Šéf policie Tuhý: Chci všem přidat. Nástupní plat nesmí být šestnáct tisíc, ale víc než dvacet

Petr Koděra Vojtěch Blažek Petr Koděra, Vojtěch Blažek
26. 1. 2016 0:00
"Když se podíváme na nástupní plat policisty, tak je téměř srovnatelný s podporou v nezaměstnanosti. Domnívám se, že kvůli rizikům, která dnes policista podstupuje a při nichž chrání svou zemi, by se nástupní plat měl pohybovat nad úrovní dvaceti tisíc korun," upozorňuje policejní prezident Tomáš Tuhý. Spolu s ministrem vnitra chce prosadit na vládě plošný nárůst platů. Tedy nejen pro nováčky, ale i pro zkušené policisty, u nichž hrozí riziko odchodu do soukromých firem za lepšími podmínkami. Nebude to ale snadný úkol. Nový požadavek přichází v době, kdy ministři kvůli penězům odložili schvalování miliard korun na posílení policejního sboru o čtyři a půl tisíce lidí v příštích pěti letech.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nováček u policie bere šestnáct tisíc hrubého. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je to žalostně málo. Připravuje proto plán, jak elévům přidat, aby měli první měsíční plat přes dvacet tisíc.

"Když se podíváme na nástupní plat policisty, tak je téměř srovnatelný s podporou v nezaměstnanosti. Domnívám se, že kvůli rizikům, která dnes policista podstupuje a při nichž chrání svou zemi, by se nástupní plat měl pohybovat nad úrovní dvaceti tisíc korun," upozorňuje první muž policie.

Tuhý potřebuje spolupráci ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD, který musí vyšší nároky na policejní rozpočet prosadit u premiéra Bohuslava Sobotky a především ministra financí Andreje Babiše. Nárůst platů chce navíc Tuhý provést plošně. Tedy víc peněz nejen pro nováčky, ale i pro ty zkušené, u nichž hrozí riziko odchodu do soukromých firem za lepšími podmínkami.

"Byl bych rád, kdyby se nám podařilo prosadit navýšení tarifů a tabulek," dodává brigádní generál Tuhý.

O posilách pro policii až v březnu

Nebude to ale snadný úkol. Nový požadavek přichází v době, kdy vláda ještě ani nestačila definitivně schválit miliardy korun na posílení policejního sboru o čtyři a půl tisíce lidí v příštích pěti letech.

Ministři měli novou koncepci rozvoje policie, o jejíchž detailech už online deník Aktuálně.cz informoval, na stole v polovině ledna. Jenže její projednávání odložili na březen. A jde právě o peníze.

"Kapacity posílit musíme, nikdo z členů vlády ten záměr nezpochybnil. Ale čeká nás debata o rozpočtovém výhledu, součástí té debaty bude i tento dokument," řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.

Policie chce přijímat především kvůli zvýšené migraci a vyšší hrozbě teroristických útoků. Jsou potřeba posily do ulic, odborníci na kyberkriminalitu a detektivové na boj s mafiemi, proti pašerákům drog a korupci.

Tuhý už loni plánoval výrazně přidat těm nejlepším detektivům, například úspěšným specialistům z elitních útvarů. Představoval si, že by mohli brát klidně i sedmdesát tisíc měsíčně. Policisté by tak neutíkali do privátní sféry a lépe by odolávali lákadlu korupce. Jenže policejní prezident narazil na služební zákon, který takhle extrémní odměňování nedovoluje. "Motivujeme je alespoň odměnami, ale není to dostatečné," říká Tuhý.

Policii, kde nyní pracuje čtyřicet tisíc lidí, by se vyšší platy podle Tuhého hodily ještě z jednoho důležitého důvodu: kvůli konkurenčnímu boji s dalšími ozbrojenými složkami státu. Také armáda, celníci nebo tajné služby budou v příštích letech masivně nabírat nováčky. Rovněž jich budou potřebovat tisíce a loví v podobných kruzích: touží po mladých a zdravých lidech. "Je to pro nás velká výzva, budeme se s tím muset poprat," podotýká Tuhý.

Žádné náborové příspěvky

Odmítá však zavádět náborové příspěvky, které má třeba armáda. Pokud o konkrétního uchazeče hodně stojí, může mu nabídnout pří nástupu jako motivaci až čtvrt milionu korun.

Vojáci zároveň každý měsíc pobírají i štědré příspěvky na bydlení, které u policie nejsou. Armáda navíc hodlá změkčit pravidla pro přijímání. Zejména na pozicích, kde není potřeba fyzická zdatnost, například u počítačových odborníků. Snazší cestu k vojákům by nově měli mít třeba alergici nebo lidé trpící ekzémy.

Podle Tuhého se bez takových pobídek policie obejde, uchazečů se hlásí stále dost. Motivuje je jistota zaměstnání, ale i současná neklidná situace v Evropě.

"Ze vstupních dotazníků uchazečů o práci u policie vyplývá, že lidé se chtějí aktivně zapojit do obrany státu, obléknout uniformu. Probouzí se v nich vlastenectví," říká policejní prezident.

Neobává se přitom, že se do řad policie dostane mnoho pravicových radikálů. "Víme, že se společnost radikalizuje, i proto přezkoumáváme aktivity uchazečů z veřejně dostupných informací. Také psychologické testy nám napoví, jestli ti lidé nejsou agresivní," dodává Tuhý.

 

Právě se děje

Další zprávy