Rok třaskavé kauzy Vidkun: pád hejtmana, vyhazov policisty i hesla, která nešlo prolomit

V aféře Vidkun je obviněn i bývalý náměstek olomouckého krajského ředitele policie Karel Kadlec (uprostřed) s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.
Policejní operace, do níž se zapojily stovky policistů pod dohledem pětičlenného týmu státních zástupců, odstartovala přesně před rokem – v noci z 12. na 13. října 2015. Dostala název Vidkun podle norského armádního důstojníka a fašistického politika Vidkuna Quislinga (na snímku na kraji vlevo), který podlehl fascinaci Adolfem Hitlerem, zradil svou zemi a spolupracoval s Němci. Právě na zradu odkazovali pojmenováním akce i čeští detektivové. To proto, že mezi zatčenými byli i dva důstojníci krajské olomoucké policie, kteří měli podle vyšetřovatelů vynášet informace z živých kauz a ovlivňovat jejich vyšetřování.
Tři měsíce ve vazbě strávil také podnikatel Ivan Kyselý (na snímku), který je známý především jako přítel a obchodní partner exministra vnitra Ivana Langera. Kyselý měl podle obvinění od policisty Kadlece získávat za úplatu cenné informace zevnitř policie a spolu pak měli ovlivňovat řadu kauz.
Bývalý ministr vnitra a někdejší místopředseda ODS Ivan Langer byl zpočátku hlavní „mediální“ tváří celé kauzy, protože i u něj policisté dělali domovní prohlídky. A to jak doma v Olomouci, tak v pražském bytě. Langera ale nakonec neobvinili a expolitik, který se dnes živí jako advokát, postup policie nedávno v rozhovoru pro týdeník E15 tvrdě zkritizoval. „To, co se stalo před jedenácti měsíci, je z mého pohledu zločin realizovaný psychopaty. Zneužili své postavení, a to jen proto, že vedle pravomoci zasahovat někomu do života si ti lidé zvykli, že nemusejí za své zásahy nést jakoukoli zodpovědnost. Jejich ambice a pocit, že si mohou dovolit vše, rostly,“ řekl Langer, který se chce soudit. Podal také ústavní stížnost. Nelíbí se mu, že soud změnil rozhodnutí advokátní komory a vydal policii většinu věcí zabavených v Langerově kanceláři a bytě. Jde o deset mobilních telefonů, diáře, poznámkové bloky či elektronické nosiče dat. Podle některých médií policie hledá v Langerových zabavených věcech důležité informace i k další kauze, která se týká slunečních elektráren patřících polostátnímu gigantu ČEZ. Týdeník Respekt informoval, že při stavbě solárního parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Spojitost s Langerem se ale policii dosud nepodařilo prokázat.
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD, který je čtvrtým obviněným, přišel o politickou kariéru. Odmítl sice poslechnout výzvy premiéra a stranického šéfa Bohuslava Sobotky k odstoupení z hejtmanské židle, v krajských volbách o uplynulém víkendu už ale vedl ČSSD jiný lídr. Rozbořil v médiích řekl, že po předání úřadu svému nástupci půjde pracovat do soukromé sféry. Kam? To zatím neupřesnil.
Foto: ČTK
Petr Koděra Petr Koděra
13. 10. 2016 10:00
Dnes je to přesně rok, co detektivové bývalého protimafiánského útvaru pod dohledem olomouckých státních zástupců rozjeli operaci Vidkun – jednu z nejcitlivějších kauz směřujících do nejvyšší krajské politiky i policejních řad. Ani po dvanácti měsících však nejsou detaily kauzy úplně jasné. Ví se jen to, že kauza přinesla obvinění z korupce čtyřem důležitým lidem včetně dosluhujícího hejtmana a dvou vysokých policejních důstojníků. Jejich advokáti upozorňují, že se kauza nehýbe, státní zástupci však odmítají, že jde o průtahy. Analytici prý zkoumají mnoho věcí zabavených při domovních prohlídkách. V našem přehledu si připomeňte vše o kauze Vidkun včetně hlavních postav.
 

Právě se děje

Další zprávy