Stát zavinil nezákonnou exekuci. Musí uhradit 18 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 1. 2015 7:35
Soud si známou advokátku Jarmilu Veselou spletl s firmou a před sedmi lety ji omylem poslal do exekuce. Nyní za to musí stát hradit odškodné.
Jarmila Veselá s dokumenty ke svému případu
Jarmila Veselá s dokumenty ke svému případu | Foto: Marek Pokorný

Praha - Osmnáct milionů korun a k tomu úroky ve výši dalších zhruba dvou milionů musí uhradit stát společnosti Finaspol. Rozhodl o tom v pondělí Okresní soud pro Prahu-východ.

Důvod odškodnění je opravdu neobvyklý: Neuvěřitelná chyba Obvodního soudu pro Prahu 3, který si před několika lety spletl známou pražskou advokátku Jarmilu Veselou s firmou TOS Čelákovice. S tou přitom měla Veselá společného jen to, že v ní byla správkyní konkurzní podstaty.

Písařskou chybou soudu skončila Veselá v exekuci na jaře 2008 – byť dlužníkem byla uvedená továrna, soudní úřednice do exekučního příkazu omylem napsala její jméno. A exekutor pak "opravil" adresu, kterou si našel na internetu.

Veselá, která v té době byla i předsedkyní stavovské Komory pro krizové řízení a insolvenci, se z exekuce dostala až po více než roce – celou tu dobu měla zablokovaný svůj majetek i účty. A následky toho pociťuje dodnes.

Další paradox je, že sama za nezákonnou exekuci vysoudila pouhých 35 korun. Do pondělí jí přitom hrozilo, že bude muset platit i výše uvedených 18 milionů.

Areál pro Holanďany

Veselá vlastnila několik nemovitostí a jednou z nich se v roce 2007 zaručila za realitní obchod firmě Finaspol. Finaspolu se naskytla možnost koupit areál bývalých skláren v Anníně v Pošumaví, který by poté přenechal holandským investorům k vybudování rekreačního komplexu pro zahraniční turisty.

Protože Finaspol neměl dostatek peněz, dohodl se s Veselou, že ta bude se svými nemovitostmi za transakci ručit. "Byl to klasický obchod, za který jsem měla domluvenou úplatu," říká Veselá. Jenže těsně po podepsání smlouvy o ručení přišla na Veselou uvedená exekuce – a exekuční zápis v katastru nemovitostí poznamenal i její nemovitosti. 

Z obchodu tak kvůli exekuci sešlo. Finaspol kvůli krátké době nesehnal peníze ani ručení. "Vynaložili jsme veškeré úsilí, abychom sehnali náhradní financování, ale nepodařilo se nám to," uvedla advokátka Finaspolu Dagmar Chalupová.

18 milionů zaplatíte vy

Za zmařený obchod se proto firma začala hojit právě na Veselé a podala žalobu, v níž po pražské advokátce požadovala, aby uhradila vzniklou škodu ve výši 18 milionů korun. Kromě milionové smluvní pokuty, kterou musel Finaspol zaplatit svému obchodnímu partnerovi, také ušlý zisk 17 milionů korun.

"Pokud by nedošlo k exekuci, obchodní případ by se uskutečnil a my tuto sumu vydělali. Máme na to znalecké posudky," odmítá Chalupová, že by byl požadavek přemrštěný.

Posléze pak ale firma žalobu rozšířila i na stát, tedy přesněji řečeno ministerstvo spravedlnosti. "Mohlo dojít k pochybení ze strany státu. Stát má zodpovědnost za chyby svých zaměstnanců," vysvětlila Chalupová.

Ministerstvo spravedlnosti ale žalobu odmítá: "Není žádná příčinná souvislost mezi škodou a kroky státu," říká právní zástupkyně resortu Světlana Zmátlová.

Může za to stát

Případ řešil Okresní soud pro Prahu-východ plné čtyři roky a nakonec dal plně za pravdu Finaspolu. Škodu by ale neměla hradit Veselá, nýbrž právě stát jako hlavní viník.

"Tady byla chyba jediná. Pochybení soudu, který nařídil exekuci neoprávněně," uvedla soudkyně Anna Kovácsová. Ta sice připouští, že uvedený obchod nebyl zcela obvyklý. "To ale nemění nic na tom, že pokud by nebylo nezákonné exekuce, tak by vše klaplo," dodala Kovácsová.

To, že nebude Veselá muset uvedenou sumu hradit, však není ještě jisté. Ministerstvo se totiž může proti verdiktu odvolat. Jestli tak učiní, ministerstvo zatím nesdělilo. "Ministerstvo spravedlnosti vyčká doručení písemného vyhotovení rozsudku a dle jeho odůvodnění zváží další procesní postup v dané věci," uvedl mluvčí resortu Jiří Hovorka.

Odškodné 35 korun

Ale ještě zpět do roku 2008. Od počátku totiž všichni věděli, že exekuce je nezákonná. "Byla to písařská chyba. Mám toho moc, od počátku roku dva tisíce případů," přiznala tehdy reportérovi Aktuálně.cz úřednice soudu pro Prahu 3 Dáša Kozáková. Jenže to, aby se nezákonné exekuce zbavila, trvalo Veselé plných 14 měsíců.

Soudní spor Veselé kvůli neoprávněné exekuci dokládá zhruba půl metru vysoký stoh dokumentů - dopisy soudu, exekutorovi či výpisy z katastru. Celkově za něj zaplatila, včetně nákladů na advokáta, 73 tisíc korun. O tuto sumu proto u soudu zažalovala jak stát, tak exekutora. K tomu si připočítala 300 tisíc korun za nemajetkovou újmu - kromě toho, že nemohla disponovat svým majetkem, ji kauza poškodila i profesně.

"Jak můžu dělat svůj byznys a slibovat lidem, že je ochráním, když neumím ochránit sama sebe," uvedla. Složila proto nejen funkci prezidentky stavovské komory, ale ukončila i profesi insolvenční správkyně.

Před dvěma roky se dočkala odškodného - soud jí přiznal 32 korun a k tomu tři koruny na úrocích. "Z účelných nákladů soud shledal pouze poštovné ve výši 32 korun za výzvu exekutorovi k odstranění záznamu v katastru nemovitostí," stojí v rozsudku. Je prý zkušená advokátka, takže bylo zbytečné, aby se nechala zastupovat. Odškodnění za způsobenou újmu a zablokovaný majetek pak soud zamítl zcela.

 

Právě se děje

Další zprávy