Sobotka: Je potřeba mít společnou evropskou armádu a neprosazovat kvóty

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 22. 8. 2016 11:50
Premiér Bohuslav Sobotka promluvil na každoročním sjezdu českých velvyslanců. Hovořil především o bezpečnosti v Evropě a o výzvách, kterým Česko, potažmo celá EU čelí. Jako hlavní hrozbu vidí Sobotka terorismus, válku v Sýrii a narůstající nacionalismus. Premiér při proslovu před velvyslanci také vyzdvihl důležitost spolupráce s USA a orientace na Západ.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Na každoročním setkání českých velvyslanců upozornil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hlavně na potřebu spolupráce se zahraničím v oblasti bezpečnostní politiky. "Události uplynulých dvou let nás posunuly od relativního klidu, který jsme zažívali v Evropě a bezprostředním okolí, k nestabilní, těžko předvídatelné situaci," řekl premiér.

"Téměř každý den stojíme před novými výzvami, které nemají jednoduchá řešení," uvedl premiér a na první místo postavil hrozbu terorismu, poté válku v Sýrii jako jednu z příčin migrační krize. Upozornil ale také na problém narůstajícího nacionalismu. Premiér se obává o budoucí stabilitu Turecka i o rostoucí napětí mezi Ukrajinou a Ruskem.

"Není ale namístě vyvolávání paniky. Ukazuje se, jak zásadní je pro naši bezpečnost pevné zakotvení České republiky ve strukturách Evropské unie i Severoatlantické aliance," upozornil Sobotka a opakoval, že spolu evropské země musí pracovat hlavně na bezpečnosti, ale i v sociálně-hospodářské oblasti, aby se migranti lépe začlenili do hostitelských společností.

"Spolupráce v oblasti bezpečnosti se nemůže zastavit na evropských hranicích," uvedl Sobotka. A vyjádřil přesvědčení o tom, že se Evropa dlouhodobě neobejde bez společné armády. Evropská jednání v blízké době podle něj mohu přinést konkrétní obrysy plánu, o kterém se v posledních měsících hodně hovoří.

Premiér při proslovu před velvyslanci také vyzdvihl důležitost spolupráce s USA a orientace na Západ. "Ať už bude výsledek prezidentských voleb v USA jakýkoliv, je v našem zájmu udržet vztahy na dobré úrovni," řekl Sobotka s tím, že je třeba rozvíjet spolupráci hlavně v oblasti obrany a bezpečnosti.

Nastínil, že je proto třeba navýšit výdaje na obranu, a pochválil úspěšné působení českých vojáků v zahraničních misích. Jako prioritu uvedl Sobotka působení v Afghánistánu, kde má Česká armáda jedno z deseti největších zapojení.

Neprosazovat neefektivní kvóty

Zároveň je podle premiéra třeba pomáhat uprchlíkům hlavně ve státech, odkud se vydávají na cestu do Evropy. "Důležité také je, aby Evropská komise ustoupila od záměru prosazovat neefektivní migrační kvóty," kritizoval jedno z diskutovaných řešení premiér, který zároveň připomněl nedávné referendum v Británii o vystoupení země z Evropské unie.

"K členství v Evropské unii neexistuje pro Českou republiku jiná pozitivní alternativa. Spolupráce je nejlepší cestou, jak čelit dnešním i budoucím problémům současného světa," řekl a vyzdvihl potřebu volného pohybu osob, zboží a služeb v rámci EU.

V souvislosti s Brexitem se podle českého premiéra nemůže Brusel poučit jen tak, že provede kosmetické úpravy ve fungování EU, například změnou komunikace. Zároveň podle něj není třeba vymýšlet náročné reformy institucí. "Heslem by nemělo být více, ale lépe," říká s tím, že lepší perspektivu Evropanům nabídne rozvoj dopravy, energetiky nebo spolupráce v rozvíjení průmyslu 4.0 a digitalizace. K tomu je podle Sobotky třeba, aby se zástupci států EU příliš nerozpadali do malých debatních klubů.

Pochválil spolupráci se sousedními státy s tím, že je třeba více vtáhnout Rakousko, ocenil zároveň novou dynamiku ve spolupráci s Francií. Sobotka také uvedl, že chce podporovat ekonomickou diplomacii a český byznys v zahraničí. Proto letos Česko do zahraničí vyšle 12 ekonomických diplomatů. Je podle něj třeba podpořit hlavně investice spojené s výzkumem nebo vyspělými technologiemi.

Zaorálek: Musíme být rychlí, jsme ti, kterých se lidé ptají

Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před velvyslanci mluvil hlavně o bezpečnostních hrozbách. A zástupce Česka v zahraničí důrazně vyzýval, aby byli v případě teroristických útoků nebo jiných tragických událostí vždy připraveni co nejrychleji zareagovat. "My jsme ti, kterých se ptají, jestli máme informace o českých občanech. Tato nečekanost, nepředvídatelnost mimo jakýkoliv plán, je pro nás obrovská výzva. Vytváří to obraz toho, jak fungujeme," řekl šéf české diplomacie a dodal, že proto jeho úřad vytvořil speciální manuál.

Zároveň se pozastavil nad stížnostmi na špatnou spolupráci uvnitř některých velvyslanectví. "Není možné si dovolit, aby byly úřady paralyzovány, protože se je nedaří řídit v duchu týmové spolupráce," řekl Zaorálek.

Je podle něj zásadní spolupracovat uvnitř skupiny Visegrádské čtyřky a snažit se, aby nezůstala na okraji evropského společenství. "Cítíme, že pokud bychom opakovali znamení, že nás přestává působení v Evropské unii zajímat, bude to pro nás mít devastující účinky," uvedl Zaorálek.

Upozornil také, že rozpočet jeho resortu příští rok naroste o miliardy. Peníze v příštích letech poputují například na humanitární pomoc v Sýrii nebo Afghánistánu nebo do působení ekonomické diplomacie, která sjednává českým firmám zahraniční byznys.

 

Právě se děje

Další zprávy