Sobotka: Úmrtí vojáků je tragédie, z Afghánistánu neodejdeme

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 8. 7. 2014 18:36
Politici napříč stranami vyjadřují soustrast pozůstalým po čtveřici vojáků, kteří v úterý ráno zahynuli v Afghánistánu.
Bohuslav Sobotka říká, že by tragédie neměla poznamenat plán české mise v Afghánistánu
Bohuslav Sobotka říká, že by tragédie neměla poznamenat plán české mise v Afghánistánu | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úmrtí čtyř českých vojáků po útoku sebevražedného atentátníka politiky zasáhlo, přesto tragédie českou misi v Afghánistánu neovlivní.

Premiér Bohuslav Sobotka označil zprávu o úmrtí čtyř příslušníků armády za "tragickou a šokující událost".

"Jako předseda vlády bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým a rodinným příslušníkům vojáků. Chtěl bych ocenit hrdinství vojáků, kteří padli při plnění vojenské mise, při obhajobě principů, které Česká republika dlouhodobě hájí, tedy principů svobody a demokracie. A chci se skutečně hluboce poklonit památce těchto novodobých českých hrdinů," řekl Sobotka novinářům.

Podle něj nyní bude klíčové, aby rodinám byla poskytnuta pomoc, Sobotka zároveň požádal ministra obrany Martina Stropnického, aby byla věnována velká pozornost péči o dalšího vojáka, který při atentátu utrpěl těžká zranění. Sobotka zatím nechtěl spekulovat o tom, kdy by do Česka mohla být dopravena těla mrtvých vojáků.

Útok na české vojáky by však podle premiéra neměl být podnětem k debatám o přehodnocení afghánské mise. "Naši vojáci tam plní určité závazky, které na sebe Česká republika převzala, a jakoukoliv diskusí, ve které bychom se bez širší úvahy snažili přehodnocovat tuto misi, bychom znehodnocovali oběti nejen těchto, ale všech našich vojáků, kteří v Afghánistánu buď zahynuli, nebo byli vážně zraněni," dodal šéf kabinetu.

Stropnický kvůli tragédii přerušil dovolenou v zahraničí a vrátil se do Česka. Na podvečerním briefingu vyjádřil podporu vojákům, kteří v afghánské misi pokračují. Uvedl, že udělá vše pro to, aby je v blízké době navštívil.

Podle Stropnické kvůli tragédii svolal premiér Sobotka na středečních 09:00 schůzku, které by se kromě ministra obrany měl zúčastnit také náčelník generálního štábu Petr Pavel. Záležitostí se pak bude hned v úvodu svého jednání zabývat kabinet

Největší ztrátou českých vojáků v jediném dni se bude ve středu mimořádně zabývat i vláda, které by měl ministr obrany dát konkrétnější informace. "Je mi to moc líto, je to velká tragédie. Chtěl bych ocenit statečnost našich vojáků a vyslovit upřímnou soustrast rodinám a nejbližším. Vláda poskytne nezbytnou pomoc rodinám vojáků," doplnil premiérova slova předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Závazkům by měla česká armáda dostát i podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), a to jak v Afghánistánu, tak i dalších oblastech, kde Češi působí. "Česká republika bude pevně stát na straně svobody a demokracie a bude tyto hodnoty také bránit," uvedl v tiskové zprávě.

Zásadní nesouhlas s vysíláním českých vojáků naopak po úterním neštěstí zopakoval šéf komunistů Vojtěch Filip. Podle něj příslušníci armády umírají velmi často. 

Vláda by měla zvážit státní smutek

K tragédii se vyjádřil i prezident České republiky Miloš Zeman. "S hlubokým dojetím jsem vyslechl zprávu o tragických obětech českých vojáků na základně Bagram. S dojetím o to větším, že na této základně jsem poměrně nedávno byl a možná právě s těmito vojáky jsem mluvil. Chtěl bych sdělit hlubokou soustrast rodinám, chtěl bych říci, že se zúčastním příletu jejich ostatků. A chtěl bych vám říci, že nezemřeli zbytečně," řekl Zeman v úterý odpoledne na mimořádném brífingu.

Afghánistán je totiž podle něj jednou z hlavních základen teroristů, kteří již dříve zaútočili na řadu světových metropolí. A podle Zemana nebezpečí může hrozit i České republice. "Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím je menší riziko, že budou zasaženi nevinní občané České republiky,“ dodal.

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek doplnil, že za svobodu a bezpečnost je třeba bojovat i za hranicemi. "Věříme, že jejich oběť nebyla zbytečná a opět nám ukázala, jak zákeřným protivníkem je hnutí Tálibán," vzkázal.

Pozůstalým kondoloval v úterý odpoledne i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "S účastí myslím na nezměrný smutek jejich rodin a přátel. Zraněnému vojákovi přeji rychlé uzdravení. Vysoce oceňuji nasazení, profesionalitu a osobní odvahu, se kterými čeští vojáci v Afghánistánu plní své důležité úkoly. Jejich odhodlání riskovat vlastní život si zasluhuje obdiv nás všech. Pevně doufám, že všichni čeští vojáci, kteří se nyní i v budoucnu zúčastní zahraničních misí, se v pořádku vrátí domů," uvedl.

Soustrast rodinám padlých českých vojáků vyjádřil i předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Doufám, že jim bude poskytnuta náležitá pomoc. Na druhou stranu takové riziko patří k povolání vojáka a je třeba s ním počítat," řekl deníku Aktuálně.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Ani podle něj by však neměly ztráty na životech českých vojáků ovlivnit nasazení armády v zahraničních misích. "Armáda, která by se stáhla, by byla špatná. Nemůžeme počítat s tím, že budou umírat jen američtí nebo britští vojáci," dodal.

Zpráva o smrti čtyř vojáků zasáhla poslankyni ODS a členku sněmovního výboru pro obranu Janu Černochovou. "V prvé řadě chci vyjádřit hlubokou soustrast rodinám vojáků, pro které je to naprosto nejhorší tragédie, která je mohla postihnout. Pro mě to jsou obrovští hrdinové, ale neznamená to, že bychom měli ustupovat od záměru vysílat vojáky do misí," je přesvědčena Černochová.

Podle ní by bylo namístě, aby vláda vyhlásila státní smutek. "Nechci srovnávat, ale pokud jsme nedávno drželi ve Sněmovně minutu ticha za zavalené horníky, což se ani přímo nedotýkalo České republiky. Samozřejmě jde o lidské životy, ale tohle jsou naši vojáci, kteří hájí českou vlajku," řekla Aktuálně.cz Černochová s tím, že výbor bude posílat rodinám kondolenci a ona sama je rodinám připravena pomoct.

 

Právě se děje

Další zprávy