Bílek neustál tlak a končí v čele GIBS. Jeden odchod moc neřeší, reagoval Chovanec

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2015 19:12
Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek končí ve funkci. Muž, na něhož se v poslední době snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze, požádal ke konci listopadu o propuštění ze služebního poměru. Premiér Bohuslav Sobotka, který už dřívbe Bílka vyzval ať setrvání ve funkci zváží, to označil za rozumné rozhodnutí. Zatím ale nedokázal odhadnout, jestli se Bílkova nástupce podaří najít do začátku prosince. Pro odchod Bílka z funkce se vyslovil i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. GIBS podle jeho názoru nefungoval a nefunguje dobře.
Ivan Bílek.
Ivan Bílek. | Foto: ČTK

Praha - Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Muž, na něhož se v poslední době snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze, požádal ke konci listopadu o propuštění ze služebního poměru.

Na Twitteru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho je to slušné a rozumné rozhodnutí a Bílkovi proto vyhověl.

Ke konci šéfa inspekce se předseda vlády vrátil ještě po jednání koaliční rady, kde se ale nakonec špičky koalice touto otázkou vůbec nezabývaly. "Rozhodnutí pana Bílka jsem uvítal právě proto, že umožňuje GIBS, aby se soustředila na odstraňování nedostatků, a současně, aby GIBS eventuálně obnovila svou pověst a obnovila své renomé, zejména před příslušníky bezpečnostních složek a také před veřejností," řekl Sobotka.

Obdobně reagoval i ministr vnitra Milan Chovanec. "Je to nepochybně správné rozhodnutí. Teď je třeba, aby tato důležitá instituce rychle získala důvěryhodné a zkušené vedení. Jen tak se prokáže, zdali je opravdu v současném rámci schopná efektivně pracovat. Obávám se ale, že problém je hlubší a jeden odchod moc neřeší," řekl Aktuálně.cz.

Ministr vnitra zatím nechce spekulovat o tom, jestli by se mělo pouze obměnit vedení inspekce, nebo jestli by mělo dojít ke kompletní změně fungování GIBS. "Jde o relativně malý sbor, jenž musí mít nastavené priority. Kdo dělá od všeho trochu, nakonec nedělá nic," podotkl.

Ani Sobotka, ani Chovanec ale nechtěli spekulovat o tom, kdo by měl po Bílkově odchodu vedení GIBS převzít. "Při výběru bude postupováno v souladu se zákonem, kde jsou přesná kritéria, co má nový šéf splňovat," nechtěl Sobotka odhadovat, jestli jméno nového ředitele GIBS bude známé už na začátku prosince.

Odchod chtěly politické špičky

Tlak na odchod Bílka, který GIBS vede od roku 2012, se po olomoucké kauze vystupňoval v pondělí, kdy premiér Sobotka po jednání vlády oznámil, že by měl Bílek zvážit svoje pokračování v čele GIBS. Pro odchod z funkce byl i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. GIBS podle jeho názoru nefungoval a nefunguje dobře. Bílkův konec si přál i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Sobotka už minulý týden po schůzce s Bílkem řekl, že setkání nerozptýlilo jeho pochybnosti o fungování GIBS. Uvedl ale, že chce vyčkat na výsledky vyšetřování olomoucké kauzy.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) bere Bílkův odchod na vědomí a respektuje ho. K jeho dosavadní práci žádné výtky nemá, mluví o mediálním a nyní i politickém tlaku. "Inspekce pracuje, pracuje v souladu se zákonem," řekl Klučka.

Člen komise Daniel Korte (TOP 09) soudí, že Bílkův krok není správný. Korte postrádá odpověď mimo jiné na otázku, proč byla GIBS v olomoucké kauze "obejita". Za nynější situací vidí snahu ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše mít GIBS "pod palcem". "Je to válka a král ve válce nemá utíkat jako první," řekl Korte.

Bílek měl případné nejasnosti poslanců zodpovědět na jednání komise, které bylo svoláno na úterý, teď je ovšem otázkou, zda se vůbec uskuteční.

Konec odstartovala akce Vidkun

Policejní akce nazvaná Vidkun vedená Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky v Olomouckém kraji. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

V kauze čelí obvinění olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.

Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.

 

Právě se děje

Další zprávy