Rozhodnutí po 236 dnech. Vládní koalice utne nekončící debatu a schválí elektronickou evidenci tržeb

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 2. 2016 9:18
Poslanecká sněmovna ve středu s největší pravděpodobností schválí přes velký odpor opozice vládní návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, který zavádí pro všechny podnikatele povinnost evidovat elektronicky veškeré tržby. Zatímco autor zákona, předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš, označuje tento zákon za důležitou součást boje proti daňovým únikům, opozice tvrdí, že zákon přinese likvidaci řady živnostníků.
Hlavní protivníci Andrej Babiš a Petr Fiala těsně před začátkem středeční schůze
Hlavní protivníci Andrej Babiš a Petr Fiala těsně před začátkem středeční schůze | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Pokud se nestane nic nepředvídaného, prožívá právě nyní Poslanecká sněmovna poslední chvíle před tím, než schválí elektronickou evidenci tržeb. Poslanci vládní koalice jsou připraveni zákon o zavedení EET prohlasovat přes odpor koalice, která jej podrobuje drtivé kritice.

"Pevně doufám, že zákon projde. Všechny pro a proti argumenty jsme vyčerpali, jsem přesvědčený, že dnes se to musí odhlasovat, debata už není plodná," avizoval ráno šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš, který trvá na tom, že zákon je účinným prostředkem boje proti šedé ekonomice. 

"Každý rok se prodá zboží a služby za 170 miliard korun, které nejsou vykázané, to je černá ekonomika, jsou to tržby, ze kterých se neplatí daně," podotkl Babiš.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala ale postup vládní koalice ostře kritizuje. "Vládní většina má dostatečnou sílu, aby tímto způsobem znásilnila jednací řád, dnes bychom totiž podle jednacího řádu hlasovat neměli," tvrdí Fiala, podle kterého v případě schválení zákona půjde o černý den pro všechny živnostníky a podnikatele.

Celá anabáze kolem zákona ale zdaleka nekončí, protože ODS a TOP 09 se chtějí kvůli tomuto zákonu obrátit na Ústavní soud.

Jakmile začne zákon platit, bude po celé zemi postupně zaveden systém, v rámci něhož bude každá tržba podnikatele ve chvíli zaplacení zaevidována pomocí internetu na centrálním místě. Podnikateli obratem přijde kód, který zákazníkovi vytiskne na účtenku.

Opozici se nelíbí, že se bude hlasovat

Přijetí zákona předchází neobvykle dlouhá diskuse, která se táhla hned na několika schůzích Sněmovny. Poprvé začali poslanci o zákonu jedna v červenci 2015, a nebýt "zásahu" vládní koalice, debata by pokračovala ještě v dalších dnech a týdnech. Vládní poslanci ale odhlasovali, že o schválení zákona se bude hlasovat právě ve středu 10. února 2015.

Opozice proti tomu protestuje a tvrdí, že zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL mění pravidla pro parlamentní debatu tak, jak se jim to hodí.

"Je to jako fotbalový zápas," začal s přirovnáním například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Vláda útočí, my se bráníme. Oni najednou vezmou míč do ruky a donesou ho do branky jako v ragby. Změní pravidla hry. Nejde jen o tento zákon. Pak to může použít kterákoli vláda vůči opozici a to je špatně,“ tvrdí.

Lídři vládní koalice ale namítají, že opozici dali dostatek prostoru k tomu, aby se vyjádřila, a v této chvíli už nejde o nic jiného než o zdržovací taktiku. Kdo má v tomto pravdu, by mohl určit až Ústavní soud.    

Existence toho zákona je pro vládní koalici jednou z nejdůležitějších věcí. Už v koaliční smlouvě z prosince 2013 mluvila ČSSD, ANO a KDU-ČSL o  "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb". Hlavní obhájce zákona Andrej Babiš navíc loni v říjnu slíbil rezignaci, pokud EET nebude fungovat a koalice jej vyzve k odchodu. 

 

Právě se děje

Další zprávy