Propuštění Češek ze zajetí dojalo neziskovky, nic netušily

ČTK ČTK
28. 3. 2015 13:46
Humanitární organizace mají v oblasti, kde ozbrojenci Češky unesli, své kontakty, místní jim důvěřují.
Češky po propuštění.
Češky po propuštění. | Foto: ČTK

Praha - S radostí reagovali na zprávu o propuštění dvou unesených Češek zástupci českých humanitárních organizací. Podle nich se pracovníkům v krizových oblastech a různých zemích světa daří s místními navázat dobré vztahy a získat si jejich důvěru, a to díky nezištné pomoci.

Mohou tak v podobných případech přispět k hledání řešení. Informace o návratu Antonie a Hanky do Česka nadchla i kamaráda jedné z nich Michala Najmana, který spolu s dalšími na podporu dívek založil facebookovou komunitu a webovou stránku.

Češky unesené v Pákistánu jsou volné, vrátily se domů. O jejich propuštění dva měsíce jednala turecká charitativní organizace IHH.
2:09
Češky unesené v Pákistánu jsou volné, vrátily se domů. O jejich propuštění dva měsíce jednala turecká charitativní organizace IHH.

"Jsme šokováni, nadšeni a rozlila se námi úleva a euforie. Nic jsme netušili," sdělil Najman. Společně s dalšími lidmi založil před dvěma lety na facebooku stránku, kterou sledovalo přes 18 tisíc lidí. Podílel se také na založení internetové stránky na podporu obou žen. Na webu se mimo jiné zobrazoval čas, který ukazoval, jak dlouho jsou dívky v zajetí. Dnes by to byl 745. den.

Za záchrannou akcí byla turecká humanitární organizace IHH - Nadace pro lidská práva, svobody a humanitární pomoc. Podle bývalého ředitele organizace ADRA Jana Bárty se pracovníkům "humanitárek" daří navázat s místními kontakty a získat si jejich důvěru.

"Pomoc přinášíte ne proto, že chcete lidi získat na svou stranu, ale protože musíte pomoci. Věřím, že existuje zákon setby a žně. Jestli přicházíte do krajiny s upřímností a sdílíte s lidmi jejich situaci, uvěří vám. Nejezdíte do země, protože z ní něco chcete, ale protože jinak nemůžete. Nemáte postranní motivace, máte úctu k tamní tradici a způsobu života, nepřišli jste ho zlikvidovat," uvedl Bárta, kterého zpráva o propuštění Češek nesmírně potěšila a také dojala.

"Vlásečnice v oblasti"

Tureckou nadaci IHH, která je převážně muslimská a pomáhala ve stovce zemí, kontaktovaly podle jejího zástupce přímo rodiny unesených žen. Obrátily se na ni prý před dvěma měsíci poté, co vyčerpaly všechny ostatní možnosti.

Zpráva o propuštění žen je velmi povzbudivá i podle ředitele Střediska rozvojové a humanitární spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické Jana Duse.

"V žádném případě nepodceňujeme politická jednání a hrozbu případné síly, ale humanitární organizace jsou také nástroj. V Česku je problém, že tato třetí možnost není dostatečně brána v úvahu. Není to buď, anebo. Někdy je nutné použít i sílu a ukázat zuby. Máme tu ale rezervy, které mohou humanitární organizace doplnit," řekl Dus. Dodal, že na jeho organizaci se vládní instituce s žádostí o informace či případnou pomoc neobrátily.

Podle Duse přitom humanitární organizace znají terén a mají v krizových oblastech kontakty na tamní "vlásečnice". Bárta míní, že roli hraje hlavně právě vybudovaná důvěra. "To je jedna z věcí, kterou nemůže státem zajištěná mise udělat," dodal bývalý šéf ADRA.

Organizace Člověk v tísni se k případu nechtěla dnes vyjadřovat. "Jsme rádi, že jsou na svobodě a že to takhle dopadlo. Nechceme to ale komentovat. K únosu jsme se nevyjadřovali předtím a nebudeme to dělat ani teď. Mediální pozornost v těchto případech škodí," řekl Marek Štys ze sekce humanitárních programů Člověka v tísni.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) v sobotu požádali média, aby respektovala soukromí obou mladých žen a jejich rodin.

 

Právě se děje

Další zprávy