Statisíce pro úředníky? Politici vysvětlení nechtějí

Jakub Novák
17. 1. 2012 19:00
Nečasova poradkyně Nagyová brala i 273 tisíc, Bátora dostal odstupné čtvrt milionu
Foto: Iniciativa D.O.S.T

Praha - Ačkoliv se koaliční politici předhánějí ve výzvách k úsporám ve státní správě, statisícové odměny pro některé úředníky je nechávají chladnými.

Vysvětlení, proč Ladislav Bátora dostal odstupné čtvrt milionu a Nečasova poradkyně Jana Nagyová měla na výplatní pásce až 273 tisíc, zatím oficiálně nepožadují.

Je to odpovědnost jejich nadřízených, shodují se poslanci vládní trojkoalice.

"Nepočítám, že bychom tuto záležitost řešili na setkání poslaneckého klubu," prohlásil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Předseda poslanců TOP 09 a STAN Petr Gazdík nové informace považuje za další z důkazů velmi nadstandardních vztahů mezi ministrem Dobešem a Bátorou, dokazující, že se nejednalo o pouhého subalterního úředníka.

Plat Nagyové je podle něho zase věcí premiéra Nečase.

Měsíční odměna premiérovy poradkyně Jany Nagyové přitom rozpočet přišla na 273 tisíc, podřízený Josefa Dobeše, kontroverzní úředník Ladislav Bátora, si i přes svou rezignaci odnesl čtvrt milionu za zrušené pracovní místo.

Podle výplatních pásek, které zveřejnil deník Insider, tak vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády patří k nejlépe placeným státním zaměstnancům v zemi.

Ladislav Bátora svou rezignaci na ministerstvu školství oznámil v říjnu, přesto tam však působil další dva měsíce - až do chvíle, kdy byla jeho pozice zrušena. Díky tomu měl nárok na odstupné za zrušené pracovní místo, které činilo 250 tisíc, jak uvedla MF Dnes.

"V loňském roce jsem propustil 228 úředníků, pan Bátora byl jedním z nich. Jeho propuštění dokonce moji podřízení konzultovali s ministerstvem práce a sociálních věcí," uvedl ministr školství Dobeš pro Aktuálně.cz.

Podívejte se na pracovní smlouvu Ladislava Bátory:

Je to výsměch učitelům, míní Putnová

"Ministerstvo školství pořád mluví o úsporách, proto Bátorovo odstupné považuji za výsměch učitelům, kteří letos dostali přidáno jen několik set korun. Jeden ředitel školy mi například říkal, že za to odstupné by si mohl dovolit platit tři čtvrtě roku kvalitního učitele," říká předsedkyně školského výboru Anna Putnová (TOP 09).

Foto: Petr Vyoral

K případu pana Bátory se vyjádřil i stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek: "Pan ministr velmi dbá na vysoká ohodnocení svých přátel na ministerstvu. Jen mě překvapilo, že se k této události nechtěl nijak vyjádřit, když mnohdy pořádá tiskové konference i o tom, co měl ráno k snídani."

Věci veřejné informace příliš komentovat nechtějí. Vít Bárta, lídr strany, která v rámci úspor navrhovala například slučování některých ministerstev a snížení počtu státních úředníků, v tom problém nevidí.

Ladislav Bátora měl podle něj právo na odstupné jako každý zaměstnanec. Podle Bárty je navíc rozdíl mezi rezignací a ukončením pracovního poměru.

Podle poslance ODS Pavla Béma ministerstvo formálně nepochybilo, nicméně z etického hlediska se jednalo o "velmi nezdravý krok, bez ohledu na to, kdo takový padák obdržel. Vzhledem k ohlašované politické aktivitě pana Bátory se zároveň jednalo o krok politicky velmi neprozíravý."

 

Právě se děje

Další zprávy