Šéf komunistů: Nástupce nemám, stranu chci vést dál. Voliči musí přestat experimentovat s nováčky

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
13. 5. 2016 10:26
Vojtěch Filip vede KSČM jedenáct let a na sobotním sjezdu chce funkci obhájit na další čtyři roky. Poprvé ale nemá vítězství jisté, šanci má podle hlasů ze strany i jeho vyzyvatel, pražský komunista Josef Skála. Filip je přesto optimistický - voliči se podle něj v posledních volbách spálili, když volili nová hnutí, a budou se poohlížet po stabilní alternativě. Máme potenciál až 30 procent, říká Filip v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vojtěch Filip vede KSČM 11 let.
Vojtěch Filip vede KSČM 11 let. | Foto: Vojtěch Marek

Co vás žene po 11 letech, kdy vedete stranu, znovu kandidovat?
Zatím se mi nepodařilo najít svého zástupce, který by mohl převzít funkci. Nějak jsem neměl štěstí při výběru spolupracovníků. Ti, u kterých jsem si myslel, že to můžou dělat, tak nemají zájem.

To zní, jako byste byl ze svých kolegů zklamán? Že není nikdo schopný...
Není to zklamání. Já myslím, že máme dost lidí, kteří mohou převzít funkci. Třeba v regionech, kde je ale často problém, že nikdy nezastávali vyšší stranickou funkci.

Co třeba váš jediný hejtman Oldřich Bubeníček? Úplně se nabízí jako regionální hvězda.
Ten o to právě neusiluje, je předseda krajského výboru. A ti, kteří pracují v regionech, většinou nechtějí do centra.

Pokud obhájíte, budou to vaše poslední čtyři roky ve funkci předsedy?
Rád bych, aby se nám už podařilo vybrat někoho z těch mladších, čtyřicátníků nebo padesátníků.

Není už z vás strana po 11 letech unavená? Jako protikandidát se nabízí Josef Skála, ultrakonzervativec, který slibuje tvrdší levicovou politiku.
Je dobře, že nejsem jediný kandidát na funkci předsedy, to by bylo pro mě smutné. Samozřejmě může nasměrovat k řešení jiných věcí, než jak je tomu teď. Ale k té únavě - vyhráli jsme volby ve dvou krajích, obsadili jsme post hejtmana, v devíti krajích jsme měli koalici. Jsme nejsilnější opoziční strana v Parlamentu.

Ano, ale přece jen - jste v opozici už 25 let. Voliči jsou unavení z pravicových i levicových tradičních stran, jejich protestní hlasy však místo vás sbírají nová hnutí. Členská základna si určitě říká, proč se nestává alternativou komunistická strana...
Je otázka, jestli se chcete připomenout populistickými hesly a za čtyři roky plakat nad tím, že jste je nesplnili. Když nechcete být stranou na jedno použití, nesmíte se nechat strhnout k populismu.

Ale nechcete být přece věčně v opozici?
Naopak. Potenciál KSČM se pohybuje okolo 25 až 30 procent, což jsme dokázali v evropských volbách v roce 2004 nebo v krajských volbách v roce 2012. To je dosažitelný cíl.

Myslíte si, že za rok po parlamentních volbách byste mohli jít do vlády s Andrejem Babišem?
Ptáte se předčasně. Hnutí ANO nejdřív nalákalo nespokojené občany na levicovou rétoriku a podařilo se jim vytlačit pravicové strany z politické scény. Teď se prohlásilo za pravicové a už nemůže sbírat protestní hlasy. Takže uvidíme, jaký bude jejich volební výsledek.

Je ale pro vás vládnutí s Babišem vůbec možné?
KSČM v minulosti prohlásila, že by unesla i vládní odpovědnost v případě, že by vznikla vláda národní shody. Když by nic jiného nezbývalo. To se může stát v krizových situacích, ať už v krizi ekonomické, či při větším konfliktu, jako je další zhoršení situace na syrském a iráckém území.

Nemáte pocit, že to byl právě miliardář Andrej Babiš, který vám ukradl výsostně levicové téma rozkrádání veřejného majetku? To vám nejvíc vyčítá váš protikandidát Skála.
Ale my jsme na to upozorňovali. Jenže novináři o nás smýšlejí tak, že bolševiky nebudou poslouchat. Já když něco napíšu, vyjde mi to tak maximálně v Haló novinách. A tím novináři pomohli vzniku hnutí ANO. Ale do budoucna? Babišovo hnutí je plné lidí z podnikatelské sféry, nemá pevné ukotvení a Babiš bude v trvalém konfliktu zájmů.

A je to určitě jen médii? Není to třeba tím, že vás voliči začali vnímat jako součást mocenského establishmentu, která nepřináší nic nového?
Ano, lidé chtěli někoho nového a pokaždé se spálili. Teď záleží na tom, jestli opravdu jsou ochotní nalítnout někomu znovu. Musíme je přesvědčit, aby přestali experimentovat s novými stranami a volili stabilní KSČM, která nabízí alternativu a řešení.

Myslíte, že sjezd nějak ovlivní smrt Miloslava Ransdorfa? Byl to váš kritik a předtím, než zesnul, podpořil vašeho oponenta Skálu.
Myšlenkový svět pana Skály a Miloslava Ransdorfa je trochu někde jinde. Myslím, že to sjezd nijak významně neovlivní. Já se snažím využívat všech lidí, kteří byli v jeho okolí a zabývají se teorií politiky tak, aby jeho myšlenky na sjezdu nechyběly. Oslovil jsem je například, když jsme sepisovali zprávu o činnosti KSČM na sjezd.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Vaši kritici vám nejčastěji vytýkají přílišný pragmatismus, zkrátka že se s každým dohodnete.
My si ale musíme dávat realistické cíle. Řeknu to na jednom konkrétním příkladu: Často je mi vytýkáno, že jsem se zásadně nepostavil proti uprchlíkům. Že jiní jsou razantnější a vydělávají na tom politické body. A já říkám, že jsme přece internacionalisté a naším programem je solidarita. Takže se nemohu postavit proti těm, kteří skutečně přišli o své domovy a své živobytí válkou.

Máte dobré vztahy s Václavem Klausem i Milošem Zemanem. Podpořila by Zemana KSČM za rok v prezidentských volbách?
Až prezidentská volba přijde, budeme to řešit. Pokud jde o můj vztah k Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi, jsou rozdílné. Od Miloše Zemana jsem se rád učil, zejména v době, kdy dělal předsedu rozpočtového výboru Federálního shromáždění a já jsem byl začínající politik. Václav Klaus mě respektoval jako člověka, který ve svém oboru něco znamená, já jsem jej respektoval jako ekonoma, i když jsme měli často odlišný názor. On když něco říkal, měl to podložené argumenty. Ale vždycky jsem mu oponoval, že do toho zapomíná zahrnout lidský faktor.

 

Právě se děje

Další zprávy