Šéf protidrogového: Česko je domovem pro pašeráky kokainu

Jan Hejl Jan Hejl
3. 4. 2015 19:14
Kokain se do Česka dostává všemi myslitelnými prostředky, říká v rozhovoru ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Češi se podílejí na všech formách distribuce kokainu, proto je Česká republika zázemím pro pašeráky této drogy," vysvětluje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, proč se v posledních letech tak často objevují zprávy o odhalených dodávkách kokainu.  

Naposledy policie našla v supermarketu Lidl na pražské Zbraslavi rekordní stokilovou zásilku kokainu. Pašeráci drogu, která údajně pocházela z Kolumbie, ukryli mezi banány.

"Jednalo se o vysoce kvalitní drogu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Frydrych a dodává, že pašeráci běžně ukrývají kokain i v obyčejných krabicích s potravinami. "Kokain se často pašuje mezi zbožím, které podléhá rychlé zkáze. Oblíbené je ovoce, zelenina nebo ryby. Velmi oblíbené jsou právě banány," říká.

Běžní uživatelé kokainu si drogu kupují například v nelegálních internetových obchodech nebo na ulici. Cesta ke koncovému narkomanovi je však poměrně spletitá. Pašeráci často střídají letiště, přes které kokain proudí z Latinské Ameriky.

Aktuálně.cz: Jakými technikami se do České republiky kokain nejčastěji pašuje?

Jakub Frydrych: Všemi myslitelnými. To znamená ve zboží, leteckou cestou, prostřednictvím kurýrů – tedy polykačů nebo lidí, kteří mají kokain ukrytý v zavazadlech. Velmi významná je v rámci Evropy i distribuce ve vozidlech, například v autobusové či železniční přepravě. Spíš je otázka, jak se kokain dostává z produkční oblasti, která je jen jedna na světě. Kokain se vyrábí jen v Kolumbii, Bolívii a Peru. Jeho vnitřní distribuce se odvíjí od velkých hráčů, tedy zemí, které mají velké množství uživatelů, jako jsou Francie, Španělsko nebo Spojené království. To jsou hlavní trhy v Evropě.

Ve výroční zprávě z roku 2013 píšete, že Česko je oblíbenou logistickou základnou pro distribuci kokainu. Jaký to má důvod?

Je jich několik. Je to v zásadě tak, že naši občané se podílejí na všech formách distribuce. Velmi často bývají najímáni jako kurýři pro přepravu z Ameriky do Evropy. Máme i případy, kdy se Češi podílejí na organizaci zásilek. Na našem území operují zločinecké skupiny s etnickou podmíněností - ať už je západoafrická nebo jihoamerická – které jsou ekonomicky napojeny na další části oněch organizací. Takže z tohoto důvodu je Česko zázemím pro pašeráky kokainu.

Patří Češi mezi významné uživatele kokainu?
Ne, ve vztahu k užívání kokainu určitě nejsme na čelních příčkách v Evropě.

Zajištěného kokainu v poslední době v Česku poměrně přibývá. Čím je to způsobené?

Má to výkyvy, což je dáno právě těmi kurýry. Jejich základní filosofií je střídání jednotlivých letišť. Od roku 1990 jsme zažili asi čtyři vlny zájmu o přistávání zejména na ruzyňském letišti. Potom to zase na několik let opadlo a takhle se to neustále vrací. To logicky zahýbe statistikami.

Proč pašeráci takhle postupují?

Všechno to má za cíl, aby se předešlo odhalení. Kdyby pašeráci pořád létali na stejné letiště, postupně by vznikla taková opatření, která by je odhalila.

Spolupracujete s policií v latinskoamerických zemích, když říkáte, že z těchto států droga pochází?

Obecně spolupracujeme se všemi státy, které jsou pro nás významné. Máme tam svoje vlastní kontakty a využíváme i kontaktů našich partnerů. Ale máte pravdu, mezinárodní spolupráce v odhalování obchodu s drogami je nejvýznamnější formou práce. Když někdo zásilku vybavuje například z Venezuely, což je taková oblíbená tranzitní země, potom musí existovat logistický řetězec, který to dostane do Evropy. My jsme od toho, abychom odhalili ty, kdo za tím ekonomicky a organizačně stojí.

Jakým způsobem se pak tedy kokain dostává na český trh, zvyšuje se prodej například na internetu?

Ano, nelegální trh na internetu, například prostřednictvím uzavřených sítí, nabývá na významu. Pak je samozřejmě významná pouliční klubová distribuce. To je pro koncové uživatele nejčastější. Užívání kokainu je mimo jiné indikátorem kupní síly obyvatel. Kokain je poměrně drahou drogou, kterou užívá jen určitá část společnosti. Na trhu se ale objevují určité škály kvality.

Pojďme se vrátit k pražskému případu zabavení zásilky kokainu v supermarketu Lidl. Je běžné, že se droga dostane až do obchodu?

Ano, běžné to je. Kokain se často pašuje mezi zbožím, které podléhá rychlé zkáze. Oblíbené je ovoce, zelenina nebo ryby. Velmi oblíbené jsou právě banány. Kokainu se v Evropě zachytí ročně průměrně okolo sto tun. Nejvíc samozřejmě ve velkých přístavech, ve Španělsku nebo Antverpách, což jsou nárazníková pásma pro tento typ zboží, které se převáží v kontejnerech.

Abych tomu lépe rozuměl: Kokain se doveze do přístavu nebo na letiště, ale jak se dostane ke koncovému uživateli?

Přes specializované kurýry, kteří to mají na starosti. Musí tam být někdo, kdo kokain vyndá, existuje řetězec velkodistributorů a síť koncových distributorů.

Takže se dá říci, že ten řetězec v nějaké fázi selhal, když se zásilka takhle dostane až téměř na pult supermarketu?

Já bych to nepředjímal. Prostor, kdy se nevyjadřujeme k případu šířeji, slouží k tomu, abychom jeho okolnosti mohli rozebrat.

Jaká byla kvalita kokainu, který policie našla v pražském Lidlu?

Jednalo se o vysoce kvalitní drogu.

 

Právě se děje

Další zprávy