Prohlášení připravilo ministerstvo zahraničí. Je to standardní postup, brání se Zaorálek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2016 17:43
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka potvrdili, že společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů o respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Číny připravoval Černínský palác. Podle Zaorálka je ale zcela standardní, že podklady pro zahraničně-politická témata, připravuje právě jeho ministerstvo.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu vydal prohlášení, ve kterém potvrdil, že společné prohlášení čtyř nejvyšších představitelů země o "vzájemném respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti" Číny připravilo jeho ministerstvo. 

"Ministerstvo zahraničí téměř vždy, pokud jde o zahraničně-politická témata, připravuje nebo je pověřeno přípravou podkladů pro jiné státní instituce, jako je Úřad vlády nebo Kancelář prezidenta republiky. Bylo tomu tak i v případě společného prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky k Čínské lidové republice," stojí ve stanovisku.

To, že se prohlášení připravovalo v Černínskému paláci, prohlásil ve středu ráno pro Aktuálně.cz předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jeden ze čtyř signatářů společného prohlášení. "Dal jsem na doporučení ministerstva zahraničí, ten text je potvrzením dlouhodobé politiky České republiky vůči Číně. Politiku jedné Číny zastává naše země od navázání diplomatických vztahů," vysvětlil svůj podpis pod dokumentem.

Autorství společného prohlášení přiznal ministerstvu zahraničí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné. Stejně tak mají i ústavní činitelé právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost," uvedl premiér s tím, že on toto právo využil a připojil svůj podpis k prohlášení, které připravil ministr zahraničí a které odpovídá pozici vlády.

Proti prohlášení se ve středu postavily také některé vysoké školy, které vyvěsily tibetskou vlajku. "Je to právo občanů, aby se vyjádřili. Jsou lidé, kteří mají pocit, že Tibet by měl být samostatným. Já jim tyto názory nechci brát, ale platí, že ČR dlouhodobě respektuje územní integritu Číny. To není věc, se kterou by přišla naše vláda, vlády České republiky dlouhodobě, ať byly pravicové, nebo levicové, v minulosti zastávaly politiku respektování územní integrity Číny," řekl Sobotka.

Společné prohlášení, které bylo zveřejněno v úterý na stránkách Hradu, podepsal prezident Zeman, premiér Sobotka, předseda Senátu Štěch a předseda sněmovny Hamáček. Byla to zejména reakce na setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. "Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," stojí v prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy