Rozhlas povede děkan Končelík, právník Němeček, nebo tři další muži. Radním chyběly nápady

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 21. 12. 2015 18:46
Do druhého kola volby nového generálního ředitele Českého rozhlasu postoupili děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, manažer České spořitelny Michael Kralert, právník psychiatrické nemocnice v Bohnicích Tomáš Němeček, člen představenstva Mladé fronty Tomáš Skřivánek a programový náměstek Českého rozhlasu René Zavoral. Prozatímní ředitel Karel Zýka získal nepostoupil. Druhé kolo proběhne 20. ledna a kandidáti v něm při veřejných slyšeních představí svou vizi fungování rozhlasu na období let 2016-2021.
Český rozhlas.
Český rozhlas. | Foto: Český rozhlas

Praha - Rada Českého rozhlasu vybrala v pondělí pět kandidátů, kteří postupují do druhého kola volby nového generálního ředitele.

Šest hlasů radních získali děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, manažer České spořitelny Michael Kralert a právník Psychiatrické nemocnice v Bohnicích Tomáš Němeček. O jeden hlas méně dostali člen představenstva Mladé fronty Tomáš Skřivánek a programový náměstek Českého rozhlasu René Zavoral.

Druhé kolo výběrového řízení, ze kterého by měl vzejít nový generální ředitel, proběhne 20. ledna. Pětice kandidátů bude 15 minut představovat svůj projekt a 15 minut odpovídat na dotazy radních.

"Při veřejných slyšeních posoudíme integritu osobnosti, jestli je to někdo, kdo je schopen zvládnout tuto instituci a všechny souvislosti," uvedl člen rady Jiří Vejvoda.

Radním v projektech chyběly nové nápady

Do konkurzu se celkem přihlásilo 31 zájemců, pět z nich nesplnilo všechny podmínky výběrového řízení. Kandidáti předložili radě svou představu fungování Českého rozhlasu na období let 2016-2021. Postupující projekty jsou volně dostupné veřejnosti.

Podle diskuse radních před volbou by měl nový ředitel přijít s něčím novým, někteří členové rady si ale stěžovali, že právě to předložené projekty postrádají. Místopředseda rady Petr Šafařík řekl, že mu v mnoha projektech chyběla vize kandidátů pro měnící se technologické prostředí kvůli rozhlasové digitalizaci a prudkému rozvoji mobilních telefonů.

Rada zdůraznila, že post rozhlasového ředitele není běžnou manažerskou prací. "Není to klasický tovární komplex, rozhlas bychom měli vnímat jako něco mimořádného," řekl radní Michal Stehlík.

Český rozhlas nyní dočasně vede Karel Zýka, někdejší rozhlasový šéf odboru techniky a týmu pro digitalizaci. Prozatímním ředitelem se stal po rezignaci Petera Duhana.

Zýka chtěl ve vedení rozhlasu jako generální ředitel pokračovat, ve volbě ale získal od radních jen čtyři hlasy.

 

Právě se děje

Další zprávy