Soud: Za roky průtahů mohl jen Altner. Ale nikdo ČSSD nebránil, aby mu zaplatila

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 4. 2016 5:30
Deník Aktuálně.cz získal rozsudek Městského soudu v Praze, podle něhož má ČSSD zaplatit 337 milionů korun svému bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi. Hlavní část sumy, přes 318 milionů korun, tvoří přitom smluvní penále za 16 let sporu. Soudkyně Irena Saralievová v něm reaguje i na hlavní výtku ČSSD, že jednání protahoval Altner, a proto je nemravné mu je přiznat v takové výši. "Je pravda, že dobu trvání řízení zapříčinil výlučně žalobce," připustila Saralievová. "Žalovaný však mohl vzniku tohoto nároku zabránit zaplacením vymáhané, a byť nepravomocně přiznané pohledávky, případně i prostřednictvím úřední úschovy," řekla.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V pondělí nabyl právní moci rozsudek, podle něhož má ČSSD zaplatit svému bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi za jeho služby při získání Lidového domu. Deník Aktuálně.cz tento verdikt získal.

Největším problémem sociálních demokratů je smluvní penále za takřka 16 let, které uplynuly od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. ČSSD při jednání marně argumentovala, že průtahy způsobil Altner, a zaplatit mu tak více než 300 milionů jen na penále by bylo nemravné.

Altner mimo jiné dříve podal nesmyslné odvolání po rozsudku, který mu dal za pravdu, a pak odmítal za odvolání zaplatit soudní poplatek. A soudy také řešily, kdo vlastně je oprávněn sumu požadovat, když Altner svoji pohledávku převedl na zahraniční firmu.

Nikdo ČSSD nebránil zaplatit

"Je pravda, že dobu trvání řízení zapříčinil výlučně žalobce (Altner - pozn. red.)," připustila v písemném odůvodnění rozsudku soudkyně Irena Saralievová. "Žalovaný však mohl vzniku tohoto nároku zabránit zaplacením vymáhané, byť nepravomocně přiznané pohledávky, případně i prostřednictvím úřední úschovy," dodala.

ČSSD zaplatila Altnerovi krátce po verdiktu zhruba 17 milionů korun. Altner si ale nárokoval dalších 18,5 milionu - deset procent z nájemného, které za dobu do rozhodnutí Ústavního soudu dostala ČSSD od firmy B.H. Centrum.

ČSSD byla totiž v druhé polovině 90. let v krizové situaci. Ač fakticky ovládala Lidový dům, své vlastnictví ještě musela obhájit u soudu. A i když měla z jeho pronájmu desítky milionů ročně, všechny peníze šly na speciální účet firmy B.H. Centrum, která měla objekt od ČSSD pronajatý od roku 1993.

Po vítězství u Ústavního soudu tak firma B.H. Centrum jednorázově převedla ČSSD zadržované nájemné ve výši 9 553 850 německých marek. A Altner si tak nárokoval desetinu této sumy, kterou spočetl na 18 518 228 korun.

Unikla nám podstata

A z rozsudku vyplývá i to, že ČSSD si v roce 1997 zřejmě nepřečetla, co Altnerovi podepisuje. U soudu strana totiž argumentovala tím, že jí "utekla skutečná podstata smluvní odměny za činnosti pod bodem I.b smlouvy."

Bod I.b byl přitom závazek pomoci straně s využitím Lidového domu, byť byly smlouvy na jeho pronájem uzavřeny i v minulosti. A také právo na desetiprocentní provizi z těchto smluv. "Až posléze si žalovaný (ČSSD) uvědomil, že cílem žalobce bylo parazitovat na jeho tíživé situaci inkasováním přemrštěné odměny," píše se v rozsudku.

Námitky sociálních demokratů však soudkyně smetla ze stolu. Bylo prý zcela na uvážení strany, zda Altnerových služeb využije a za jakých podmínek. A stejně tak odmítla argumenty ČSSD, že Altnerova práce byla zcela rutinní a výše odměny je v rozporu s dobrými mravy.

Podle Saralievové nebyla Altnerova práce rozhodně jednoduchá a pravidla stavovské České advokátní komory sjednání podílové odměny nezakazovala. "Za této situace nelze ani smluvní ujednání o odměně označit za nemravné," podotkla soudkyně. A argumentaci, že ČSSD uzavírala smlouvu v "tíživé situaci", označila za "irelevantní".

Přivedl ho Svoboda

Altner i ČSSD argumentovali tím, že Altner byl jediný, kdo byl ochoten stranu ve sporu o Lidový dům zastupovat. To ale zpochybňuje další advokát Pavel Blanický, který pro ČSSD na případu Lidového domu také pracoval. A také v roce 1995 dosáhl pravomocného rozsudku, jímž soudy přiřkly Lidový dům akciové společnosti Cíl, která za první republiky patřila sociální demokracii.

Jenže poté ještě bylo potřeba obnovit zpřetrhané vazby mezi ČSSD a akciovou společností Cíl a dosáhnout toho, aby obchodní rejstřík zapsal představitele ČSSD do statutárních orgánů Cíle. Přestože byl Blanický ochoten pro ČSSD dál pracovat, ta si vybrala Altnera. Toho dovedl do Lidového domu tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, později odsouzený za tunelování.

Pravomocný rozsudek si v pondělí vyzvedl Altnerův právník Václav Veselý. Strana tak má na zaplacení čas do čtvrteční půlnoci. I když původně slibovala, že zaplatí, nyní není jisté, zda to udělá. Tvrdí totiž, že se jí mezitím ozvalo sedmnáct Altnerových věřitelů, kterým bývalý právník dluží na dvacet milionů.

Altner navíc stojí před soudem za zpronevěru. ČSSD se tak obává, že pokud Altnerovi zaplatí a posléze uspěje s dovoláním, už by peníze nemusela dostat zpátky.

Je třeba definovat, že řízení státu není řízení podniku a politici se musí rozhodnout, jestli chtějí podnikat, nebo řídit stát, říká Bartošek | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy