Odvolací soud nepustil exsenátora Nováka z vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 9. 2014 12:29
Bývalý senátor ODS Alexandr Novák si odpykává čtyřletý trest za korupci. První soud ho podmínečně propustil.
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Bývalý senátor Alexandr Novák, který si odpykává za korupci čtyřletý trest vězení, nebyl podmínečně propuštěn na svobodu.

Ve středu o tom rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. "Krajský soud zrušil rozhodnutí Okresního soudu v Litoměřicích a nařídil, aby rozhodl znovu. Pan Alexandr Novák tedy zůstává ve výkonu trestu," řekla Aktuálně.cz mluvčí krajského soudu Lenka Lasovská.

Obhájce Alexandra Nováka, advokát Jan Růžek, nechtěl verdikt soudu komentovat. "Nerušíte, ale nebudu nic komentovat, na shledanou," prohlásil v reakci na dotaz Aktuálně.cz.

Novák požádal o propuštění po odpykání třetiny trestu, který dostal za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Právě litoměřický okresní soud v srpnu jeho žádosti vyhověl, státní zástupce se ale odvolal.

Soudce: Choval se dobře

Proč nyní krajský soud první rozhodnutí zrušil, ale není zatím známo. Mluvčí Lasovská to odmítla sdělit s tím, že verdikt ještě nebyl doručen všem účastníkům řízení.

Litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd podmínečné propuštění Nováka na svobodu zdůvodnil mimo jiné tím, že nemá žádné negativní hodnocení, dobře se choval, byl mu již dvakrát přerušen trest a pokaždé se vrátil.

Dalším důvodem byl i fakt, že Novák takřka po celou dobu ve vězení pracuje. Tři týdny po nástupu trestu v polovině loňského dubna nastoupil jako knihovník ve vězeňské knihovně, po půl roce pak začal pracovat jako údržbář na teplickém fotbalovém stadionu.

Za mobily obvinili spoluvězně

V souvislosti s prací na sportovišti se přitom Novák dostal do dalších problémů a znovu se o něj začala zajímat policie. To když v šatně, kterou Novák sdílel se svým spoluvězněm, detektivové našli mobilní telefony. Později ale vyšlo najevo, že aparáty byly v sousední skříňce, a policie minulý týden z jejich držení obvinila Novákova spoluvězně.

"Pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí je vedeno řízení proti odsouzenému R. B.," uvedl v usnesení litoměřický soudce Nedvěd a poukázal na to, že policie přístroje našla až dva týdny poté, co Novák na stadionu přestal pracovat.

Právě kvůli nálezu přístrojů přitom věznice Novákovi zakázala pohyb mimo vězení a byl převezen z teplické do litoměřické věznice. I zde pracuje – nejdříve jako pomocná síla v kuchyni, nyní je ve skladu prádla.

Za dobré chování byl i několikrát odměněn: jednou například vycházkou, dvakrát pak přerušením trestu, z něhož se pokaždé vrátil.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

 

Právě se děje

Další zprávy