Škromacha si kvůli selfie z Terezína dobírá zahraniční tisk

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 1. 2015 13:23
Český senátor zaujal v úterý veřejnost, když si pořizoval na mobil autoportrét během tryzny v Terezíně.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Čeští politici se opět dostali na stránky zahraničního tisku. Po listopadových vulgárních výrocích Miloše Zemana zaujalo média úterní "selfie" místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD). Ten byl zachycen kamerami České televize, jak se během tryzny v Terezíně fotí svým mobilem.

O Škromachovi píše například britský deník Mirror nebo americký New York Daily News, oba poukazují na to, že záběr vyvolal pobouření na sociálních sítích, kde se do senátora velmi tvrdě opřela řada lidí.

"Nemůžu tomu uvěřit. Nechutné,“ tweetovala Jitka Petrová. Mnoho z citovaných se shoduje na tom, že místopředseda Senátu tím vyjadřuje nulový respekt k zemřelým. Mirror i NY Daily News ocitovaly také tweet Michala Bláhy, spoluzakladatele portálu Atlas.cz: "Je ještě větší i***t, než jsme si mysleli.“

Škromach ale odmítá, že by během pochodu pořizoval autoportrét. "Toto nebylo přímo při pietním aktu. Já fotím a dokumentuji různé akce. A fotila se tam koneckonců i spousta dalších lidí,“ řekl iDnes.cz Škromach. A pravdou je, že Škromachova selfie se na internetu dosud nikde neobjevila.

Svého stranického kolegu hájí i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Na fotografování během průvodu nevidí nic špatného. "Ten průvod alejí nebyl součástí pietní akce. Nejprve se odhalil pomník a pak se přesouvalo do stanu, kde se konal pietní akt. Toto je, myslím, fotka na přesunu z jednoho místa na druhé, takže si nemyslím, že se něco stalo,“ řekl Hamáček.

Média také připomínají loňské Škromachovo selfie s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem u památníku obětí 2. světové války v Novém Malíně na Šumpersku.

Zdeněk Škromach je svými autoportréty na Facebooku proslulý. Kromě fotek z nejrůznějších oficiálních akcí si můžete prohlédnout jeho selfie s prezidentem Zemanem i dalšími českými politiky, fotky od bazénku či ze „setkání s přáteli z FB na kafíčku“.

Tryzna v Terezíně byla součástí vzpomínkových akcí u příležitosti 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. V rámci nich se do Prahy sjely stovky politiků, diplomatů, historiků a představitelů náboženských obcí, aby na fóru Let My People Live! debatovaly o celosvětovém vzrůstu extremismu a antisemitismu.

Během druhé světové války bylo v Terezíně zřízeno ghetto, odkud nacisté transportovali židovské obyvatelstvo do likvidačních táborů smrti, jako byla Osvětim, Treblinka či Sobibor. V Malé pevnosti Terezín byla zřízena věznice pražského gestapa. Po válce sloužila jako internační tábor pro německé válečné zajatce a německé civilisty, kteří měli být na základě Benešových dekretů odsunuti. Dnes je zde umístěn Památník Terezín, který je vyhlášen národní kulturní památkou.

 

Právě se děje

Další zprávy