Sestra odmítá šest vražd. Advokát: Dělá ze sebe oběť

Přenos skončil
První den procesu se zdravotní sestrou, která je obžalovaná z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, jsme sledovali v online reportáži.
Věra Marešová u soudu.
Věra Marešová u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal v pondělí projednávat kauzu bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, která je obžalovaná z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku.

Pacienty jednotky intenzivní péče podle obžaloby zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Motivací bylo prý to, aby si ulehčila práci. Ženě hrozí až doživotní vězení.

Před soudem Marešová svou vinu odmítla. "Chci důrazně odmítnout, že bych zmíněné trestné činy spáchala. Můžu s čistým svědomím říct, že jsem během svého života nikomu neublížila," prohlásila u soudu.

Hlavní líčení je zatím naplánované na dva týdny, řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Vraždy se podle obžaloby odehrály na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice. Všechny oběti byly vysokého věku a potřebovaly neustálou péči. Do krevního oběhu sestra všem podle státního zástupce vpravila draslík.

"Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt," píše státní zástupce v obžalobě. Podle informací znalci u sestry neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu. Státní zástupce tvrdí, že si chtěla ulehčit v práci.

Pondělní dění u soudu jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
14:15

Soudce Roman Felzmann pro dnešek soudní líčení ukončuje, bude se pokračovat zítra ráno.

14:05

Advokát Císař se dále ptá, jak je možné, že ve vaku bylo 502 ml tekutiny, přitom tam i s kaliem mělo být 540 ml. "Já jsem se také o to zajímala. A myslím si, že to je dané tím, že tyto vaky nebyly vždy plné. Stávalo se nám, že tam bylo i o dvacet či čtyřicet mililitrů méně," uvedla Marešová.

13:59

Na dotaz, jak je možné, že měla pacientka v těle vysoké množství draslíku, Marešová uvedla: "Bylo to možná z obrovského množství vody, které měla pacientka v krvi. Kalium mohlo vzrůst resuscitací i vývojem."

13:55

"Kalium jsem do vaku dávala na dvakrát, určitě," uvedla Marešová na další dotaz advokáta Jiřího Císaře. "Já jsem se dozvěděla na interní komisi, že kalium ve vaku nebylo. Já jsem přesvědčená, vím, že jsem to kalium do toho vaku dávala," zdůraznila obžalovaná.

13:46

Pokračuje s otázkami advokát poškozených Jiří Císař. Marešové se dotazuje, proč když u pacientky, v jejíž dokumentaci bylo uvedeno "DNR" (nebude se pacient oživovat - pozn. red.), začala resuscitovat. "Pan doktor Vondráček DNR nerespektoval. Nedokážu si představit, co by dělal, že když by na oddělení přišel a dozvěděl se, že jsem resuscitovala," odpověděla Marešová.

13:34

Žalobce se vrací k ampuli dolsinu, která se našla ve skřínce Věry Marešové v rumburské nemocnici. "Jak se tam dostala?" ptá se Stibor. "Já to nevím," reaguje. "Mohl mi ji tam někdo dát," dodává na další otázku.

13:31

Státní zástupce se ptá na reakci Marešové na informaci o zvýšené hladině draslíku v krvi pacientky. "On (doktor Vondráček) tvrdí, že se mě ptal, zda jsem dala kalium do vaku. Ale já si to nevybavuji... Myslím si, že se mnou o tom kaliu nehovořil," prohlásila Marešová. Po smrti pacientky vak s kaliem dala kolegyni, aby ho mohla použít pro jiné pacienty.

13:25

Marešová zopakovala, že se domnívá, že výpovědi, které jsou zaznamenané ve spise, byly ovlivněny medializací případu.

13:24

Podle právního zástupce rodiny poslední údajně zavražděné pacientky Jiřího Císaře se Marešová snaží vystupovat sama jako oběť. "Zatím se ona stylizuje do role oběti, ale myslím, že je to celé jinak. Myslím si, že důkazy z přípravného řízení (vinu) prokazují. Nepředpokládám, že by znalci nebo svědci vypovídali něco jiného, než uvedli už v průběhu vyšetřování," řekl ČTK.

13:20

Nyní přijdou na řadu otázky žalobce Františka Stibora. Ptá se obžalované, zda prováděla záchranu pacientky Kadlecové. "Ano," odpověděla. "A jak?" zní další dotaz. "Normálně, masáží srdce," říká Marešová.

13:18

Obžalovaná dále uvádí, že kromě opiátů se v rumburské nemocnici neevidovalo, komu se jaký lék dal. 

13:13

Věra Marešová se znovu před soudem brání. "Nikdy jsem nikomu nic nedala kromě toho, co jsem měla napsáno," říká.

13:11

Po zhruba třech hodinách končí otázky předsedy soudu Romana Felzmanna. Nyní se budou ptát další přísedící.

13:08

Dále dodala, že si nevybavuje, že by se v osudnou noc pohyboval na oddělení někdo cizí, kdo tam neměl co dělat. Marešová také uvedla, že si nepamatuje, že by sama oddělení opustila.

13:03

Soudce Roman Felzmann má další otázku: "Manipulovala jste se stříkačkou, když jste měla v ruce vak?" "Já jsem měla stříkačku pouze v ruce, když jsem pacientce Kadlecové dávala zhruba ve 20:00 antibiotika. Poté už ne," odpovídá Marešová. "Byla to normální služba," popsala Marešová den, kdy zaznamenali v nemocnici podezřelé úmrtí pacientky, po kterém se spustilo vyšetřování.

12:54

Marešová řekla, že nechápe jednání doktora Vondráčka. Podle ní byl draslík odebrán jen jednou a poté už se jeho hladina nezkoumala. "Byla jsem u ní (pacientky) několikrát. Špatně se jí dýchalo. Dnes, když si to zpětně promítnu, mohlo to být plicním edémem… Ona pospávala, nebavila jsem se s ní o ničem," uvedla Marešová ke dni, kdy pacientka zemřela.

12:50

Přestávka skončila. Soudce se ptá na podání draslíku a na příčinu jeho zvýšené hladiny u posledního případu popsaného v obžalobě. "Domnívám se, že to bylo přirozenou cestou," uvedla Marešová. Draslík podle ní mohl stoupnout i při resuscitaci.

12:30

Soudce Roman Felzmann vyhlašuje další přestávku na zhruba deset minut.

12:26

Marešová, která byla po odhalení prvního případu z nemocnice propuštěna, má za sebou opakovaný pobyt ve vazbě. Poprvé na ni soud vazbu uvalil koncem loňského srpna. Zhruba po měsíci však byla propuštěna. Na konci listopadu byla Marešová v souvislosti s rozšířením obvinění o dalších pět vražd opět vzata do vazby, kde je dosud.

12:20

Soudce se ptá na podrobnosti k resuscitacím. A nyní přechází k jednotlivým případům. Vedle poslední údajné oběti si prý Marešová vybaví ještě jednu pacientku, další si prý nevybavuje. Při volném popisu v úvodu dnešního dne obžalovaná podle svých slov vycházela jen z podkladů ve spise, a to zejména ze zdravotnické dokumentace.

12:13

"Eutanazii (usmrcení na žádost pacienta - pozn. red.) neuznávám. Z profesionálního hlediska ji ani nemohu uznávat," odpovídá obžalována na další otázku soudce.

12:09

"Já jsem to kalium brala jako běžnou léčebnou věc. V obecné rovině jsem znala jeho vysokou hladinu," říká nyní Věra Marešová. "Nepamatuji si, že by některý pacient, který v rumburské nemocnici byl, měl vysokou hladinu kalia," dodala.

12:04

Soudce se dále ptá na dobu, do které spadají v obžalobě popsané případy. "Měla jsem tehdy problémy. Vzala jsem si úvěr, který jsem musela splácet, brala jsem si služby navíc… Někdy jsem spala i jen čtyři hodiny denně," uvedla. "To je vlastně vyčerpanost," zkonstatovala.

11:53

Marešová říká, že ji překvapilo, jak negativně o ní jedna nebo dvě kolegyně z rumburské nemocnice vypovídaly během vyšetřování. "Většina výpovědí byla ale neutrálních nebo v můj prospěch," prohlásila. 

11:49

"Jsem trochu nahluchlá a mluvím nahlas," uvedla Marešová k dotazu soudce na péči o pacienty. Mohlo to prý působit tak, že je nepříjemná. Uvedla, že si nevybavuje žádnou situaci, kdy by křičela na pacienty.

11:46

Soudce se ptá, zda byla někdy "kázeňsky řešena". "Ano, byla. Kdysi dávno podezřelá z podání jednoho léku u ležící pacientky," uvedla Marešová. Bylo to podle ní zhruba před deseti lety. "Paní byla hodně nemocná, hodně křičela, okolní pacientky si stěžovaly," popsala. "V koši mezi papíry se našla ampulka, bylo řečeno, že jsem ji musela podat já. Dostala jsem za to výtku, ale bránila jsem se," uvedla.

11:33

Před soudem se nyní řeší spory na oddělení. Marešová popisuje, že dříve spolu zdravotní sestry chodily na večeře, slavily spolu i narozeniny. V průběhu jejího působení se ale situace změnila. Marešová uvedla, že s jednou ze zdravotních sester měla vážné spory. "Když jsme spolu sloužily, tak jsme si třeba neřekly ani slovo," uvedla.

11:29

Marešová popisuje i vztahy s lékaři, kdo s kým si tykal a vykal. "Já jsem si třeba s doktorem Vondráčkem tykala, znám ho od školky," uvedla. "Neměla jsem pocit, že by tam (na pracovišti) byl nějaký problém," zmínila.

11:24

Soudce si prohlíží fotografie ve spisu a Marešová popisuje u řečnického pultu celé oddělení. Soudce se ptá, kdo mohl na oddělení, kde k podezřelým úmrtím došlo, přijít. "Kdokoliv tam mohl kdykoliv přijít. Dostal se tam lékař, zdravotní sestra, sanitář. Návštěvy vodily k pacientům zdravotní sestry," odpovídá Marešová. Návštěvy se podle ní neevidovaly.

11:13

Věra Marešová během celé své výpovědi vypovídá klidně a vše podrobně popisuje. Marešová má obhájkyni ex offo, tedy dosazenou státem. Výpověď poslouchá vedle státního zástupce Františka Stibora také Jiří Císař, který zastupuje poškozené, zmocněnec Lužické nemocnice, novináři nebo dcera obžalované.

11:06

Soudce Roman Felzmann, který předsedá senátu, rozhodoval také o trestu za brutální vraždu seniora z Tetčiněvsi na Litoměřicku. Vraha Františka Píšu poslal na 17 let do vězení. Nařídil mu i ochrannou psychiatrickou léčbu. Píša podle obžaloby starého muže ubil kladivem kvůli 1300 korunám, pokusil se ukrást i jeho automobil. Soudce rozhodoval také případ matky, která způsobila smrt svého osmiměsíčního syna. Dítě krmila převážně jen moukou s vodou a čajem. Věnoval se i případu rvačky při předloňském zahájení lázeňské sezony v Teplicích, při které zemřel Rom. Viníka poslal na pět let do vězení. Podle soudu nešlo o rasový motiv, jak tvrdila státní zástupkyně.

11:04

Marešová pracovala i na městském úřadě a končila na interně. Soudce se ptá na dosaženou atestaci. "Předurčuje mě na práci na kterékoliv intenzivní péči ve kterémkoliv oboru zdravotnictví," uvedla. "Já vzhledem k tomu, že mi je 54 let, nehrnula jsem se na vysokou školu. A jde také o to, jak který špitál práci zaplatí," dodala Marešová. Podle ní právě v Lužické nemocnici v Rumburku nebyla motivace studovat dál. Na interně působila od roku 2007.

11:02

Zdravotní sestra u soudu mluvila také o své kariéře a vzdělání. "Maturovala jsem v roce 1980, pak jsem nastoupila v Rumburku na chirurgii, ale protože jsem chtěla něco víc, odešla jsem do Prahy," uvedla Marešová k popisu svého kariérního postupu. Dcera se narodila obžalované v roce 1989. V roce 1995 zemřela matka obžalované, proto se prý i s dcerou do Rumburku vrátila.

10:59

"Výkony se občas psaly v půli směny nebo na konci, protože když byl fofr, zdravotní dokumentace nebyla na prvním místě… Mohlo se stát, že se někdy něco nezaznamenalo," dodala Marešová.

10:56

Podle Marešové se stávalo, že v některých dokumentacích pacientů nebylo vše. Vedení nemocnice ale v posledních letech chtělo, aby se do nich psalo téměř vše.

10:51

Sestry chodily na dvanáctihodinové pracovní směny. Podle Marešové bylo osm směnných sester. Během denní směny byly přítomny čtyři sestry a v noci dvě. Soudce žádá o jména sester. Podle Marešové byl "kádr stabilní".

10:38

Po hygieně u pacientů následovala podle Marešové snídaně a základní hygiena na pokojích, odběry, podání léků a podobně. "Pak byla velká vizita," pokračuje obžalovaná. Soudce si dělá poznámky, ostatní naslouchají.

10:33

Dále se soudce ptá na to, jak oddělení v rumburské nemocnici fungovalo. Marešová chod detailně popisuje.

10:25

Soudní líčení pokračuje. Soudce Roman Felzmann začíná otázkami na obžalovanou. Ptá se jí na její vzdělání a kde všude pracovala. Marešová popisuje, že kromě rumburské nemocnice pracovala například i v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

10:00

Soudce nyní nařídil první přestávku. Bude se pokračovat zhruba v 10:20. Státní zástupce František Stibor odmítl během přestávky dotazy novinářů komentovat.

09:57

"Bylo jednoduché říct, že jsem podala kalium, ale to tak nebylo," ukončuje Marešová svou řeč. Ta trvala necelé dvě hodiny. Bylo to vůbec poprvé, co v rámci této kauzy vypovídala.

09:54

Marešová se opět vrací k úmrtí pacientky Kadlecové. "Příčinou smrti byl otok mozku a otok plic. O kaliu se mluvilo až později. Že kalia v krvi bylo 10,5, bylo dáno tím, že bylo podáno přímo do krve. To ale nevysvětluje, proč došlo k otoku mozku a plic," uvedla.

09:49

"V Rumburku na policii mi byly odebrány otisky prstů a DNA. Na ampuli dolsinu, který se našel v mé skřínce, ale nalezeny nebyly," uvedla Marešová a dodává, že přesto státní zástupce v žalobě tuto ampuli využívá jako důkaz proti ní.   

09:46

Marešová připustila, že mohla trpět syndromem vyhoření, jak napovídají znalecké posudky. Žila sama s dcerou a řešila nedostatek peněz. Brala si proto více služeb. Většina kolegyň podle ní odpracuje 30 až 40 přesčasových hodin měsíčně. "Sestry jsou permanentně přetěžovány," řekla

09:40

Marešová se teď dostala ke třem znaleckým posudkům. "Stříkačky nebo vaky byly vyměněné. Jak už jsem říkala, znalecký posudek pana Matlacha je tendenční. Výtahy z chorobopisů jsou vytaženy tak, aby dokázaly moji vinu," uvádí.  

09:35

Věra Marešová nyní říká, že draslík nepodávala u další pacientky ona, ale její kolegyně. "Navíc u ní šlo o jednoznačný infarkt," uvedla. "Prováděla jsem u ní běžné úkony a odmítám, že bych jí způsobila smrt," dodala. 

09:23

Marešová říká, že další pacientka zemřela půl hodiny po konci její směny. "Jak jsem si mohla ulehčit svou pracovní činnost, když jsem již v práci nebyla?" ptá se sestra státního zástupce, který tuto skutečnost v žalobě neuvedl.

09:20

Věra Marešová se dále vyjadřuje k úmrtí dalších pacientů. Znovu upozorňuje na chyby, které neudělala ona, ale její kolegové - další zdravotní sestry nebo lékař.

