Soud s uhlobarony se kvůli absentérům rozdělí

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
13. 5. 2013 17:40
Čeští ex-manažeři Mostecké uhelné čelí ve Švýcarsku soudu kvůli finančním machinacím
Obžalovaný Jiří Diviš před soudem ve švýcarské Bellinzoně
Obžalovaný Jiří Diviš před soudem ve švýcarské Bellinzoně | Foto: ČTK

Praha/Bellinzona - Kvůli nepřítomnosti tří ze šesti obžalovaných se hned první den na několik hodin zasekl ostře sledovaný soud ve švýcarské Bellinzoně v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Osobně na zahájení líčení přišli tři ex-manažeři dolů, Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus. Další dva, Antonín Koláček a Oldřich Klimecký se však nedostavili, podle svých vyjádření z osobních důvodů.

Soudce Jean-Luc Bacher nakonec po několikahodinové poradě rozhodl líčení rozdělit. Soud nyní bude pokračovat s třemi přítomnými obžalovanými, ostatní přijdou na řadu 10. června, kdy se měl dnes zahájený proces odvíjet i podle původních plánů.

Obě fáze líčení se pak mají propojit koncem června a dospět do finále, které se plánuje na půlku července.  

Výše zmínění exmanažeři jsou s belgickým společníkem Jacquesem de Grootem obžalovaní z praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce a hrozí jim až deset let vězení. Obžalovaní vinu popírají.

Další obžalovaný, Luboš Měkota, v březnu náhle zemřel. Soud krátce před polednem rozhodl, že nebude souzen. Toto rozhodnutí ale nemá vliv na zmrazená bankovní konta obžalovaných, peníze Měkotovy firmy Edward Consulting proto zůstanou až do vynesení rozsudku ve Švýcarsku. Soud ale podle zástupců obžalovaných vyjmul z řízení společnost Credit Suisse, kde měl zesnulý Měkota uložené finanční prostředky.

Soud přerušen

Tribunál složený ze tří soudců zvažoval v pondělí žádost zástupců nepřítomných Klimeckého a Koláčka o přerušení jednání soudu.

"Antonín Koláček se k soudu se nedostavil z osobních důvodů, přičemž využil svého práva dostavit se na další soudem stanovený termín, k němuž byl ostatně soudem řádně předvolán. Oldřich Klimecký se z jednání u soudu omluvil ze zdravotních důvodů a z důvodů vážného onemocnění své manželky," uvedla mediální zástupkyně obžalovaných Karolína Zelenková ze Společné advokátní kanceláře.

Právní zástupce de Grootea uvedl jako důvod nepřítomnosti zdravotní stav šestaosmdesátiletého Belgičana a požádal soud, aby jeho případ oddělil od ostatních.

Soud by měl v budoucny řešit také námitku, o které v pondělní Mladé frotně DNES mluvil obžalovaný Petr Kraus. Hodlá argumentovat tím, že líčení probíhá souběžně se stíháním za stejné činy v Česku.

"Výrazně to totiž ztěžuje možnost mé obhajoby. Vše, co u soudu řeknu já nebo můj obhájce, může být účelově zneužito v trestním řízení, které se vede v Česku, a to opět zasahuje do mých práv. Nehledě na fakt, že se vede řízení za stejné činy dvakrát - jednou ve Švýcarsku a nyní i u nás," uvedl Kraus.

Zatímco švýcarská justice se zaměřila hlavně na finanční machinace skupiny obžalovaných, tak české orgány je viní z podvodu a zneužití informací a postavení v obchodním styku. 

Češi v roli publika

Obžalovaný Petr Kraus
Obžalovaný Petr Kraus | Foto: ČTK

Před zahájením jednání se obžalovaní nechtěli vyjadřovat k jeho průběhu. Kraus zopakoval, že se cítí nevinen. "Nevinný jsem přijel a věřím, že nevinný odjedu," řekl. Diviš zase očekává, že se vše konečně vyřeší. "To je naše velká naděje," řekl. Obžaloba hodlá přesnou výši trestu navrhnout během procesu.

I když Česko promeškalo možnost připojit se k soudnímu řízení v roli poškozeného subjektu v důsledku toho, že švýcarské vyšetřování až do loňska v podstatě bojkotovalo, jsou u soudu přítomni advokáti ministerstva financí.

Obžaloba souvisí s privatizací dolů v 90. letech, na kterou obžalovaní údajně použili peníze vyvedené z MUS. Proces je výsledkem šestileté práce švýcarských vyšetřovatelů, kteří rozplétali složité vztahy kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru či na britském ostrově Man.

Mezi těmito společnostmi, na kterých měli obžalovaní podíl, údajně proudily peníze kolem privatizace MUS. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy