Soud uložil exšéfům auditu podmínku za krádež a nadržování

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2015 14:45
Jeden z exšéfů auditu ministerstva vnitra dostal dvouletou podmínku za krádež 360 tisíc korun z trezoru, jeho nadřízený patnáctiměsíční za neohlášení trestného činu.
Ministerstvo vnitra.
Ministerstvo vnitra. | Foto: /Economia

Praha - Soud uložil bývalému vedoucímu oddělení interního auditu ministerstva vnitra Václavu Chocholovi dvouletý podmíněný trest vězení za to, že ukradl své kolegyni 360 tisíc korun ze služebního trezoru.

Zároveň uložil patnáctiměsíční podmínku Chocholovu někdejšímu nadřízenému Petru Plaňanskému, který krádež neohlásil policii. Verdikt není pravomocný. Oba muži vinu odmítají, kauzu označili za policejní komplot.

"Oba byli dosud netrestaní, na druhou stranu byli ve vyšším managementu ministerstva vnitra, kde by měly být pouze osoby vybrané tak, aby dodržovaly zákonnost. Soud proto zvolil trest výchovný," zdůvodnila uložení podmínek soudkyně Iveta Postulková.

Chocholovi stanovila dvouletou zkušební dobu, v níž nesmí spáchat další trestný čin, aby se mu podmínka nepřeměnila na dva roky vězení. Plaňanského zkušební doba je patnáctiměsíční.

Z trezoru odcizil soukromé peníze

Chochol podle rozsudku v září nebo počátkem října 2013 otevřel v cizí kanceláři trezor a odcizil z něj pokladničku, do níž si jeho kolegyně před odjezdem na dovolenou uložila soukromé peníze.

Částku prý použil pro svou potřebu a vrátil ji až po urgencích podřízené. Ředitel odboru Plaňanský, který prý věděl, že pachatelem krádeže je Chochol, údajně zaměstnankyni přesvědčoval, aby věc neřešila s policií, a donutil ji sepsat listinu, podle níž ztracené peníze našla.

"Postrašil ji, že ministr všechny vyhodí," konstatovala soudkyně. "Žádal ji, aby počkala, jestli chce zůstat v práci. Řekl jí, že policisté jsou idioti," popsala údajné chování muže, který dříve vedl odbor násilí v policejním Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Podle Chochola, jenž dluží různým věřitelům zhruba milion korun, mu kolegyně peníze půjčila na základě ústní dohody. Žena to popřela.

Soudkyně navíc míní, že vrácením ukradené částky až poté, co na sebe nechal vyhlásil osobní bankrot, mohl Chochol spáchat trestný čin poškozování věřitele.

Dala proto státní zástupkyni podnět k zahájení trestního stíhání. Další podnět k obvinění pak směřoval na jednoho ze svědků, jenž podle soudkyně mohl křivě vypovídat.

Uměle vykonstruovaná kauza

Chocholovi hrozilo za krádež až pět let vězení, Plaňanskému za nadržování až čtyři roky. Muži uvedli, že kauzu uměle vykonstruoval policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde Plaňanský dříve pracoval a nad jehož hospodařením prováděl jakožto zaměstnanec ministerstva audit. Kolegyně se prý s ÚOOZ spikla.

Většina svědků z ministerstva vnitra se u soudu postavila na stranu svého bývalého šéfa. Vypověděli mimo jiné, že Plaňanský ženu opakovaně posílal na policii a že k prošetření celé záležitosti zřídil zvláštní komisi. Poukázali také na to, že uschováním soukromých peněz na pracovišti kolegyně porušila závazný pokyn ministra.

Státní zástupkyně i Plaňanský si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti dnešnímu rozsudku odvolají. Chochol ani jeho právník se vyhlášení verdiktu nezúčastnili. Případné odvolání bude projednávat pražský městský soud.

 

Právě se děje

Další zprávy