Z Brexitu jsem v šoku. EU nefandím, ale přináší mnoho dobrého, říká Skot žijící v Česku

Kateřina Šantúrová
24. 6. 2016 16:56
Skot David Creighton, který žije v Česku už šestnáct let, je odchodem Británie z EU překvapen. Brexit si nepřál a do poslední chvíle věřil, že Británie v Unii zůstane. Ač není velkým fanouškem EU, myslí si, že přináší mnoho dobrého, o čem se nikdy nepíše. Jak Brexit ovlivní jeho pobyt v Česku, zatím netuší. "V Británii pracuje hodně Čechů, a jestli jim tam budou dělat potíže, možná zdejší vláda bude dělat potíže Britům, kteří žijí tady," míní. Zároveň si myslí, že jeho rodné a proevropské Skotsko by za pár let mohlo vyhlásit další referendum.
David Creighton žije v Česku už šestnáct let. Odchodem Británie z EU je překvapen a přemýšlí o českém občanství.
David Creighton žije v Česku už šestnáct let. Odchodem Británie z EU je překvapen a přemýšlí o českém občanství. | Foto: Archiv Davida Creightona

Jste v šoku?

Ano, tohle jsem vůbec nečekal. Vím, že v Británii vládla protievropská nálada a průzkumy byly pro odchod. A noviny byly plné lidí, kteří říkali, že chtějí odejít. Ale z nějakého důvodu jsem si ve čtvrtek večer myslel, že to bude lepší, že převáží hlas, abychom zůstali. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Ještě jsem se z toho šoku nedostal.

David Creighton

David Creighton (44) pochází ze skotského města East Kilbride nedaleko Glasgow. V Česku žije už šestnáct let. Pracoval jako novinář. Nyní je na volné noze a živí se jako překladatel a editor textů v angličtině. V referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii hlasovat nemohl. Když si šel večer lehnout, nastavil si budík na třetí ráno, aby mohl sledovat výsledky. Patří k těm, co do poslední chvíle věřili, že to dopadne jinak.

Myslel jste si, že v médiích převážil jeden hlas, ale realita je jiná?

Ano. Možná to bylo jen přání otcem myšlenky, že jsem tomu chtěl věřit. Ale myslel jsem si, že to bude těsné. Nečekal jsem, že řekněme 60 procent voličů bude pro setrvání v Unii, ale myslel jsem si, že jich bude třeba 51 nebo 52 procent, což se evidentně nestalo. A taky tu byl příklad skotského referenda. Týden před referendem bylo více těch, co chtěli z Británie odejít. A pak se to obrátilo. Říkal jsem si, že to třeba bude stejné.

Takže jste zklamaný?

Nejsem velký fanoušek EU. Mám s Unií spoustu problémů, ale když zvážím všechna pro a proti, myslím si, že přináší mnoho dobrého, o čem se nikdy nepíše. Například regulace v oblasti životního prostředí. Psal jsem si se sestřenicí o tom, jak hlasovat. Napsala mi, že u nich v práci by nezavedli spoustu bezpečnostních opatření, kdyby nebylo Unie. Někteří říkají, že Unie je dnes moc velká. Ale když všechno zvážím, myslím si, že je dobré v ní být. Pořád si na ten výsledek zvykám.

Co se podle vás stalo?

Hodně to souvisí s pocity lidí z dělnické třídy na severu Anglie, kteří tradičně volí labouristy. Realita je mnohem komplikovanější, ale oni si myslí, že jsou pod velkým tlakem, že lidé ze střední a východní Evropy jim berou práci. Já tomu nevěřím, ale oni jsou o tom přesvědčeni. V průmyslových oblastech je velká nezaměstnanost a špatně placená práce. Lidé tam nevidí přínosy Evropské unie. Myslí si, že dobré to je jen pro lidi z Londýna, co hodně cestují a mají dobře placenou práci.

Jsme svědky vzdoru obyčejných lidí proti elitám? Tak jako třeba u nás nebo v USA?

Určitě. Připomíná to Donalda Trumpa v Americe. Mám z toho opravdu obavy, abych se přiznal. Lidé mají plné zuby politického systému. Všichni ho máme plné zuby. Někteří lidé, často ti, co vydělávají málo peněz a mají nižší vzdělání, hledají řešení u populistů jako Nigel Farage a Donald Trump. Mají pocit, že UKIP je na jejich straně, že se vymezuje proti establishmentu. Jenže Nigel Farage pracoval v City v Londýně, je to velmi bohatý člověk. Tihle lidé, kteří bojují proti establishmentu, k němu patří. Lidé nedůvěřují elitám, ale tihle chlápci jsou sami elitami.

Co se teď bude dít ve Skotsku? Většina Skotů chtěla zůstat v Unii.

Mluvilo se o tom, že ve Skotsku by mohlo být další referendum, protože Skotsko je proevropské. Skotsko teď odchází z Unie proti své vůli. Myslím si, že bude další referendum, ale nebude to zítra nebo za týden nebo za rok. Myslím, že může trvat tři, čtyři roky, než k němu dojde, protože jeho zastánci musí pro další referendum získat podporu.

A co to bude znamenat pro vás? Jak to ovlivní váš život?

Ještě nevím. Mám trvalý pobyt. A zrovna včera mi přišly výsledky testů, které jsou podmínkou pro žádost o české občanství. Přemýšlím, že si o něj požádám. Jsem tu už dlouho, takže si myslím, že by mi ho české úřady mohly dát. Ale kdoví. V Británii pracuje hodně Čechů, a jestli jim tam budou dělat potíže, možná zdejší vláda bude dělat potíže Britům, kteří žijí tady.

Člověk by řekl, že je lepší mít britský pas než český.

Měl bych oba. Britský bych si nechal. Můžu mít dvojí občanství. Taky jsem přišel na to, že bych možná mohl zažádat o irské občanství, protože můj děda se narodil v Irsku. Musel bych se rozhodnout. Myslím, že získat irský pas by bylo rychlejší. Ale taky věřím v to, že je dobré mít možnost volit tam, kde žijete. Nežádal bych tedy o české občanství jen kvůli Brexitu, ale když oznámili, že bude referendum, řekl jsem si, že to není špatný nápad.

 

Právě se děje

Další zprávy