoškolský diplom. Navíc většinou z humanitních oborů, chybí nám absolventi technických oborů.

A.cz: Nehrozí ale, že budeme vychovávat jen budoucí montéry?

Jsme průmyslová země. A nejde o to, že bychom nepotřebovali humanitní obory nebo lékaře. Ale jde o to, že jsme v určité chvíli začali produkovat absolventy, kteří měli jako vzdělání napsáno manažer nebo asistent, asistentka manažera. To je tak skvělé vzdělání, ale trh takovouto profesi nepožaduje.

Potřebujeme větší soulad mezi tím, co budeme v budoucnu potřebovat, a tím, co momentálně produkujeme. Abychom neprodukovali budoucího nezaměstnaného. Není to extrémní příklon zpátky k učňovskému školství. V Německu nebo Rakousku firma přijímá už učně jako kvazi zaměstnance, dostává i mzdu. A firma pro něj vytvoří pracovní místo.

A.cz: Dá se to vůbec odhadnout? Nejsme v plánovaném hospodářství...

Absolutně to nejde odhadnout. Toto není plánované hospodářství. Dnes už nemáte zámečníka v tomto smyslu, jak jsme ho znali, bude to třeba mechatronik, který bude znát daleko víc profesí a lépe se uplatní na trhu práce.

 

Právě se děje

Další zprávy