Sobotka: Platy státních úředníků by měly vzrůst o desetinu

ČTK ČTK
1. 2. 2015 17:32
Pro zvýšení platů o čtvrtinu, který je také jednou z variant, premiér nevidí důvod.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k růstu platů vybraných státních úředníků o desetinu, jak navrhuje náměstek pro státní službu Josef Postránecký. Pro zvýšení platů o čtvrtinu, které je také jednou z variant, nevidí důvod.

Sobotka to v neděli řekl novinářům po diskusním pořadu Partie televize Prima. Úprava platů kvůli novému služebnímu zákonu by se měla týkat více než 61 000 úředníků, kteří nyní průměrně berou 29 172 korun

Odbory versus realita rozpočtu

Zvýšení platů o čtvrtinu preferují odbory. "Je potřeba s odbory jednat, ale současně vnímat reálnou situaci státního rozpočtu," řekl premiér.

Platy jedné kategorie veřejného sektoru by se neměly příliš odtrhnout od platů ostatních zaměstnanců. "Pro nějaké dramatické zvyšování v příštím roce nevidím důvod," dodal Sobotka, podle nějž je potřeba navázat odměňování na výkon.

Postránecký řekl České televizi, že růst platů vybraných úředníků by viděl kolem deseti procent. Zvýšení je podle něj účelné, protože povinnosti zaměstnanců státní správy podle nového služebního zákona převyšují jejich práva. Připustil ale, že bude záležet na státním rozpočtu.

Zpracovány byly čtyři varianty

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle České televize zpracovalo čtyři varianty, jak by mohly v souvislosti s novým služebním zákonem platy vybraných úředníků stoupnout.

Růst o pět procent by vyžadoval ročně navíc ze státního rozpočtu 1,3 miliardy korun, zvýšení o deset procent by znamenalo dodatečné náklady 2,6 miliardy korun. Platy by mohly stoupnout také o 15 procent a stálo by to 3,9 miliardy korun ročně, případně o čtvrtinu s náklady 6,5 miliardy korun.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes preferuje také ministerstvo spíše varianty s vyššími náklady. "Lidé, kteří budou pod státní službou, budou mít řadu omezení, a proto je k úvaze, zda jim plošně tarify navýšit," řekla deníku ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Úředníci podléhající služebnímu zákonu budou muset mimo jiné respektovat pokyn odjet na služební cestu či přeložení do jiného města, zachovávat věrnost České republice nebo mlčenlivost o pracovních věcech. Podle deníku také nesmějí být v politické straně ani v řídících a kontrolních orgánech firem.

 

Právě se děje

Další zprávy