Průlomový verdikt: Firma dostala za podvod "trest smrti"

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 4. 2014 5:26
Firma se zapojila do krácení daní. Státní zástupce ji posadil na lavici obžalovaných a soud ji zrušil. Jako první v republice.
Sídlo první firmy v republice, kterou soud zrušil pro podvody. Opuštěný a chátrající dům v Zaječicích u Pyšel a majitele firmy už dva roky sousedé neviděli.
Sídlo první firmy v republice, kterou soud zrušil pro podvody. Opuštěný a chátrající dům v Zaječicích u Pyšel a majitele firmy už dva roky sousedé neviděli. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku padl přelomový rozsudek. Soud poprvé zrušil firmu kvůli tomu, že se zapojila do trestné činnosti. Po dvou letech platnosti je to tak nejvyšší trest nového zákona o právní odpovědnosti firem. Ty lze nyní posadit na lavici obžalovaných stejně jako člověka.

V zemi sice již soudy vynesly sedm pravomocných verdiktů nad firmou, ale v pěti případech byla trestem pokuta několika desítek tisíc korun, ve dvou pak firmy musí zveřejnit rozsudek na své náklady v médiích.

První verdikt, který ruší firmu, vynesla soudkyně obvodního soudu v Benešově Zdeňka Dufková. Ta řešila banální případ krácení daní v celkové výši necelého milionu korun. A kromě představitelů společnosti Lax Prag posadila na lavici obžalovaných i samotnou firmu.

„Obžalovaná právnická osoba vykonávala pouze činnost spojenou s trestnou činností,“ uvedla Dufková v odůvodnění verdiktu. „Že jsem takto rozhodla jako první? Vůbec jsem o tom takto nepřemýšlela,“ uvedla na dotaz serveru Aktuálně.cz.

Kde máte daňové přiznání?

Na firmu, která poskytovala strážní služby, se zaměřil finanční úřad, protože nepodala daňová přiznání a nezaplatila DPH ze služeb, které si vyfakturovala. Stát tak připravila o 809 tisíc korun. Zatímco jednatelé a majitelé Ivan Hurník a Pavel Adam dostali osmnáctiměsíční, respektive třicetiměsíční podmíněný trest, firmu potrestala jejím zrušením. Její verdikt toto úterý potvrdil Krajský soud v Praze.

Stát do firmy nyní pošle likvidátora. Likvidovat ale podle soudkyně moc co nebude – firma je bez majetku a už dva roky nevykonává žádnou činnost.

A to potvrzuje i pohled na sídlo firmy: malý polorozpadlý a evidentně vybydlený domek uprostřed Zaječic u Pyšel kousek za okrajem Prahy. Zde má trvalé bydliště i jednatel firmy a jeden z odsouzených Ivan Hurník. „Už dva roky tu není,“ říká soused a stejně neúspěšní jsme s pátráním v nedaleké hospodě. „Jó, Ivan? Až ho potkáte, vyřiďte mu, že tady už dva roky dluží za útratu,“ říká hostinský.

A stejně vypovídající je i pohled na výpis z obchodního rejstříku: Je vidět několik exekucí a Hurníkův podíl v ní byl zabaven kvůli dluhům.

Odstrašující? Ne, jen potvrzení, že zákon funguje

„Pokud to byla skořápka, přes niž byla páchána trestná činnost, je to jen logické. Co s takovou firmou,“ komentuje verdikt advokát Tomáš Gřivna. Ten ale upozorňuje, že v tomto případě jde o „smrtící“ trest pro vlastně již mrtvou firmu. A jako odstrašující příklad pro jiné firmy příliš působit asi nebude.

„Je to potvrzení, že ten zákon funguje, ale dosud to vše byly malé případy, ne velké mediálně známé firmy s kupou obhájců za zády,“ dodává Gřivna. Signálem pro ostatní firmy podle něj bude, až se před soud dostane případ některé velké známé firmy.

Těch z nich, které jsou nyní stíhány, jako například Metrostav či Česká pošta, se ale soudní zrušení týkat prakticky nemůže. Zákon totiž říká, že zrušením mohou být potrestány pouze firmy, jejichž činnost spočívala zcela nebo převážně v páchání trestné činnosti. „Mohou být ale potrestány vysokou pokutou nebo zákazem účasti ve veřejných soutěžích. A to už bude působit dostatečně preventivně,“ podotýká Gřivna.

 

Právě se děje

Další zprávy