Kauza ProMoPro u soudu: Stát chce odškodné za téměř miliardu

Radek Nohl Radek Nohl, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 3. 11. 2014 11:05
Korupční kauzu z doby českého předsednictví EU začal řešit soud. Obžalováno je celkem dvanáct lidí.
Obžalovaní u soudu. Zleva Hendrichová, Karlík, Mlíčko a Veverka.
Obžalovaní u soudu. Zleva Hendrichová, Karlík, Mlíčko a Veverka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauzu ProMoPro - případ, který se stal symbolem plýtvání peněz během českého předsednictví Evropské unii - dnes začal rozplétat pražský městský soud.

Obžalováno je dvanáct lidí včetně tří bývalých zaměstnanců Úřadu vlády a bývalého majitele firmy ProMoPro, na jejíž účet odeslal stát za poskytnutí audiovizuálních služeb přes 525 milionů korun.

Jak ale následně zjistili vyšetřovatelé, část z této částky nakonec skončila na účtech neznámých zahraničních firem za fiktivní práce. Stát tak podle obžaloby přišel o 388 milionů korun, které nyní požaduje po obžalovaných zpět a vedle toho chce i další částku. Advokátka, která zastupuje stát, uvedla, že jde o 550 milionů, které Úřadu vlády udělil jako pokutu finanční úřad.

Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?
Autor fotografie: Thinkstock

Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?

Bývalí pracovníci Úřadu vlády:
Jana Hendrichová
Radomír Karlík
David Mlíčko
Bývalý majitel firmy ProMoPro:
Jaroslav Veselý
Bývalý majitel subdodavatelské firmy NWDC:
Vlastimil Maxa
Zástupci dalších firem:
Libor Veverka
Václav Čada
Radek Müller
Marcel Příkop
Pavel Girstl
Ivan Komárek
Roman Pekarovič

Zdroj: Radek Nohl

Státní zástupce Tomáš Černý na začátku líčení během čtení žaloby řekl, že bývalí přední pracovníci Úřadu vlády docílili toho, že veřejná zakázka byla přímo přidělena společnosti ProMoPro.

"Přitom ale nebyl dodržen postup při přidělování zakázek. Zcela nedůvodně byly vyloučeny firmy, které se o zakázku zajímaly. Následně byly sjednány velmi nevýhodné podmínky, které umožnily firmě ProMoPro diktovat si své cenové podmínky," uvedl Černý.

Žaloba, o níž ve svém pondělním vydání podrobně informují Hospodářské noviny, detailně popisuje podezřelý koloběh peněz. Uvádí například, že téměř 135 milionů korun poslal majitel společnosti NWDC Vlastimil Maxa na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions. Ta však byla podle všeho jen pouhou schránkou, jejímž ředitelem byl jistý Erickson Raymond Christopher.

Odměna? Dvě láhve vína

Tento šedesátiletý obyvatel z karibského ostrůvku Dominika pracoval jako rolník a zaměstnanec tamního fotbalového svazu. Sám přitom detektivům potvrdil, že neměl tušení o korupčních finančních transakcích spojených s ozvučením evropských summitů v Česku.

"Není mu nic známo o tom, že by se společnost podílela na zajišťování audiovizuální dodávky pro konference v Praze a v krajích České republiky," stojí v obžalobě.

Bývalá zástupkyně místopředsedy vlády Jana Hendrichová u soudu.
Bývalá zástupkyně místopředsedy vlády Jana Hendrichová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Christopher, který bude u soudu důležitým svědkem, při výslechu popsal, že mu občas přišly kurýrem z Evropy nějaké dokumenty a on je bez prostudování podepisoval v těch místech, které mu označili křížkem.

Bílého koně ze sebe dělal takřka zadarmo. "Jen někdy kolem Vánoc mu poslali třeba dvě lahve vína nebo jednou či dvakrát dostal šek na 200 nebo 300 dolarů," píše se v obžalobě.

Úředníci hlídali výši vyplacených peněz

Kvůli kauze ProMoPro přišel o křeslo ministra obrany v Nečasově vládě Alexandr Vondra, který v roce 2009 za půlroční české předsednictví odpovídal jako vicepremiér pro evropské záležitosti.

Sám Vondra policejnímu stíhání unikl. Ne však tři jeho bývalí podřízení z Úřadu vlády. Jana Hendrichová, Radomír Karlík a David Mlíčko byli obžalováni za to, že tunel do rozpočtu předsednictví nepřímo umožnili.

Zjednodušeně tím, že zakázku nesoutěžili, do smlouvy nevepsali maximální částku, kolik se smí za ozvučení utratit, a pak nezkontrolovali, jestli stát neplatí zbytečně víc.

Za smlouvu byl například zodpovědný ředitel odboru zakázek David Mlíčko. Při výpovědích na policii se bránil tím, že při vzniku smlouvy v roce 2008 ještě nikdo nevěděl, kolik předsednických akcí se vlastně bude od Nového roku konat, kde se budou konat a jak budou technicky náročné.

Další aktéři případu jsou obžalováni buď z toho, že Úřadu vlády předkládali podvržené faktury, nebo získané peníze prali přes další zástupce firem.

Trestní spis ke kauze je i vzhledem k počtu obžalovaných mimořádně obsáhlý. Pražský městský soud se proto obžalobou začal veřejně zabývat téměř rok poté, co ji státní zástupce podal. Stát se k trestnímu řízení připojil jako poškozený.

 

Právě se děje

Další zprávy