Rittig na odposleších: "Bůra" Grygárkovi, desítku Langerovi

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 8. 2015 13:28
U soudu s otcem a synem Sittovými zazněly policejní nahrávky, kde podnikatel Rittig hovoří se svým advokátem o tom, že je potřeba platit důležitým lidem v justici a politice.
Ivo Rittig odchází od výslechu, za ním jeho advokát a bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula (březen 2014)
Ivo Rittig odchází od výslechu, za ním jeho advokát a bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula (březen 2014) | Foto: ČTK

Praha – Pro vlivné lidi z politiky i justice byly připraveny desítky milionů na úplatcích. Třeba pro bývalého náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka nebo pro exministra vnitra Ivana Langera z ODS.

Vyplývá to z policejních odposlechů podnikatele Ivo Rittiga, které zazněly u soudu se spolumajitelem papírny Neograph (dnes přejmenované na Security Paper Mill) Vladimírem Sittou a jeho stejnojmenným synem.

Podle nahrávek z roku 2012 pořízených v pražském hotelu Ventana přemýšlel Rittig spolu se svými advokáty o tom, že by za peníze mohli ovlivnit prověřování svých kauz. Zda ale nakonec někomu zaplatili, není jasné.

Grygárek s Langerem navíc odmítají, že by jakékoliv peníze dostali a jakkoliv se s Rittigem paktovali.

Tři roky staré policejní nahrávky pouštěl soud v kauze otce a syna Sittových, kteří jsou obžalovaní z tunelování své vlastní firmy známé z jízdenkové korupční kauzy pražského dopravního podniku.

Oni sami tvrdí, že jejich stíhání je jen vykonstruovaná msta Rittigových lidí za to, že upozornili na manipulaci zakázek v dopravním podniku. A jako důkaz ve svůj prospěch navrhli přehrát i záznamy Rittigových schůzek z hotelu Ventana.

Ivo Rittig, který je spolu s bývalým šéfem dopravního podniku Martinem Dvořákem stíhán mimo jiné právě za údajné tunelování pražské městské firmy, na policejních nahrávkách mluví o svých obchodech. A také o tom, koho platí či bude muset platit.

Nahrávky zazněly u soudu poprvé veřejně, přestože útržky už se v minulosti objevily v médiích. Například jako citace v obvinění bývalého žalobce a nyní advokáta Libora Grygárka, kterého policie obvinila ze zneužití pravomoci – kvůli blízkým vztahům s politickým podnikatelem Romanem Janouškem.

Grygárek podle policie mařil vyšetřování, když švýcarská prokuratura zjišťovala, odkud pocházejí stamiliony korun na účtech, k nimž měl Janoušek podpisová práva.

"Bůra, dvojka, jeden a půl"

Na záznamech z hotelu Ventana sice Rittig především řeší papírnu Neograph. Rittig se spolu se svými advokáty a majitelem poloviny papírny Janem Janků baví o tom, jak se pomstít otci a synovi Sittovým za to, že oznámili korupci v dopravním podniku.

V několika zaznamenaných hodinách nahrávek ale také mluví například o tom, že jeho velmi důležitým člověkem je bývalý náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek. A že je na výplatní pásce jak Rittiga, tak lidí kolem něj.

V hotelu Ventana totiž Rittig se svými dvorními advokáty z kanceláře MSB Legal dělali "vyúčtování" a vypočítávali, kolik rozdali na úplatcích. "Kolik jsi dával tomu Grygárkovi? Já mu dával bůra," říká Rittig svému advokátovi Davidu Michalovi. "Já jsem mu dával dvojku a ještě mezitím asi jeden a půl," odpovídá Michal. Z kontextu vyplývá, že se baví o milionech.

Podle zaznamenaného rozhovoru pro ně Grygárek mimo jiné "hlídal jejich věci na Faučku". Tedy Finančně-analytickém útvaru ministerstva financí, který sleduje podezřelé převody peněz. Grygárek byl členem rozkladové komise FAÚ a k citlivým datům úřadu se tak mohl dostat.

Sám Grygárek odmítá, že by pro Rittiga a jeho lidi pracoval a bral za to peníze. "O takových hovorech nic nevím. Je to nesmysl," řekl. A stejně tak popírá, že by jim mohl vynášet informace z FAÚ. "Neměl jsem vůbec přístup k analytickým materiálům. Naše komise se zabývala až případy, kdy někdo dostal sankci a odvolal se," říká.

Grygárek také tvrdí, že Rittiga prý vlastně neznal – sešel se s ním až po svém odchodu ze státního zastupitelství, kdy mu prý Rittig nabízel práci. "Když jsem odcházel ze státního, padla nabídka, jestli pro pana Rittiga nechci pracovat. Já jsem odmítl, tak našel jiného advokáta," popsal.

Mladá fronta Dnes přitom před dvěma lety popsala, jak návštěvníci Ventany před Rittigovým apartmánem Grygárka potkávali. Mimochodem: Rittiga poté začal hájit bývalý Grygárkův nadřízený Vlastimil Rampula.

Podobně Grygárek již dříve popíral přátelství s podnikatelem Romanem Janouškem, který si ve vězení odpykává čtyřapůlletý trest za dopravní nehodu.

