Škola zavedla písmo Comenia Script. Rodiče zvažují žaloby

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 12. 2014 7:00
Děti dokážou rozluštit jen tiskací písmo, nepřečtou proto dopisy od babiček či starších sourozenců, stěžují si rodiče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Souhlas rodičů bude nutný. Bez něj nikdo alternativní typ písma prvňáčkům nutit nesmí. Takovým slibem doprovázelo vedení resortu školství povolení používat nevázané písmo Comenia Script. Jenomže slib zůstal jen na papíře.

Ve skutečnosti zavedly tiskací písmo i školy, ve kterých se rodiče prvňáčků na jeho použití neshodli. Platí to dokonce i v místech, kde nemají rodiče na výběr – v českých školách v zahraničí.

A jaký je výsledek? "Děti nepřečtou dopisy od babiček či starších sourozenců, protože dokážou rozluštit jen tiskací písmo. Comenia Script je také znevýhodňuje při výuce cizích jazyků," popisuje Magdaléna Meunier, matka prvňáčka Evropské školy v Bruselu.

V jiných sekcích školy – například francouzské či německé – se totiž vyučuje klasické vázané písmo. Tomu ale nyní české děti nerozumí. Část rodičů si proto stěžuje u ombudsmanky. Další zvažují žaloby.

Školy pod větší kontrolou

Ministerstvo školství proto vydalo nový slib: děti se nejpozději do poloviny druhého ročníku seznámí také s klasickým vázaným písmem. Od příštího roku se navíc ocitnou české školy v zahraničí pod větším drobnohledem.

"Od roku 2015 vytvoříme odbornou pracovní skupinu, která se bude ve spolupráci s národními inspektorkami systematicky zabývat výukou českého jazyka v Evropských školách," odpověděl rodičům z Bruselu náměstek ministra školství Petr Mlsna.

Škola se totiž nemusí rozhodnout jen pro jeden typ písma. Pokud část rodičů s výukou tiskacího Comenia Scriptu nesouhlasí, mohou se děti učit obě písma souběžně.

Děti se mohou učit oba typy písma

Jenomže to se ale zase nezdá druhé části rodičů, jejichž děti už si prý na nevázané písmo zvykly.

„Vzhledem k tomu, že již bylo rozhodnuto a naše děti začaly v tomto školním roce s výukou, je nejlepším řešením pro vzdělávání dětí ve třídě při tomto rozhodnutí setrvat,“ píší ve společném dopise. Obávají se, že zavedení dvojího písma v jedné třídě by způsobilo zmatek a rozptýlení.

Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse se ale oba typy písma v jedné třídě vyučují na řadě českých škol. A bez problémů. Do budoucna by se proto podle něj měla především zpřísnit pravidla, podle kterých se Comenia Script zavádí.

Rodiče, kteří chtějí, aby se jejich děti naučily používat také klasické vázané písmo, mezitím začali s domácí výukou. "Moje dcera už se začíná učit psací písmo doma. Vidí, že starší sestra tak píše, a chce to také umět," říká Magdaléna Meunier.

V Česku učí nové písmo každá dvacátá škola

Spor mezi vedením bruselské školy a rodiči začal už v srpnu letošního roku. Na ministerstvo školství se obrátila dvacítka nespokojených rodičů a žádala nápravu. Nevázané písmo jim vadilo dokonce z několika důvodů.

Báli se například, že jejich děti nebudou rozumět spolužákům a učitelům z jiných sekcí škol, až se začnou učit cizí jazyky – většina dalších evropských zemí totiž vštěpuje dětem znalosti klasického psacího písma.

Běžné psací písmo jim také bude chybět v okamžiku, až se vrátí do Česka. "Do bruselské školy totiž chodí většinou jen dva až tři roky, dokud v tom místě pracují jejich rodiče," vysvětluje Magdaléna Meunier. A na českých školách se většinou Comenia Script neučí. Zavedla ho jen každá dvacátá škola ze čtyř tisícovek.

Rodičům vadí i to, že většina odborníků z České grafologické komory nový typ nevázaného písma nepodporuje. 

Na jejich názor se navíc nikdo předem nezeptal. "Pro výuku tohoto písma se přitom vyžaduje souhlas zákonného zástupce dítěte. Pokud souhlas není dán, je škola povinna zajistit plnohodnotnou výuku v klasickém písmu," připomíná místopředsedkyně sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09).

Rodiče zvažují žalobu

Ministerstvo školství ale stížnosti rodičů nejprve nevyslyšelo. Škola měla ve výuce tiskacího písma pokračovat. Nakoupila už totiž potřebné pomůcky a výukový software.

"Třídní učitelka má pro výuku příslušnou certifikaci a bude mít ve škole k dispozici nezbytné vyučovací pomůcky včetně výukového softwaru, který ministerstvo školství v loňském roce zakoupilo," odpověděl na dopis rodičů Mlsna. Podle mluvčí úřadu Kláry Bílé do pomůcek ministerstvo investovalo 9031 korun.

Později ale přece jen couvlo. Přislíbilo rodičům dohled nad tím, že se děti s klasickým písmem nakonec alespoň seznámí.

To ale některým rodičům nestačí. Dál požadují jeho plnohodnotnou výuku. Část rodičů proto zvažuje dokonce žalobu. Další podali stížnost k ombudsmance. "Podnět jsme skutečně dostali a budeme se jím zabývat," potvrdila Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv. Podle Petra Poláka, který v její kanceláři vede oddělení rovného zacházení, totiž mohlo dojít k diskriminaci podle školského zákona.

Písmo vyhovuje levákům a dysgrafikům

Ministerstvo školství povolilo písmo Comenia Script jako alternativu k běžně užívané psací abecedě v roce 2012. Zelenou mu dalo po dvouletém pokusném ověřování, kterého se zúčastnilo celkem 33 vybraných základních škol.

Písmo má podle závěrečné zprávy vyhovovat především levákům nebo žákům se specifickými vzdělávacími potřebami - třeba dysgrafikům.

 

Právě se děje

Další zprávy