Chceme zkracovat intervaly, ale potřebujeme víc peněz, napsal čtenářům otec změn v pražské MHD

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 10. 2016 13:19
Řada pražských autobusů v sobotu změnila trasu. Některé linky jezdí jinudy, jiné jsou úplně nové, další zanikly. Změna následovala necelé dva měsíce po revoluci v pražských tramvajových linkách. Na to, proč se mění trasy a jak taková změna probíhá, čtenářům Aktuálně.cz odpovídal Martin Šubrt, náměstek ředitele společnosti Ropid, která MHD v Praze organizuje.
Ptejte se Martina Šubrta na změny v pražské MHD
Dotazovaný právě odpovídá
Martin Šubrt bude odpovídat v úterý od 11:00.
Přejít k dotazům

Praha – Na aktuální změny a na další rozvoj hromadné dopravy v Praze se lidé ptali Martina Šubrta, náměstka ředitele společnosti Ropid, která hromadnou dopravu v metropoli organizuje. Denně se v její režii uskuteční až 30 tisíc spojů. Šubrt je autorem výrazných změn, kterými nyní pražská hromadná doprava prochází.

Nejčastěji lidé kritizovali nedostatek víkendových spojů, zkrácení linek, dlouhé intervaly či zpoždění, která především autobusy nabírají.

Řešení dlouhých prodlev především mezi víkendovými spoji podle Šubrta brání hlavně nedostatek financí. "Budeme na tom pracovat, aby se tyto intervaly zkracovaly, ale potřebujeme trošku větší příspěvek na provoz," napsal.

Autobusové spoje také nabírají zpoždění kvůli stále se zvětšujícím kolonám. Podle Šubrta jsou řešením takzvané "buspruhy", jejichž návrhy průběžně předkládají. "Před necelým měsícem se podařilo vyznačit téměř kilometrový buspruh na Strakonické, rozbíhají se jednání o novém řešení preference na křižovatce Palackého náměstí a řešíme desítky dalších úseků," vyjmenoval s tím, že jejich financování bude i z evropských peněz.

Šubrt si také vyslechl kritiku za to, že změna MHD byla dělána "od stolu", a ne lidmi, kteří pravidelně veřejnou dopravou jezdí. "Všichni v Ropidu jezdíme pravidelně denně MHD nejen do práce," odmítl to Šubrt.

Jeden ze čtenářů se pozastavoval nad tím, proč se po necelých čtyřech letech provoz MHD mění, když jsou na něj lidé zvyklí a protesty proti dosavadním trasám nebyly. "Téměř denně zde máme požadavky na změny," vysvětlil Šubrt s tím, že je podávají jak městské části, tak cestující. Zásadních požadavků na změnu tramvajových linek dostal Ropid 45 a na autobusové linky více než dvě stě.

Ptejte se Martina Šubrta na změny v pražské MHD

Dotazovaný právě odpovídá
Martin Šubrt bude odpovídat v úterý od 11:00.
Aktualizovat reportáž
18. 10. 2016
Ptá se: Jakub

Dobry den,

kdyz uz posilujete spoje na zastave Koleje Jizni Mesto, neuvazuje se i o rekonstrukci povrchu, at to neni jeste vetsi tankodrom?

Diky.

Odpovídá: Martin Šubrt

To je spíš otázka na TSK. Zkuste se obrátit tam. Omlouvám se, už musím běžet na jednání na Prahu 17. Odpovědi, co jsem vynechal, nebyly vynechány záměrně, už prostě po dvou hodninách nestíhám. Případně doodpovím odpoledne a večer. Díky za pochopení.

18. 10. 2016
Ptá se: Vladislav Ženíšek

Dobrý den,

přijde mi, že změny tras relativně jdou. Věřím, že nikdo nechce situaci zhoršovat.. Vy nemůžete za to, jaká je dopravní situace v Praze, která může za většinu problémů. Tímto Vám chci poděkovat. Nemusíte odpovídat. :)

Děkuji.
V. Ž.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
díky. Při každém řešení MHD se pohybujeme v mantinelech daných prostředky, názory městských částí, ale i provozními možnostmi (kapacitami obratišť, typy vozidel v depech a vozovnách, toaletami na konečných) apod. Z toho všeho hledáme řešení, s nímž často nejsme spokojení ani sami. Naším úkolem je ale reagovat na podněty městských částí, navrhovat a návrhy řešení pak projednat. Obecně je projektant spíše mírovým vyjednavačem a hledačem nějakého kompromisu, který se snaží pomoci většině, ale bohužel vzhledem k síťovému efektu pak části cestujících spojení vždycky i zhorší. Samozřejmě ale za vše pak neseme odpovědnost a té se nezříkáme. Tj. i za chyby odpovídáme a pokud to jde, vždy se je snažíme nějak napravit. Při té nápravě pomůžeme jedné skupině stěžovatelů, ale vytvoříme další, protože stížnosti z jedné lokality běžně máme jak na nedostatečný tak přemrštěný počet autobusů. A dopravní situaci bychom rádi zlepšovali tak, aby více lidí jezdilo hromadnou dopravou, protože tím se i usnadňuje průjezdnost města pro osobní auta, která nepochybně pro chod města mají také svůj účel.

18. 10. 2016
Ptá se: Ladislav Michalek

Dobrý den , bydlim v Reporyjich, u zastavky Slatinova, kazdy den jsou vynechany spoje autobusu smerem na Vypich , myslim si ze volba to nebyla dobra , radi bychom ,meli autobus zpet jen usek : Luka - Řeporyjské náměstí, aspon v ranni a odpoledni spicky ,

z duvodu dalsi,vystavby v teto oblasti, tyto linky, jsou preplnene.

Dekuji

Odpovídá: Martin Šubrt

Zvažovali jsme, ale zatím máme i řadu podnětů, která nechce o spojení do Motola v krátkém intervalu přijít. Určitě budeme s MČ ještě diskutovat.

18. 10. 2016
Ptá se: Vojta

Dobrý den chtěl bych se zeptat proč jsou jedno vozové tramvaje z vltavské směr hradčanská ... Kolem 6 či 7 jsou tak plne ze se do nich člověk ani nevejde...

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
tento problém nás trápí a budeme se snažit jej vyřešit. Jak došlo k posílení provozu nočních spojů, přibyl počet tramvají, které v noci potřebujeme. Vzhledem ke kapacitě Lazarské musí zatím být všechny noční tramvaje sólo. Současně noční provoz končí už po čtvrté hodině ranní. Minimální délka směn řidičů je ale daleko delší než 4 hodiny, takže tramvaje na noční spoje musí být v ulicích dříve než ve 22 hodin. To je minimum, ale směny by měly být cca 8 až 9 hodin dlouhé a proto se sóla na jinak soupravových linkách objevují bohužel již po sedmé hodině.

Pro představu, od pondělí do čtvrtka takto musí do ulic vyjet přes 40 sólo vozů, o víkendu jich potřebujeme 80 (je posílený noční provoz). Část těchto vozů přejíždí ze sólových linek, kterých při změnách přibylo, ale i tak ještě hodně tramvají musí večer vyjet na ty linky obvykle v soupravách.

Přemýšlíme, jak tyto případy maximálně eliminovat. Například je ve hře na několika nočních linkách zkusit provozovat soupravy, ale pak je složité se poskládat k omezeným zastávkám v Lazarské. Nebo hledáme cesty jak vystřídat soupravu za sólo později večer u vozoven, ale to zase znamená zvýšené personální nároky u dopravce. Každopádně jsme si problému vědomi a na jaře doufáme, že se nám jeho dopady podaří snížit.

18. 10. 2016
Ptá se: Ondra

Chystají se konečně autobusové linky do pražských tunelů? To, že Blanka není využívána MHD mi přijde fakt škoda. A v jistém smyslu promarněná investice.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
měli jsme připravených cca 9 variant, ale většina z nich narazila na infrastrukturní problémy. Většina z efektivních variant pak počítala s koncem podobných linek na Vítězném náměstí, kde ale dlouhodobě MČ P6 usiluje spíše o redukci autobusových spojů. Původní plány na dlouhé linky od OC Zličín do Kbel přes tunely MO naráží na zásadní nepravidelnosti takové dlouhé linky, ostatně téma dlouhých linek zde čtenáři dnes také několikrát nastolili. A linka typu Anděl - Hradčanská - Letňany už na spojení Anděl - Letňany metru konkurovat nemůže, přičemž třeba od Anděla na Dejvickou s přestupem na tramvaj na Hradčanské je pak spojení časově srovnatelné s přestupem v metru na Můstku. Přece jen linky v tunelech představují desítky milionů Kč navíc, které by měly být vynaloženy efektivně. Pokud narůstá doba, kdy jsou vjezdy do tunelů regulovány, podobná linka nemůže být z hlediska spolehlivosti konkurenceschopná. Zatím se finální rozhodnutí o těchto linkách směřuje do okamžiku po ukončení výluky Korunovační ulice, kdy by se měla situace na P6 více stabilizovat a MČ pak určitě poskytne finální názor na to, zda tunelové linky na Prahu 6 přijedou.

18. 10. 2016
Ptá se: Želivského

Dobrý den, neplánuje se nějaká změna z hlediska přestupu na Želivského mezi autobusy (124, 139, 150, 213) a tramvajemi (10,11,16)? Zejména ve směru bus (od Bělocerkevské)->tram (směr Nákladové nádraží) je situace dost bezútěšná a často je lepší jít pěšky na zastávku Mezi Hřbitovy, než čekat dlouhou dobu na přechodu.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, v lokalitě byla prověřována i možnost zřízení tramvajové zastávky za křižovatkou, ale ta se tam prostě nevejde a snížení počtu jízdních pruhů přímo z Votické by snížilo kapacitu křižovatky a způsobilo už od Slavie potíže i autobusům. Takže v tomto ohledu Vás nemohu potěšit. Snad jen nyní lze využít spoje linky 124 jedoucí na Habrovou a přestoupit Mezi Hřbitovy, tam je zastávka tramvaje přece jen blíže.

18. 10. 2016
Ptá se: Josef Novák

Nejsou ty často nelogické až nesmyslné změny jízdních řádů dělány jen pro opodstatnění vaší exiatence?

Odpovídá: Martin Šubrt

Vzhledem k rozsahu činnosti v běžném stavu bychom byli rádi, kdyby takto rozsáhlé změny pokud možno nenastávaly. Pokud jste sledoval v průběhu uplynulého roku, jak jsme komunikovali s městskými částmi, případně se účastnil nějakých setkání s občany, tak jste si mohl všimnout, že objem požadavků na změny a úpravy z hlediska rozsahu změn vysoce přesahuje i naše možnosti takové změny realizovat. Jen u tramvají jsme řešili 45 zásadních podnětů, u autobusů hodně přes 200 podnětů. Jen cestující nám během února, kdy jsme je vyzvali ke komunikaci o tramvajových problémech, zaslali 2000 podnětů na úpravy. Průběžně dostáváme drtivou většinu podnětů, co cestující zašlou na městské části. Opravdu věřte, že se nenudíme. Protože každý chceme jet jiným směrem a jindy, každý máme podněty k dopravě téměř denně.

18. 10. 2016
Ptá se: PAVEL HRUBÍN

Jak máme jezdit autobusem z odpoledních směn končících ve 21.30 linkou 181, když nám jede ze stanice Sklářská na Opatov až ve 22.00?Máte ponětí, jaká má být obslužnost u průmyslové zony.Zdá se, že absolutně ne.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
obsluha zastávky Sklářská není orientována přece pouze na Opatov. Obsluha oblasti je zařízena i v tomto období ve vztahu k metru Černý Most, Skalka, či Háje. Interval směr Opatov je 30 minut, ale třeba k metru C na Háje jede již ve 21:40 autobus 125. Pokud by byla linka 181 v této oblasti jedinou linkou, určitě by v takovém případě jela častěji. Pokud bychom chtěli i večer všichni krátký interval jen naším směrem, dostali bychom se do situace, kdy by MHD jako taková byla neufinancovatelná.

18. 10. 2016
Ptá se: Marie

Dobrý den, je to sice hezké, že Vám všechny jízdní řády navazují, ale většinou navazují jen na papíře. Jezdím z Černého Mostu na Chodovec.
Mohla bych jet po Průmyslové a měla bych to o hodně rychlejší. Jenže autobusy přijíždí třeba s dvouminutovým zpožděním už mi ujede další spoj a návazně další spoj a už přijdu do práce pozdě. Takže jezdím k metru na Černý Most, pak metrem a ze Smíchovského nádraží autobusem.
Autobus k metru, opět s 2-3 minutovým zpožděním, tím pádem ujede metro, ujede autobus na Smíchově. Už chodím na spoj dřív a přijedu tam, jako bych jela tím pozdějším spojem. Cesta, která je avizovaná podle jízdních řádů např. na 50 minut mi trvá hodinu. A to je ráno před šestou hodinou, kdy není žádná dopravní kalamita.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, v tomhle ranním období nedokážeme sladit všechny směry potenciálních přestupů. Bohužel v tuto dobu jezdí méně cestujících, kteří ale mají více nároků na směrová spojení. Právě při takto velkých změnách se bohužel rozváží tyhle ranní přestupy, které třeba v minulosti vycházely, ale vycházely spíše náhodou. Při vytvoření nové linky se posunou celé oběhy v síti a najednou Vámi oblíbený přestup nevychází. Za to se omlouváme, ale není v našich silách takové vztahy zaručit vždy.

Zpoždění do 3 minut je evidováno tak, že spoj jede včas. V rámci všech linek jsou různá období s různými jízdními dobami a je snahou vše uzpůsobovat dle skutečnosti, ale v reálném provozu skutečně není možné zajistit plnění jízdního řádu na minutu přesně. Když na lince přidáme ty 3 minuty v jízdní době, zase se stane, že řidiči padnou dva semafory lépe a pak na zastávce 2-3 minuty čeká tzv. do času a cestující se zlobí, že spoj víc stojí, než jede. Navíc přidání tří minut třeba způsobí, že na linku musí o autobus více, prodlouží se průměrné doby čekání na konečných a najednou se provoz linky prodraží, což znamená, že se z linky ubere třeba několik spojů.

Jinak pokud jedete z Černého mostu na Litochlebské náměstí linkou 181, tak zde ve směru Chodovec jezdí už po půl šesté velmi často linky 125, 136 i 213, není tam interval delší než 6 minut už v tomto čase ve směru Chodovec, takže by zdržení spoje 181 nemělo mít na délku Vaší cesty závažný dopad.

18. 10. 2016
Ptá se: Lukáš

Dobry den, chtel bych se zeptat, zda ROPID uvazuje o prosazovani zmen v automobilove doprave v centru mesta. Stavajici stav se zda byt neudrzitelny. Pokud se napriklad auty ucpou ulice v okoli Lazarske -Vladislavova, Jungmanova, Narodni... zablokue se tim i tramvaova doprava v celem centru (krizovatka v Lazarske je nejvytizenesi misto v prazske tramvajove siti). A v podstate tim zkolabuje cela travaova doprava v Praze (tramvaje se zaseknou v centru a uz nedojedo na periferii). Tato situace muze nastat znovu kdyoliv. Zacpy aut v tom miste jsou zpusobeny tim, ze se auta do centra uz v podstate nemaji kam vejit a vsichni nakonec uviznou v teto pasti. Chtel bych se proto zeptat, zda je pripraven navrh na reseni tohoto problemu, pripadne dalsich kritickych mist v centru kde se krizi automobilova doprava s MHD?

Odpovídá: Martin Šubrt

V tomto ohledu poskytujeme dalším oraganizacím naše podněty ze stavu provozu MHD. Za nás by zejména tramvajím v centru určitě pomohla stavba nových tratí, např. okolo Hlavního nádraží. Tím by se zranitelnost provozu tramvají snížila.

18. 10. 2016
Ptá se: ctzpr

Vážený pane inženýre, chtěl bych se zeptat, kdy budou provedeny přepravní průzkumy, jimiž bude ověřena smysluplnost letošních změn v tramvajové dopravě. Redakce aktuálně.cz píše, že reorganizace proběhla až nečekaně hladce, nemůže to ale být jen proto, že lidé už rezignovali?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
tramvajové dílčí profilové průzkumy už provádíme. Celosíťový tramvajový průzkum proběhne ještě letos na začátku listopadu, na jaře proběhne sektorový průzkum autobusů na severu a severovýchodě, na podzim 2017 na západě Prahy. K tomu u autobusů průběžně proběhne řada profilových průzkumů.

Aktuální autobusové změny nebyly nijak rozsáhlé. Ze 115 městských linek se změnilo 21 linek, ale u šesti z nich šlo jen o prodloužení původní trasy. Změna trasy se tak týkala pouze 15 linek. Na západě Prahy se nezměnilo nic. Větší rozsah mají změny spíše kvůli nutnému přečíslování několika linek, které děláme velmi neradi, ale v regionu už je počet čísel příměstských a regionálních linek vyčerpán (300 a 400), takže potřebujeme uvolnit číselnou řadu 500 a výše. Od 551 zatím jsou pražské školní linky a pro ně je uvolňována číselná řada od 271 do 299. Proto se teď změny čísel dotkly linek takto nyní označených. Za to se samozřejmě omlouváme, ale jiné řešení v tomto ohledu k dispozici nebylo.

18. 10. 2016
Ptá se: Iva

Dobrý den, v podstatě se shoduji s tím, co píší ostatní, např pan Karel v 9:37, i změny 136/195 a 295/166 a 159/202/201 a proč do Miškovic nedojedu 158 (lidi to maj zažitý, zažitý věci ulehčujou život) atd. Nerozumím, proč přečíslováváte i linky, kterým se nemění trasa.
Pro mě osobně bude doprava komplikovanější.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, viz odpověď výše. V regionu potřebujeme už i čísla 500 a výše, proto řadu 500 musíme postupně uvolnit. Jelikož školákům nemůžeme měnit školní linky během školního roku, je pro školní linky nyní uvolňována řada čísel od 271 do 299, z čehož plynou změny čísel linek 273, 291, 293, 295, 296 a 297. Když už probíhají změny, snažili jsme se tuto úpravu přidat k tomu.

Linka 159 vyjela jako midibus po původní trase linky 202, ale jelikož nedojela k OC Čakovice, kvůli počtu lidí byla na zrušení. MČ o ní má ale i vzhledem k návaznosti k vlakům eminentní zájem, tj. proto byla integrována do linky 202.

Linka 201 se vrací do původní trasy, která zajišťuje spojení na Černý Most i oblasti Lovosické ulice a Střížkova. Linka má navíc parametry odpovídající nárůstu poptávky po busech u zastávky Sicherova, kde jsme dosud posilovali linku 202 provizorními vloženými spoji, což bylo velmi komplikované řešení.

Jelikož bylo potřeba zajistit posilu Starých Letňan kloubovým autobusem, který vyjíždí z Vysočanské (195, nebo původně 136), stala se linka 158 doplňkovou linkou do prokladu k této kloubové lince a proto nedojede k metru B. Miškovice ale poptávaly zachování spojení k metru B a proto došlo ke změně ukončení části spojů linky 140 tak, aby metro B z Miškovic dostupné bylo, byť na Palmovce. Současně mají Miškovice rychlejší cestu k metru C po Tupolevově. Navíc Třeboradice poptávaly zase trošku spolehlivější kratší linku k metru C, kterou se stala právě linka 158 místo méně spolehlivé linky 110, která se často zdržuje dole na Kbelské.

18. 10. 2016
Ptá se: Tomáš z chodci proti sobě

Dobrý den pane náměstku,
nezapomněl jste na tramvaj čtyřicítku? :-) Je potřeba nám to dát včas vědět!

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
zvažujeme tramvaj 41 ;-), o čtyřicítce jsme nic neslyšeli ;-). Nebo 42, to je ostatně odpověď na otázku všeho lidstva, vesmíru a vůbec, ale je k tomu potřeba ručník ;-). Zdravím a je mi TeSKno ;-).

18. 10. 2016
Ptá se: Pavel Hobza

Dobrý den,

Mám několik dotazů pro oblast IKEMu:
- Proč je spojení autobusy od metra C ze 3 různých zastávek (Kačerov 114, Poliklinika Budějovická 193 a 203 a Budějovická 33x )?
- Proč odjíždějí v odpolední špičce linky 203 a 114 k Ústavům AV od metra C s odstupem 2 minut a pak 28 minut nic?
- Kdy bude do oblasti IKEMu zavedena plnohodnotná noční linka MHD? Jeden pár spojů v noci na lince 606 nepostačuje.Děkuji Pavel Hobza

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
na všech obratištích v lokalitě bojujeme s kapacitou. Kačerov je za hranou, Budějovická je určená pro třístovky a minibusy s velkými problémy, které stále řešíme, dokážeme ukončit u Polikliniky Budějovická.

Zástupnost linky 114 linkou 203 je zejména dopoledne, ve špičkách linka 203 slouží více pro obsluhu oblasti Krče. Navíc je koordinována se spoji linky 117. Podíváme se ale na možnosti posunu, aby měl cestující ve směru IKEM i ve špičce častější volbu.

Noční provoz bychom rádi mírně posílili od jara a je možné, že dojde na posilu i v této lokalitě.

18. 10. 2016
Ptá se: Renata

Dobrý den, bohužel v oblasti starých Petrovic jste tu moc zoufalost se zrušením 154 v r. 2012 moc nenapravili. Linka jede ve špičce 4x za hodinu, mezi tím dvakrát projede 240. Nestačí to, před zrušením v roce 2012 jezdila v cca 8 minutových intervalech a bus využíván. Doufám, že čas ukáže, že takhle to opravdu nestačí a linku posílíte. Snad jedině intervaly víkendových spojů lze akceptovat, ale jděte se podívat v létě v podvečer na zastávku Newtonova, kdy se lidé do busu nemohou narvat, když se vrací od přehrady.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
alespoň to je opět standardní bus. Prosím, uvědomte si, že aktuální změny neměly znamenat navýšení prostředků, za to se toho moc vykouzlit nedá. Pokud bude potřeba, budeme se další posilou v budoucnu zabývat. Případně převedením nějaké linky z hlavní silnice vedle.

18. 10. 2016
Ptá se: Ondřej Pechar

Dobrý den pane Martine. Zatím nevím, jestli jsou ty změny dobře, nebo špatně. Ale moc oceňuju Vaši snahu slušně komunikovat. Přeju hezký den.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
děkuji. Sám v některých ohledech nejsem spokojen a chápu rozhořčení některých cestujících. Trápí nás to, protože známe rok souvislostí a možností, které jsme při řešení měli a mnohdy některé lokality prostě vhodnější řešení nyní neměly. To ale neznamená, že případné problémy nebudeme mít snahu postupně odstraňovat. Snažili jsme se změny připravit tak, aby bylo možné další spoje do sítě snadněji bez dalších velkých úprav doplnit.

18. 10. 2016
Ptá se: Miroslav Jílek

Jízdní řády autobusových linek, jezdících ulicí Žernoseckou ve mně vyvolaly hrůzu. Svými mimošpičkovými intervaly se linky 102 183 stávají obtížně použitelnými, hlavně ve směru z města na sídliště. Podstatným způsobe znehodnocují úroveň života v horní části Ďáblického sídliště. Domnívám se, že nahrazení prodloužené linky 102 v dlouhých intervalech linkou 183 prodlouženou k metru Kobylisy jezdící v mimošpičkových intervalech 12, 15 nebo 20 minut by bylo vhodnější. Argument nedostatečné kapacity odstavné plochy u metra Kobylisy, trvající od otevření metra C do Ládví mohl být dávno vyřešen! A čekat na změnu vedení linek půl roku je neúnosné! Co se za tu dobu změní? Jedině to, že lidé přestanou v oblasti Žernosecké používat MHD.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, o víkendu jsme směrem na Sídliště Ďáblice zkrátili interval linky 103 na polovinu a rádi bychom co nejdříve zahustili intervaly na lince 102 ve vazbě na metro Kobylisy. I večerní intervaly na lince 183 bychom chtěli postupně zkracovat.

18. 10. 2016
Ptá se: JB

Rád bych se ještě vrátil k tramvajovým změnám, ke kterým bych měl tři dotazy: 1) Jak je možné, že se původně avizovalo, že tramvajové změny nesmějí způsobit nárůst nákladů, přesto k tomu pak došlo? Za ty větší peníze by se dal udělat lepší návrh. 2) Jak bude řešeno navýšení nákladů u tramvají po změnách od 28. 8. 2016? Na DP se dle prohlášení politiků šetří víc a víc, takže teď to nejspíš dělají zadarmo :))) 3) Pokud by se u tramvají muselo šetřit, která linka by byla jako první zrušena (např. linka 21), zkrácena či jinak omezena?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
organizace Ropid předkládala vždy návrhy, které objem prostředků nenavyšovaly, k navýšení došlo při finalizaci řešení na základě konkrétní objednávky výboru dopravy HMP a vedení HMP, a to v souvislosti se zavedením zón placeného stání. Také bych si dokázal představit lepší návrh, ale naším úkolem je návrh nejen zpracovat, ale také jej projednat s kladným výsledkem. A soubor požadavků MČ je složitý a hledání shody náročné. Předkládáme argumenty, průzkumy a návrhy, ale řešení je třeba najít dohromady s desítkami partnerů, kde každý má mírně odlišný pohled na věc.

Navýšení nákladů dle tramvajových změn je plně obsaženo v návrhu rozpočtu na příští rok (a předběžně pro předložení do ZHMP schváleno). Během letošního roku se navýšení téměř neprojeví, protože jsme dobře hospodařili a pomohly některé výluky.

Pokud by se muselo šetřit, což bychom velmi neradi, tak by asi nejprve nejezdila linka 4 na Barrandov odpoledne. Dále bychom byli nuceni se zabývat úsekem Červený Vrch - Divoká Šárka. Jinak zatím spíše evidujeme požadavky na další posílení (linka 15).

18. 10. 2016
Ptá se: Řehoř

Dobrý den, je v plánu nějaká úprava ohledně linky 15 na Žižkově? Nápory cestujících pravidelně nezvládá, linka 5 je zde naopak poměrně nadbytečná. Opravdu nechápu, proč byla tato změna nutná, svazek linek 5/26 byl perfektní...

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
podrobněji jsem popisoval už v jednom z příspěvků níže. Pokud máme první průzkumy a linkou 15 také jezdíme, tak v případě běžného provozu linka 15 funguje dobře. Jako každé sólo, když se zpozdí, samozřejmě přeplněná je. Problémem je, že jsme na limitu vozů, které máme k dispozici, tj. řešení není jednoduché. Výměna sóla z linky 15 na linku 5 by způsobila ještě daleko zásadnější přetížení spojů.

18. 10. 2016
Ptá se: Láďa

Pane Šubrte,
můžete mi poradit, jak se mám nyní dostat do Dolních Počernic/Hostavic z Jižního Města bez přestupu, jak tomu bylo doposud?? Koho napadlo zkrácení linky 296 (224) v Petrovicích? Na této lince šlo hlavně spojit čtvrtě Černý Most "B", Kyje, Jahodnice, Hostavice, Petrovice, Štěrboholy s metrem "C" Háje. Nebo jde o ušetření benzíku, že linku zkrátíte o pouhé 2 km???
Fakt tomu nerozumím.
Láďa

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
hlavním důvodem byla naprostá nemožnost zkoordinovat spoje linek 240 a 296 ve Starých Petrovicích. Jezdily celý týden ve stejný čas a jsou závislé na řadě vlaků okolo. 296 tak jela na Háje od Boloňské vždy úplně zbytečně. Proto byla zkrácena a omlouváme se za potřebný přestup.

18. 10. 2016
Ptá se: MP

Dobrý den,
rád bych se zeptal na oblast Sídliště Krč. Všude v okolí je kvalitní spojení do různých částí města, Sídliště Krč se ale dostane akorát na bariérovou stanici metra Kačerov. Nebylo by možné prodloužit jednu z linek 189/215 alespoň k tramvaji do Nuslí, jako jezdívala linka 182? Popřípadě až na Želivského na úkor některé z linek, které nyní na Kačerově nekončí. Opravdu by to významně zlepšilo dopravní obslužnost této části města.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
máte pravdu, že linky, které pokračují za Kačerov, jsou linkami, které přijíždějí od Novodvorské (139, 150, 196). Podíváme se na možnosti řešení, ale oba svazky linek jsou poměrně výrazně koordinované a podobná změna by pravděpodobně měla širší dopady na rozsah změn, než jen prohození dvou konců linek. A opět bychom byli kritizováni, že měníme něco, co je zažité. Ale přesto tuto možnost do budoucna prověříme.

18. 10. 2016
Ptá se: Evžen

Dobrý den,
jaké změny se plánují v oblasti Uhříněvsi? Dojde k posílení směr Depo Hostivař a Háje? Kolik spojů přibude? Ve špičce jsou autobussy plné

Děkuji

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, nyní začneme o možnostech s městskými částmi v okolí jednat. Určitě jsme si vědomi potřeby určité posily. Realizace snad v průběhu příštího roku, termín ale přesně zatím neumím.

18. 10. 2016
Ptá se: Vašek

Dobrý den,
u mnoha požadovaných změn říkáte, že na to nejsou peníze. Ale na mnoha místech se prohánějí prázdné autobusy. Např. linka 224 (dříve 296) vozí lidi hlavně k obchodním centrům, ale přitom jezdí až do půlnoci, kdy už jsou tato centra dávno zavřená. Linka 240 jezdí z Hájů v ještě v 0:50, což by jí leckterá páteřní linka mohla závidět. Spoje 240 po 22 jsou zbytečné, zato hlavně o víkendu odpoledne jezdí 240 plná. Popůlnoční spoje 125 a 511 o víkendu mezi Háji a Nádraží Hostivař souběžně. Nedalo by se zde ušetřit na potřebnější spoje?

Odpovídá: Martin Šubrt

Někdy koncové odjezdy vyplývají z oběhů spojů, délek směn řidičů a dalších věcí, nejde úplně stanovit, kdy bychom chtěli poslední odjezd. Určitě se po změnách teď budeme koncovým obdobím věnovat a i ve spolupráci s vámi cestujícími takové věci doladíme. Velké změny přinášejí velké změny oběhů a poloh busů a občas se objeví tyto nedokonalosti. Omlouváme se.

18. 10. 2016
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,
rád bych se zeptal na podrobnosti k zavedení linky 154. V materiálech je uváděna jako částečná náhrada za spoj 196 v oblasti Strašnic a Záběhlic. Pokud se ale podívám do jízdního řádu, nový autobus má kromě špičky všedních dnů interval půl hodiny, což je naprosto nesrovnatelné s předchozí spojem 196. Tím si de facto sám říká o to, že bude velmi často nepoužitelný..