Grygárek sice tvrdil, že se s ním seznámil náhodou až v roce 2011 – když při oslavě Grygárkova syna kdosi z okna vyhodil láhev, která poškodila Janouškův stolek. Oba muži totiž tehdy bydleli nad sebou v galerii Myšák těsně u Václavského náměstí. Grygárek časté hovory a SMS s Janouškem vysvětloval tím, že s ním musel tuto událost řešit přes pojišťovnu.

Policisté jsou ale přesvědčeni – a nasbírali k tomu i svědectví několika lidí - že se znali již před rokem 2008, kdy Grygárek podle nich mařil vyšetřování Janouška.  A odposlechy také zaznamenaly, jak oba muži řeší Grygárkovu finanční situaci (policie zjišťovala, kde vzal desítky milionů na své nemovitosti).

"Vyšpulit desítku" Langerovi

Grygárkovo jméno přitom není jediné, které na nahrávkách padlo v souvislosti s úplatky. "Reálně budu muset vyšpulit desítku Langerovi," říká například Rittig v rozhovoru s advokátem Michalem.

Není přitom jasné, zda je myšlen bývalý ministr vnitra za ODS a čím by měl být Rittigovi prospěšný. Langer se totiž po roce 2010 stáhl z vysoké politiky a nyní se živí jako advokát a působí také na vysoké škole Cevro institut, kterou spoluzakládal. Je přitom stále členem regionální rady ODS na Olomoucku a v uvedené době byl neformálním poradcem premiéra Petra Nečase.

Sám Langer se o tématu odmítá bavit. Neodpověděl ani na opakovanou otázku, zda a nakolik Rittiga zná. "O mně už si jednou povídal někdo bez mého vědomí," reagoval pouze.

Připomněl tak případ, kdy MF Dnes před lety zveřejnila odposlechy zavražděného kmotra Františka Mrázka s developerem Luďkem Sekyrou, kteří o Langerovi mluvili jako o "Íčkovi", který Sekyrovi pomáhá v jeho obchodech. Zejména ovládnout stavební firmu IPS.

Výlet na Mauritius

Že odposlechy odrážejí věrný obraz reality, věří Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, který na "tunelování" dopravního podniku jako první veřejně upozornil v prosinci 2011.

Proti fondu se vzápětí rozjela diskreditační kampaň. Rittigův právník David Michal například na nahrávkách potvrzuje, že je boj proti matematikovi a donátorovi protikorupčního fondu Janečkovi stál velké peníze.

"Já určitě vím, že jsem od tebe načerpal z velkých peněz … bůra, který jsme dali na Janečka, a já to mám pověšený, si dal nějaký dva plus dva plus dva těm blbcům, těmhle třem partám, co nám nosej ty podklady," říká Michal.  

"Pět milionů je ještě nízká částka, mohlo toho být i víc," poukazuje ředitel protikorupčního fondu Soukenka na to, že advokátní kancelář MSB Legal založila stránky www.vasesvoboda.cz, kam pověsila například informace ze sledování jednoho z nejviditelnějších představitelů fondu - bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka.

Zástupci advokátní kanceláře také například odletěli na Mauritius, kde mají sídlo některé firmy miliardáře Janečka. Údajně tam hledali důkazy o jeho nelegálním podnikání.

Hrozná díra v pokladnách

Skupina také řešila to, že jim pomalu docházejí peníze. "Já mám hroznou díru na těch pokladnách, jak to vyplácím," postěžoval si Rittigovi Michal. "Já to nemám fyzicky kde brát, tak tam vybírám pokladny po firmách," dodal a zmínil, že na výplatní listině jsou i někteří policisté.

"Primárně si samozřejmě necháme zakešovat Dvořáka (nejspíš ředitel dopravního podniku Praha - pozn. red.), kterýmu ještě nafoukneme a můžeme chtít příspěvky od ostatních, v jejichž prospěch to všechno děláme, jo," navrhuje na nahrávce Michal s tím, že Dvořák si už dost "ulil bokem", a proto si mu řeknou o 30 milionů.

"Takže já myslím, že ve finále to může být ještě dost ziskový, já myslím, že do dvaceti to bude stát reálně všechno," dodal Michal.

Online deník Aktuálně.cz se snažil získat i reakci podnikatele Ivo Rittiga, který měl ale vypnutý telefon. A na zaslané SMS od pátku neodpovídá. Na žádost o reakci nereagoval ani jeho právník David Michal. 

Zničte to!

Odposlechy byly pro některé účastníky tak třaskavé, že advokát David Michal žádal jejich smazání. Obrátil se dokonce na Ústavní soud, aby je přikázal nepoužívat a zničit. Záznam byl jedním z důkazů, na jehož základě policisté Rittiga a jeho advokáty obvinili v takzvané jízdenkové kauze.

Podle Michala ale šlo o důvěrnou rozmluvu advokáta s klientem – a na tu se prý vztahuje advokátní tajemství. A tyto odposlechy tak byly použity nezákonně. Ústavní soud mu ale nevyhověl.

Podle ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové není ochrana kontaktů mezi advokátem a klientem absolutní a nedotknutelná a za určitých okolností může být omezena. "Eventuální páchání trestné činnosti advokátem, a to jak ke škodě klienta nebo ke škodě jiných osob ve spolupachatelství s klientem, totiž není možné považovat za poskytování právních služeb a v takovém případě není ani možné poskytovat této činnosti jakoukoli ochranu," uvedla Šimáčková.

 

Právě se děje

Další zprávy