reklama
 
 

Šestičlenná rodina iráckých uprchlíků se vrátila zpět domů, odletěla na vlastní náklady

AKTUALIZOVÁNO 22. 9. 2016
Šest iráckých křesťanů, kteří přiletěli do Česka v rámci projektu Generace 21, odletělo zpět do své vlasti. Rozhodli se odjet kvůli zdravotním i psychickým problémům. Podle nich se také situace v jejich zemi mění k lepšímu. Letenky si rodina uhradila z vlastních zdrojů, informovalo ministerstvo vnitra.
Hlavní zprávy

Praha - Do Iráku odletěla na vlastní náklady šestičlenná uprchlická rodina, kterou před pár měsíci do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Uprchlíci se rozhodli pro návrat do vlasti z několika důvodů. Šlo o zdravotní či psychické problémy. Mají také pocit, že se v posledních měsících situace v jejich rodné zemi mění k lepšímu,  řekl mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl.

Nadační fond podle Frýdla nesdílí pocit bezpečí jako rodina a je přesvědčen o tom, že křesťanům nadále hrozí pronásledování a nebezpečí smrti. Rozhodnutí rodiny o odjezdu ale respektoval. "Pokud jsme tím, že na několik měsíců odešli z prostředí, kde mohl být kdokoliv z nich unesen, mučen nebo zabit, alespoň jednoho z nich zachránili, stálo to za to a přejeme jim mnoho štěstí," dodal Frýdl.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že uprchlíci ve čtvrtek požádali o ukončení mezinárodní ochrany. Byly jim vráceny doklady a vydán výjezdní příkaz. "Letenky si Iráčané hradili z vlastních zdrojů," doplnilo vnitro v tiskové zprávě.

Fond chtěl původně do Česka přesídlit 153 křesťanů z Iráku. Nakonec jich do tuzemska přijelo 89. Vláda projekt letos v dubnu zrušila poté, co skupina 25 přivezených lidí odjela do Německa. Do dnešního odjezdu šestičlenné rodiny bylo v Česku 40 křesťanských uprchlíků z Iráku.

autor: ČTK

   
reklama
   
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama