Špidla kauzu Lidového domu neosvětlil, soud zvažuje předvolání Miloše Zemana

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2016 13:35
Prezident Miloš Zeman možná půjde k soudu jako svědek vysvětlovat kauzu Lidového domu. Někdejší předseda ČSSD by se měl vyjádřit ke smlouvě o právním zastoupení strany ve sporu o její sídlo, kterou uzavřel s právníkem Zdeňkem Altnerem. Bývalý notář Václav Halbich totiž tvrdí, že ke smlouvě později přistoupil, a za své právní služby se domáhá 17 milionů korun. Soudkyně Hana Marsová v pondělí na Halbichův návrh vyslechla Zemanova nástupce v čele ČSSD, expremiéra a současného šéfa vládních poradců Vladimíra Špidlu. Ten ovšem do případu světlo nevnesl.
Vladimír Špidla na sjezdu ČSSD
Vladimír Špidla na sjezdu ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zvažuje, že předvolá prezidenta Miloše Zemana jako svědka. Soudkyně to uvedla při pondělním projednávání žaloby bývalého notáře Václava Halbicha. Někdejší předseda ČSSD by se měl vyjádřit ke smlouvě o právním zastoupení strany ve sporu o Lidový dům, kterou uzavřel s právníkem Zdeňkem Altnerem. Bývalý notář Václav Halbich totiž tvrdí, že ke smlouvě později přistoupil, a za své právní služby se domáhá 17 milionů korun.

Halbich tvrdí, že má společně s Altnerem a dalším právníkem Zdeňkem Hájkem zásluhu na tom, že sociální demokracie boj o Lidový dům vyhrála. Zažaloval společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD. Na straně žalovaných figuruje i samotná sociální demokracie.

Soudkyně Hana Marsová v pondělí na Halbichův návrh vyslechla Zemanova nástupce v čele ČSSD, expremiéra a současného šéfa vládních poradců Vladimíra Špidlu. Ten ovšem do případu světlo nevnesl. "Konkrétní okolnosti mi nejsou známy. Má vzpomínka je krajně matná," řekl s tím, že od uzavření smlouvy uplynula řada let.

Soud na pondělí předvolal i Barboru Snopkovou, která se v dané době starala ČSSD o stranickou pokladnu. Někdejší poradkyně bývalého ministra financí Ivo Svobody si však nevyzvedla obsílku. "Soud shledává její svědeckou výpověď za podstatnou, a proto se ji pokusí znovu obeslat. Soud uváží i to, zda bude slyšen prezident Miloš Zeman," konstatovala soudkyně s tím, že jednání bude pokračovat 1. února.

"Jde o úvahu, proto v tuto chvíli nebudu nikterak spekulovat," odpověděl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, zda by se prezident k soudu dostavil.

Halbich v žalobě uvádí, že společně s Hájkem přistoupil k mandátní smlouvě, kterou Altner v roce 1997 uzavřel se sociálními demokraty. Na původní smlouvě prý Halbichovo jméno nebylo uvedeno proto, že "kšeft přinesl Altner" a chtěl být v kontraktu sám. "Když jsem měl dostat svou třetinu odměny, tak mi řekl, že mi nedá ani vindru," řekl v minulosti na Altnerovu adresu. Jako důkaz svých zásluh předložil soudu mimo jiné děkovný dopis za právní služby, který mu v roce 2000 zaslal Zeman.

Altner Halbichův přínos ve sporu o Lidový dům popřel. V listopadu jako svědek vypověděl, že bývalý notář poskytoval jen dílčí konzultace a nehradil žádné náklady řízení. Uvedl také, že tehdejší předseda strany Zeman zachránil podpisem mandátní smlouvy s Altnerem ČSSD před "existenční likvidací". Žádný advokát prý stranu nechtěl zastupovat bez složení několikamilionové zálohy, kterou si sociální demokracie tehdy nemohla dovolit.

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec strana poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila zhruba na 51 milionů korun. Další dvě třetiny dala do soudní úschovy. Soudy Halbichovu žalobu projednávají už od roku 2003. Původně ji zamítly, bývalého notáře se však zastal Ústavní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy