Sečteno. Životní prostředí přijde o 5 miliard z eurofondů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 9. 2014 10:00
Původně hrozila ztráta až 22 miliard, podle ministra Richarda Brabce se ji však podaří výrazně snížit.
Ministr životního prostředí Richard Brabec
Ministr životního prostředí Richard Brabec | Foto: Vojtěch Marek

PrahaMinisterstvo životního prostředí nestihne z evropských dotací vyčerpat 5 miliard korun. Deníku Aktuálně.cz to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Původně přitom hrozilo, že Česká republika přijde až o 22 miliard.

Podle předchozích propočtů mělo za rok 2014 propadnout až 14 miliard, ztráta příštího roku se odhadovala na dalších šest až osm.

"Příští rok chceme snížit ztrátu na nulu. Celý ten rok už máme v ruce my, takže tam si na to troufáme. Letos si troufám říct, že tu ztrátu snížíme na 5 miliard,“ řekl Brabec. Na čerpání dotací začal podle svých slov pracovat hned po svém příchodu na ministerstvo, některé projekty už se ale zachránit nepodaří.

Brabec z toho obviňuje své předchůdce, kteří podle něj neřešili stovky spících projektů a nespolupracovali s obcemi na jejich dotažení do konce. "S těmi obcemi se mělo jednat minulý a předminulý rok. Největší průšvih je s akcemi na vodovody, kanalizace a čističky. A tam ta setrvačnost je obrovská,“ uvedl Brabec.

Z 280 spících projektů se ministerstvu povede rozběhnout zhruba stovku. Zbylé peníze se teď snaží utratit za projekty v takzvaném zásobníku, tedy připravené žádosti, které čekají na příležitost jako náhradníci. Má to ale háček – projekty se musí realizovat do konce roku, jinak na evropské peníze nedosáhnou a miliardy propadnou.

Státní fond životního prostředí teď proto zuřivým tempem přerozděluje peníze z mrtvých projektů na ty čekající. "Teď za jediný měsíc udělali projektů za 11 miliard, což byl výkon, který byl dřív za rok,“ popisuje Brabec.

Miliardy putují do zásobníku

Jen do zásobníkových projektů šla v minulých týdnech téměř miliarda korun a dalších 400 projektů za 1,7 miliardy v něm zbývá. Jenže rychlá práce při přerozdělování miliard s sebou nese i riziko chyb.

"Chybovost je tam vždycky možná, jsou tam tisíce projektů. Myslím ale, že jsme udělali taková personální opatření, že ta pravděpodobnost podpory podezřelých projektů je daleko menší, než byla dřív. Ale nikdy není nulová," přiznává ministr.

Popírá ale, že by se při rychlosti mohli k evropským penězům dostat například místní kmotři nebo nesmyslné projekty. Zásobníkové projekty podle něj prošly již dříve stejně důkladnou kontrolou jako ty odsouhlasené. "V každém případě nechceme dávat ty peníze na nesmysly, které mají jen nakrmit nějakého místního kmotříka, to jsme brutálně likvidovali,“ slibuje Brabec.

Kromě úředníků jsou v časové pasti také obce. Část z nich, která už s dotací nepočítala, teď musí narychlo aktualizovat staré projekty a rychle je vysoutěžit a realizovat. Část z vybraných projektů by se měla stihnout relativně rychle – jde především o nákupy techniky, jako jsou čisticí vozy nebo technologie sběrných dvorů.

Velký balík peněz ale putuje i na zateplení veřejných budov, kde je potřeba vybrat dodavatele a stihnout i samotnou stavební část. "Jde o obce, které garantovaly, že jsou schopny to stihnout. Že ta možnost přijde, jsme je upozorňovali už na jaře, aby měly čas projekty oprášit,“ dodal Brabec.

Článek vyšel 15. srpna v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy