Revoluční baterii českého vědce Procházky chválí i The Washington Post

Martin Biben
10. 4. 2016 12:45
Všechny nynější lithiové baterie se vyrábějí z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva. Český vynálezce Jan Procházka ale do svých baterií vlisoval články nikoliv vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu. Dosáhl tak dvacetkrát silnější tloušťky i kapacity elektrod. Nová baterie bude určená spíše automobilovému průmyslu nebo energetice než výrobcům mobilních telefonů. Výroba by se měla rozběhnout v Horní Suché na severní Moravě díky čínskému investorovi, který na počátku vloží téměř 1,5 miliardy korun.
Foto: Economia

Praha - Vynález revolučního typu baterie Čecha Jana Procházky zaujal média ve Spojených státech amerických. Na svém webu o něm s titulkem "V závodě o zdokonalení baterií dávají šanci nanotechnologie" píše list The Washington Post.

"V globálním závodě o vytvoření výkonnější baterie s delší výdrží někteří sázejí na nanotechnologie, tedy využití miniaturních částic, jako na největší šanci k průlomu," píše se v úvodu textu převzatého z agentury AP.

Vědec Jan Procházka (vlevo).
Vědec Jan Procházka (vlevo). | Foto: Economia

Podle textu mohou nanotechnologie zvýšit velikost a povrch elektrod v baterii, což jim umožní v průběhu nabíjení absorbovat a skladovat více energie. "V Praze sídlící společnost HE3DA vyvinula takovou technologii, která s pomocí nanotechnologie využívá místo plochých elektrod trojrozměrné. Nyní úspěšně testuje prototypy a doufá, že první baterie uvede na trhu ještě do koncem roku," pokračuje autor.

Všechny nynější lithiové baterie se totiž vyrábějí z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva. Procházka ale do svých baterií vlisoval články nikoliv vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu. Dosáhl tak dvacetkrát silnější tloušťky i kapacity elektrod.

"V budoucnu to bude hlavní proud," uvedl Procházka pro AP. Dodal, že nová baterie bude určená spíše automobilovému průmyslu nebo energetice než výrobcům mobilních telefonů. "Tam mohou díky svým větším elektrodám přinést užitek," podotkl.

Na rozdíl od stávajících technologií má navíc Procházkova baterie vnitřní systém chlazení a nemělo by u ní hrozit přehřátí nebo exploze.

George Crabtree, ředitel amerického Spojeného centra pro výzkum ukládání energie, označil pro AP baterii za velmi zajímavou. "Není pochyb o tom, že zvýšení velikosti elektrod, které z nich dělá 3D namísto 2D, by byl velký krok kupředu. Pokud jsou elektrody desetkrát větší, pak můžete mít desetkrát větší množství energie, akumulované na jedno nabití," uvedl Grabtree.

Procházkova firma je podle The Washington Post jednou z českých nanotechnologických firem, o které je v zahraničí zájem. "Výrobu baterií HE3DA bude financovat čínský investor s počáteční investicí ve výši téměř 1,5 miliardy korun (62 milionů dolarů), u které se předpokládá, že nakonec dosáhne dvojnásobku," uzavírá list.

Výroba baterií by se měla rozběhnout v Horní Suché na severní Moravě. "Tam budeme mít centrum, kde vyvineme pět technologických linek na výrobu 3D lithiových baterií. První testovací výrobu však nyní připravujeme v pražských Letňanech," řekl Aktuálně.cz a Hospodářským novinám majoritní vlastník firmy HE3DA Radomír Prus.  

Přinášíme technologii, která dokáže při přenosu energie zaručit bezpečnost, to je pro energetiku naprosto zásadní, říká vynálezce Jan Procházka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy