Registrace třikrát dražší než svatba, navíc ne všude. Podmínky pro homosexuální páry nejsou rovné

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 4. 7. 2016 6:18
Už deset let mohou homosexuální páry v Česku uzavírat registrované partnerství. Srovnatelné podmínky s klasickou svatbou ale nemají. Partneři se mohou registrovat pouze ve 14 krajských městech. V pěti z nich je to možné pouze v předem dané místnosti, heterosexuální páry se přitom mohou vzít, kde chtějí, pokud zaplatí správní poplatek tisíc korun. A i když město registrování mimo radnici umožňuje, je to za nerovných podmínek. Například v Jihlavě platí homosexuálové za registraci mimo radnici tři tisíce korun, heterosexuální páry tisícovku.
Za deset let se v Česku registrovalo přes dva tisíce homosexuálních párů.
Za deset let se v Česku registrovalo přes dva tisíce homosexuálních párů. | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku za deset let uzavřelo registrované partnerství přes 2174 homosexuálních párů. Registrovat se mohou jen ve 14 krajských městech, uzavřít manželství lze přitom na více než tisícovce matričních úřadů. Ne všude mají gayové a lesby stejné podmínky. Zjistil to výzkum ombudsmanky.

Například pět úřadů nedovoluje uzavřít partnerství jinde než na radnici. Svatby se přitom mimo radnici konat mohou.

Foto: Úřad ombudsmanky

Městský úřad v Jihlavě toto sice od roku 2012 povolil, poplatky za svatbu konanou mimo úřad a registrované partnerství uzavřené mimo úřad se tam ale značně liší. Zatímco heterosexuální páry platí tisíc korun, homosexuálové tři tisíce korun. Loni to odhlasovala rada města.

"Je to proto, že na svatbu vyjíždějí naši úředníci jen v našem správním obvodu, v případě registrovaného partnerství musíme podle zákona přijet kamkoli, třeba do Prahy. Nechtěli jsme náklady spojené s cestou počítat pro každý výjezd zvlášť, proto jsme ustanovili jednotný poplatek tři tisíce korun," vysvětlil Aktuálně.cz primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

K registrovanému partnerství obřad nepatří

V Ústí nad Labem mohou homosexuální páry uzavřít registrované partnerství v předem vyčleněné místnosti, jedná se ale pouze o podpis "papírů". Nepatří k němu žádná slavnostní řeč. Pokud mají partneři zájem o obřad a ani jeden z nich nemá trvalý pobyt hlášený v Ústí nad Labem, musí zaplatit dva tisíce korun.

"Obřad k registrovanému partnerství nepatří. Lidem, kteří nemají trvalé bydliště ve městě Ústí nad Labem, ho proto zpoplatňujeme stejně jako například vítání občánků či zlatou svatbu. Rozhodla o tom rada," uvádí Kamila Nerudová Doušová z matriky v Ústí nad Labem.

Jak takový obřad za dva tisíce korun vypadá, ale neví. "Zatím si ho nikdo neobjednal. Devadesát devět procent párů se u nás registruje a slavnostní obřad mají v místě trvalého bydliště," uvádí Nerudová Doušová.

Chceme se registrovat v neděli, nejde to

Martin Elis Šachar by se rád registroval s přítelem v Děčíně v neděli 21. srpna. "Chtěli bychom mít registraci spojenou s obřadem, který máme v židovské obci v Děčíně. Ale zjistili jsme, že ústecký magistrát registraci mimo radnici nepovoluje. Navíc nám bylo řečeno, že registrovat se můžeme jen v úředních hodinách, což jsou dva dny v týdnu," uvádí Elis.

Proto se obrátili na ombudsmanku Anna Šabatovou, která bude požadovat nápravu. "Přijde mi to principiálně špatně," říká Elis.

"Informovala jsem dotčené úřady o svých poznatcích a požádala je, aby sjednotily výkon státní správy s většinovou praxí tak, aby nevznikaly nedůvodné rozdíly mezi postupy v jednotlivých krajích," říká Šabatová.

Úředníci jsou milí, říkají homosexuálové

Ve většině krajů ale problémy nemají. Z výzkumu také vyplývá, že se k homosexuálům úředníci chovají hezky. "Úředníci většinou chápou, že registrace je pro homosexuální páry důležitým okamžikem totožným se svatbou," říká Ondřej Plešmíd ze sdružení PROUD na podporu práv homosexuálů.

Některé rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím jsou navíc dané přímo v zákoně. "Homosexuálové nemohou uzavřít manželství na vybraném místě v zahraničí, před orgánem církve. Partnerství nemůže uzavřít ani umírající člověk v nemocnici," doplňuje vedoucí oddělení rovného zacházení úřadu ombudsmanky Petr Polák.

V některých západních zemích je registrované partnerství v podstatě rovno manželství. "Například ve Francii jsou podmínky o hodně benevolentnější než u nás. Tady je to bráno jako svazek druhé kategorie," říká Plešmíd.

Registrovaný by mohl adoptovat dítě, chystá se v novele

Ústavní soud minulý týden zrušil ustanovení, které zakazovalo registrovaným párům adoptovat děti. A to i přesto, že homosexuál, který nebyl registrovaný, o adopci žádat mohl.

Stále ale rodičem může být pouze jeden z páru, druhý žádná práva ani povinnosti vůči dítěti mít nebude - nemůže ho tedy například vyzvednout ze školky.

To se snaží změnit ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Připravili novelu zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila druhému z páru vlastní dítě z předchozích vztahů či adoptované osvojit.

Poslanec Marek Benda a Jan Kozubík z iniciativy Proud o verdiktu ÚS, který otevřel možnost adopce pro jedince žijící v registrovaném partnerství. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy