Heslo k mému e-mailu bylo dostatečně silné, tvrdí Sobotka. Ministerstva zvažují změnu pravidel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Luboš Kreč
Aktualizováno 11. 1. 2016 17:29
Bohuslav Sobotka odmítá, že by jeho soukromý e-mail měl slabé heslo. Premiér také potvrdil, že po konzultaci s bezpečnostními experty bude posílena bezpečnost komunikace předsedy a dalších členů vlády. "Zadal jsem okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády ČR a identifikaci možných slabých míst," řekl Sobotka. Některé vládní úřady už oznámily, že kvůli útoku neonacistických hackerů provedou bezpečnostní audit.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

PrahaPremiér Bohuslav Sobotka odmítl tvrzení, že jeho soukromá e-mailová schránka měla slabé heslo, a zadal okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády. Požádal také ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) o spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády.

"Mé heslo bylo dostatečně silné a splňovalo všechna bezpečnostní pravidla poskytovatele," tvrdí Sobotka, podle kterého jde o útok na základní principy demokratické společnosti, založené na svobodě, toleranci a dodržování lidských práv.

Útok neonacistů, spojený podle něj s manipulacemi a snahou o dehonestaci a vydírání, vnímá jako útok na hodnoty, které dlouhodobě prosazuje. "Jde o útok na základní principy demokratické společnosti, založené na svobodě, toleranci a dodržování lidských práv," míní premiér. Útoky se nenechá zastrašit, ujistil.

"Zadal jsem okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády ČR a identifikaci možných slabých míst," řekl Sobotka. Požádal také ředitele NBÚ o spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády. Blíže tyto kroky neupřesnil. Informoval ale o bezpečnostním auditu na Úřadu vlády a snaze o identifikaci možných slabých míst.

Změny i na ministerstvech?

Kvůli ukradeným e-mailům premiéra Bohuslava Sobotky se možná změní způsob, jak čeští politici a státní úředníci přistupují k soukromým poštovním schránkám.

Některé vládní úřady už oznámily, že kvůli útoku neonacistických hackerů provedou bezpečnostní audit.

"Chci, aby zaměstnanci ministerstva věděli, že nemají používat soukromé e-maily k řešení služebních záležitostí. Zároveň chci, aby se udělal test na ministerský systém a zjistilo se, zda je skutečně bezpečný," prohlásil pro Aktuálně.cz ministr dopravy za hnutí ANO Daniel Ťok. A dodal, že výjimečně i on píše ze svého soukromého mailu věci, které se týkají práce. "Ale jen výjimečně," tvrdí.

Bezpečnostní komunikaci si podobně jako Ťok nechá prověřit i ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán. "Soukromý e-mail nepoužívám téměř ani na soukromé účely. Ověřím si na našem IT oddělení, že naše zabezpečení pracovní pošty je na dostatečné úrovni," řekl Aktuálně.cz Pelikán.

Základní pravidla pro soukromé maily

Ministr vnitra Milan Chovanec zároveň prohlásil, že policie spolu s Národním bezpečnostním úřadem prověřuje nejen to, za jakých okolností a co zmizelo ze Sobotkova mailu, ale i základní pravidla používání soukromých schránek pro veřejné činitele.

"Soukromý mail používám velmi sporadicky a poslední mail jsem z něj odeslal zhruba před rokem," řekl první místopředseda ČSSD.

Extrémistický web White Media, který o víkendu zveřejnil další várku premiérových mailů, pohrozil, že pokud by někdo z nich byl zatčen nebo se policisté či tajné služby pokusili server zavřít, pustí do světa i zbytek korespondence.

Nic třaskavého

V premiérových mailech, které si lidé mohou na internetu přečíst, zatím nebylo nic, co by prokazovalo, že Bohuslav Sobotka jakkoli pochybil. Úřad vlády kvůli tomu navíc vydal další prohlášení, v němž zopakoval, že žádné utajované materiály se v premiérově účtu na portálu Seznam.cz neobjevily.

"Chci jasně prohlásit, že na mail pana premiéra nebyl nikdy zaslán materiál v utajovaném režimu," řekl Aktuálně.cz Ayrer, podle nějž je to navíc technicky nemožné. "Pravidla úřadu o nakládání s utajovanými informacemi to jasně vylučují," tvrdí. Takový postup při nakládání s utajovanými informacemi není podle něj možný a vylučuje jej bezpečnostní režim.

Všechny tajné dokumenty podle Ayrera premiér dostává prostřednictvím systému, který je určený pro tajné materiály, a předání musí každý, kdo takové dokumenty dostává, potvrdit podpisem.

Ayrer také doplnil, že jakákoli utajovaná informace, kterou Sobotka převezme, se eviduje s jeho podpisem a distribuuje se výhradně vládním intranetem.

Kdo a proč se naboural do Sobotkova e-mailu, vyšetřuje protimafiánský Útvar odhalování organizovaného zločinu. Obsah premiérovy pošty zároveň analyzují experti Národního bezpečnostního úřady, aby zjistily, zda se tam skutečně neobjevilo nic, co by podléhalo utajení, jak tvrdí Sobotka.

Češi také doufají, že jim pomůže americká FBI - web White media je registrovaný v Kalifornii.

 

Právě se děje

Další zprávy