Šlachtovi bývalí podřízení dostali přidáno pět tisíc. A je po rebelii

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
27. 8. 2016 15:11
Osobní příplatek byl od 1. srpna 2016 zvýšen všem příslušníkům Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to v průměru o 5000 korun. Fakticky jde o zvýšení platu, přestože se navenek může zdát, že se jedná o pohyblivou složku. Někteří detektivové z ÚOOZ se již dříve obávali, že zvýšením platu si chce policejní prezident Tomáš Tuhý koupit loajalitu policistů.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Devět stovek policistů z nové Národní centrály proti organizovanému zločinu najde v zářijové výplatě příjemný bonus. Některým se plat zvýší o tři nebo čtyři tisíce, jiným dokonce o sedm.

Policejní prezídium slíbilo policistům přidat už v červnu. V dobře, kdy vrcholily třenice kolem kritizovaného spojení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie (ÚOKFK). 

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta tehdy na protest požádal o propuštění do civilu. A prohlásil, že cílem narychlo ohlášené reformy je zlikvidovat jeho útvar, protože se nebál vyšetřovat citlivé kauzy s politickým pozadím.

"Osobní příplatek byl od 1. srpna 2016 zvýšen všem příslušníkům Národní centrály proti organizovanému zločinu, a to v průměru o 5000 korun," potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Příplatek je v podstatě zvýšením platu

Kouzlo osobního příplatku u policie tkví v tom, že jde fakticky o zvýšení platu, ačkoliv se navenek může zdát, že se jedná o pohyblivou složku. Naopak. Když policista jednou dostane navíc schválené peníze, už o ně většinou nepřijde.

Někteří detektivové z ÚOOZ se od začátku obávali, že nárůstem platů, jaký rozhodně u policie není běžný, si chce policejní prezident Tomáš Tuhý zajistit loajalitu policistů, kteří jinak stáli za svým odcházejícím Šlachtou. Ministr vnitra Milan Chovanec, zastánce reorganizace, ale prohlásil, že nevěří, že by se policisté dali takhle koupit.

Šlachta to tak ale cítí. Tvrdí, že roky po Policejním prezidiu chtěl, aby jeho lidem přidalo. Nebo aby přidalo peníze na další činnost útvaru. Nikdy nepochodil. "Rok jsem usiloval peníze, abych mohl lidem zvýšit osobní ohodnocení. Pořád to nešlo, ani koruna. A najednou teď po reorganizaci má každý dostat pět tisíc. Smrdí z toho účelovost - zalepit pusu lidem, aby mlčeli," řekl v červenci v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Bojovná nálada v nové centrále každopádně podle informací Aktuálně.cz značně opadla. V červnu podepsalo 240 příslušníků ÚOOZ prohlášení, že stojí za Šlachtou. Nakonec jich ale společně se šéfem odešlo jen pět - a to se ještě jedná o Šlachtovy nejbližší podřízené. 

Ostatní policisté čekají, jak bude práce nové centrály vypadat. Svou roli hraje samozřejmě i to, že živí rodiny a platí hypotéky - takže si případný odchod chtějí dobře rozmyslet. Z ÚOKFK pak podle mluvčího Ibeheje odešli tři policisté. Ale není zřejmé, jestli kvůli nesouhlasu se sloučením útvarů, nebo z jiných důvodů.

Reorganizaci ohlásilo vedení policie v červnu poté, co se o plánovaném sloučení útvarů psalo dva týdny v novinách. Včetně náznaků, že celou akcí má stát odstranění nepohodlného Šlachty.

Policejní prezidium nikdy přesvědčivě nevysvětlilo, proč reorganizaci spouští narychlo a bez podrobného projednání s vedením obou útvarů. Nevěděli o ni ani státní zástupci, kteří fakticky policisty při vyšetřování trestných činů řídí a jsou zodpovědní za výsledek kauz.

Je dobře, že Robert Šlachta nastupuje do celní správy? Bude ho ovlivňovat Andrej Babiš? Novináři Daniel Kaiser a Jaroslav Spurný v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy