Soud: Zásah proti kůrovci na Šumavě byl nezákonný

Domácí Domácí
27. 1. 2014 10:54
Soud odsoudil i zákrok policie, která tak prý kryla nezákonnou těžbu
Zásah policie v Národním parku Šumava.
Zásah policie v Národním parku Šumava. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Blokáda, která v létě 2011 bránila kácení lesů v Národním parku Šumava, byla v souladu se zákonem. Rozsudek Krajského soudu v Plzni naopak odsoudil zásah policie a těžařů.

Podle Hnutí DUHA, které předložilo žalobu na postup policie a těžařů, se jedná o zlomové rozhodnutí, protože legitimizuje akci občanské neposlušnosti jako oprávněný krajní prostředek obrany veřejného zájmu.

"Občanská sdružení na ochranu přírody byla... zcela zbaven[a] možnosti chránit zájmy ochrany a přírody v době před přistoupením k těžbě dřeva. Za této situace se nelze vůbec divit tomu, že jako poslední možnost, jak zabránit zvůli správních orgánů, bylo zvoleno vyhlášení blokády nezákonné těžby," uvádí soudní rozsudek.

"Rozsudek se dá vyložit jako poskytnutí soudní ochrany nejen shromáždění občanů, ale i vyjádření občanské neposlušnosti. Blokáda totiž byla poslední a opodstatněnou možností, jak zabránit poškozování právem chráněné hodnoty, kterou je životní prostředí," řekla právní zástupkyně blokády Zuzana Candigliota, podle které se jedná o dobrý precedens.

Soud ve svém rozhodnutí také uvedl, že kácení v horských lesích u Ptačího potoka bylo nezákonné. Podle rozsudku totiž Správa NP Šumava nedisponovala žádným „souhlasem, výjimkou či hodnocením," které by jí k těžbě opravňovalo.

Svým rozhodnutím se tak Krajský soud v Plzni připojil k ombudsmanovi, České inspekci životního prostředí a ministerstvu životního prostředí, kteří se proti těžbě postavili již dříve.

Policie kryla nezákonnou těžbu

Soud se ohradil také proti zásahu policie, který vnímá jako krytí nezákonné těžby. "Odpůrce [policie] musel nebo alespoň měl vědět, že svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům," píše se v rozsudku, podle kterého nebylo posouzení zákonnosti kácení složité a policii prý stačilo nahlédnout do zákona o ochraně přírody a krajiny a zeptat se na Správě NP Šumava, zdali disponuje souhlasem ke kácení.

Blokáda měla za cíl ochránit lesy v bezzásahovém území v oblasti Modravských slatí. Národní park Šumava zde nařídil v roce 2011 kácení poté, co byla vyhlášena kůrovcová kalamita a NP se snažil zabránit jejímu dalšímu šíření.

Takto vypadal zásah policie proti odpůrcům těžby:

Vedení NP se nakonec podařilo vykácet 32 hektarů lesa. Podle zástupců blokády však pouze za cenu velkých ekologických a ekonomických škod.

"Výsledkem je přes třicet hektarů holin v unikátních porostech podmáčených smrčin u Ptačího potoka v srdci národního parku. Škody způsobené pachatelem jsou veliké, ale bez blokády by byly pravděpodobně mnohem větší," uvedl mluvčí blokády Mojmír Vlašim.

 

Právě se děje

Další zprávy