Proti výstavbě přehrady na Berounce protestovaly stovky lidí. Šéf povodí litoval, že ho nepozvali

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 16. 4. 2016 22:22
V sobotu v podvečer se v Roztokách u Křivoklátu sešly stovky lidí, aby vyjádřily nesouhlas s plánovanou výstavbou nádrže na Berounce. Obávají se zásadního narušení CHKO Křivoklátsko. Během protestu se podařilo sesbírat asi 500 podpisů na petici. Na místě byl i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který protestujícím vyjádřil svou podporu.
Foto: Jan Gazdík

Roztoky - Už deset tisíc podpisů nasbírali autoři petice "Ne přehradě na Berounce" a v sobotu k nim přibylo dalších bezmála pět set. Tolik lidí se totiž sjelo do Roztok na Křivoklátsku, aby demonstrovali proti výstavbě protipovodňové hráze, jejíž studii nedávno zveřejnilo Povodí Vltavy.

A atmosféra místy docela houstla. To když třeba člen petičního výboru Petr Svoboda z pódia na adresu Povodí Vltavy bojovně prohlásil: "Naším cílem je vymýtit podobné megalomanské a šílené nápady, ale i to, aby o něčem podobném už nikdy a nikdo ani neuvažoval!"Nebo se stačilo jen zmínit, že některé myšlenky studie stojí minimálně za polemiku, a bylo rázem po diskusi.

Jinak ale vládla u Berounky pohoda zpestřená písničkářem Romanem Horkým z brněnské skupiny Kamelot a s protestsongy proti hrázi se přidal i někdejší středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Největší potlesk přesto sklidil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), když lidové shromáždění ujistil, že "stát nehodlá lidem vnucovat něco, co nechtějí".

Šéf povodí: Lidem nic nevnucujeme

"Docela mě mrzí, že mě nepozvali. Podobným - jakkoliv třeba konfrontačním diskusím - se nevyhýbám," zalitoval generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. A mrzí ho to prý dvojnásob i proto, že dnešní protest navázal na jinou celodenní ekologickou akci Čistá Berounka, kterou Povodí Vltavy každoročně financuje.

Kubala připomíná, že Povodí Vltavy protipovodňovou hráz na Křivoklátsku lidem jen nabízí, nic jim nevnucuje. "Toto podtrhuji. Lidé, přesněji krajská samospráva či obce na Berounce a možná i na Vltavě, si tedy musí říci, zda o naši pomoc vůbec stojí. Anebo ještě jinak: pokud dá společnost přednost nedotčenému a krásnému údolí na Křivoklátsku, tak je to v pořádku. Pak ale není možné při povodních volat či naříkat, abychom něco udělali s ochranou obcí na dolním toku Berounky. To prostě nejde dohromady. Je to otázka priorit."

Lidé se tedy musí podle Kubaly rozhodnout, zda tuto ochranu chtějí, anebo ne. Pokud hráz odmítnou, žádná se stavět nebude. Osm starostů ze Svazku obcí na dolní Berounce, které bývají povodněmi na Berounce pravidelně dramaticky postiženy, by ovšem hráz uvítalo. Ostatně právě jejich petice, ale i pokyn protipovodňové komise Středočeského kraje daly po katastrofě v roce 2002 podnět ke vzniku zmíněné a nyní tolik kritizované studie protipovodňové hráze na Křivoklátsku.

Jedna z možných variant hráze by mohla stát na okraji Roztok u Křivoklátu. Starostka obce Lenka Peterková to ale srovnává s katastrofou. "V protestech a shromažďování podpisů budeme pokračovat tak dlouho, dokud se kraj nezaváže, že hráz na Berounce se stavět nikdy nebude. Aby se zkrátka podobné plány smetly jednou pro vždy se stolu. Pouhému chlácholení a ujišťování už prostě nevěříme." Petiční výbor proto svůj nesouhlas se stavbou hráze adresoval Poslanecké sněmovně, ale i ministerstvům životního prostředí a zemědělství.

Národní park versus hráz

Chladnou hlavu si v emotivní diskusi zachoval například ministr Richard Brabec, který bere studii o hrázi jen jako užitečný pokus Povodí Vltavy, aby se zjistily názory lidí. "Pro mě osobně je ale hráz v unikátním údolí Berounky nepředstavitelná. V Česku je asi kolem šedesátky míst vyhrazených pro hráze, které by při očekávané změně klimatu zadržovaly vodu v přírodě, tohle údolí k těm místům ale nepatří a patřit nebude. Za ministerstvo životního prostředí tudíž v tuto chvíli říkám - žádná hráz tu stát nebude."

Jiná vypjatá diskuse v obcích na Křivoklátsku se točí okolo zřízení Národního parku Křivoklátsko. Až do nedávna jej kvůli různým omezením mnohé obce odmítaly. Teď ale obracejí - v národním parku by totiž z jeho podstaty žádná hráz nikdy v budoucnu vzniknout nemohla.

 

Právě se děje

Další zprávy