09:11

Bývalá zdravotní sestra pokládá otázku, proč nebyl okamžitě zajištěn vak, který u pacientky během noci, kdy zemřela, dokapal. "Mám za to, že bylo s důkazy manipulováno," uvedla Marešová. "S vaky se dostala do kontaktu řada lidí, než je dostala policie. Nebyly zajištěny ani stříkačky, které jsem u paní Kadlecové používala," podotkla Marešová.  

Věru Marešovou přivádí k soudu eskorta
Věru Marešovou přivádí k soudu eskorta | Foto: ČTK
09:03

Marešová dále uvádí, že osobní vztahy mezi zdravotními sestrami a doktorem Vondráčkem mají vliv na to, jak vypovídaly. Jedna ze sester je podle ní partnerkou lékaře, další si pronajímá jeho byt v Rumburku.

08:55

Bývalá zdravotní sestra dále detailně popisuje, jak probíhala záchrana této pacientky. "Já jsem prováděla srdeční masáž, doktor Vondráček jí dal dva výboje. Ty nepomohly. Paní Kadlecová poté zemřela. Myslím si, že jí měl dát jiné léky," uvedla.

08:50

Věra Marešová se teď dostala k úmrtí poslední zemřelé, paní Kadlecové. Popisuje, jak pacientku během první noci opakovaně přebalovala a byla v pořádku. Další den jí její kolegyně řekla, že si myslela, že paní Kadlecová zemře. "Večer pacientce někdo volal, ale nemohla hovor ani udýchat," řekla Marešová.

08:47

Bývalá zdravotní sestra uvedla, že některé její kolegyně vypovídaly úmyslně proti ní. "S jednou z nich jsem měla dříve spor," uvedla Marešová.

08:44

"Jsem pod dohledem psychiatra stále. Nikdy jsem léky z nemocnice nebrala, nikdy je nezneužila. Je to vše o tom, že jedna paní povídala," pokračuje ve výpovědi Věra Marešová.

08:40

"V mojí skřínce byla nalezena ampule dolsinu (silně návykového opiátu na tišení bolesti - pozn. red.)," uvedla Marešová a dodala, že ji tam ale musel někdo dát.

08:36

Podle bývalé zdravotní sestry policisté přeházeli celou spisovou složku, aby se nedostala k některým dokumentům, které požadovala. "Dalším důvodem, proč jsem nevypovídala, bylo to, že jsem nevěděla, co se tehdy v noci dělo za mými zády," uvedla Marešová. "Jsem obviněna z toho, že jsem pacientku Kadlecovou začala resuscitovat," dodala.

08:32

"Znalecký posudek je chybný. Vypovídám dneska poprvé, protože jsem orgánům činným v trestním řízení nedůvěřovala. Bylo mi na začátku vyšetřování ze strany policie řečeno, že budu obviněna z dalších jedenácti případů. Mojí advokátce ale řekli, že se to nezakládá na pravdě. Byla jsem v šoku," říká Věra Marešová.

08:30

Marešová pokračuje ve výpovědi: "V den, kdy zemřela poslední pacientka, paní Kadlecová, jsem byla jen ve špatném čase na špatném místě. K pacientům jsem se chovala profesionálně."

08:27

Začala výpověď Věry Marešové. "Chci důrazně odmítnout, že bych zmíněné trestné činy spáchala. Můžu s čistým svědomím říct, že jsem během svého života nikomu neublížila," řekla na úvod.

08:25

Sedmáct poškozených požaduje po Věře Marešové každý po jednom milionu korun. Celkem tedy 17 milionů korun. Rumburská nemocnice nepožaduje žádnou náhradu škody. "Nedokáže vyčíslit, ale hlavně prokázat výši škody," řekl právní zástupce nemocnice.

08:15

Smrt u pacientů nastala po podání kalia, říká státní zástupce.

Foto: Radek Nohl
08:09

Státní zástupce František Stibor čte obžalobu. "Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých pracovních činností," zdůvodňuje žalobce, proč měla zdravotní sestra v rumburské nemocnici zabíjet

08:06

Soudce začíná líčení, bývalá zdravotní sestra Věra Marešová sedí na lavici obžalovaných.

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2015 14:31
 

Právě se děje

Další zprávy