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
linka 154 je jako nová linka zatím navržena v parametrech standardní městské autobusové linky s intervaly ráno 12 minut, kolem poledne 30 minut a odpoledne 15 minut. Realizovat ji hned jako metrobus s polovičními intervaly zatím i vzhledem k finančnímu rámci nedokážeme.

18. 10. 2016
Ptá se: Jitka Bardisalová

Dobrý den,

jsem přímo rozhořčena a nemohu pochopit, proč linka 224 (dříve 296 končí v Petrovicích a ne na metru Háje - Jižní Město). Jezdím s tímto autobusem téměř denně, a to i o víkendech a nyní musím v Petrovicích přestupovat, takže jízda se velmi protahuje. Jel jste někdy touto linkou vy a viděl, kolik na metru Hájích a stanice Horčičkova (Jižní Město), nastupuje lidí? Zdaleka jsem nebyla sama, tento spoj je velmi vytížený a lidé s ním jezdí dost daleké trasy jako já. Já osobně jezdím (jezdila jsem - minulý čas) trasu Jahodnice - Háje a zpět. Proč je ukončela linka někde "v poli" v Petrovicích? I pan řidič, kterého jsem se ptala, tak tomu také nerozumněl a potvrdil, že z Jižního Města jezdí spoustu lidí. Takže já když jedu domů na Jahodnici, tak pak v Petrovicích budu čekat 30 min. na linku č. 224??? Tak to zase opět vytáhnu auto a připojím se tak k ostatním motoristům a tím zrovna dopravní situaci v Praze nepomohu. To by měla MHD, ale ta dělá nesmyslné změny.

Naopak jsem přivítala změnu, že z OC Černý Most nejsou některé linky ukončovány v Bryksově ul., ale prodlouženy do Vajgarské či nádr. Kyje.
Také naopak chválím prodloužení linky 110, že končí v Dolních Počernicích, místo Hostavic (tak totiž kdy jezdila a je to přestupní uzel např. do Běchovice, Újezda či nádr. Dolní Počernice.Prosím o odpověď ke stížnosti na linku č. 224 (dříve 296).Předem děkujiJitka Bardisalová[email protected]

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
jak jsem psal již u jiného příspěvku, největším problémem linky 296 byla nemožnost zkoordinovat její spoje s linkou 240. Ve Starých Petrovicích jezdily spoje linek 240 a 296 celý týden ve stejný čas a jeden autobus tak z Boloňské na Háje či zpět jel vždy úplně zbytečně. Jelikož je linka 296 dlouhá a navazuje na řadě míst na vlaky a linka 240 navazuje na vlaky také a ještě je na severu koordinována s dalšími linkami, bez změny linkového vedení tento gordický uzel rozseknout nešel.

Ve Starých Petrovicích poptávali navíc větší autobusy, zejména kvůli turistickým špičkám u přehrady, tj., proto vznikla linka 154, kterou lze s linkou 240 zkoordinovat. Přestup mezi linkami 125, 154, 240 a novou linkou 224 je zajištěn a při příjezdu od severu při cestě na Háje cestující v žádném období nečeká dlouho. Opačným směrem, pokud znáte odjezdy z Petrovic, tak jak jste je znala na Hájích, si můžete zajistit rovněž krátké čekání. Ano, je to s přestupem, což nás mrzí, ale v souvislostech řešení pro daleko větší počet místních nespokojených cestujících šlo o jedinou možnost řešení.

Navíc máme trvalý problém s kapacitou obratiště Háje, kam po dalším nárůstu poptávky okolo Hornoměcholupské ulice zajíždí i linka 175 a nově kloubové spoje linky 183..

18. 10. 2016
Ptá se: Kristýna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký má smysl vést linky autobusů 121 a 124 u Budějovické jinou trasou v opačných směrech? Proč nemohou jezdit po jedné trase jako dřív? Pro místní obyvatele zejména staršího věku je to nepříjemné. Na jednu zastávku to mají relativně blízko, ale na zastávku v protisměru výrazně dál. Je to drobná a oproti jiným městským částím nevýznamná změna, ale nepříjemná. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
oblast Budějovické byla na řešení velmi složitá. MČ P4 požádala o zrušení pásmového provozu linky 121 mezi Podolím a Kavčími Horami (u ČT končila půlka spojů), takže v kratším intervalu nyní přijede na Budějovickou více spojů od Zelené lišky. Protože tento objem spojů není kde na Budějovické ukončit, bylo jedinou možností tyto spoje propojit se spoji linky 205 a vést na Zelený pruh. Tak vznikla nová linka 134.

Jenže tím se nástup pro tuto linku směr Na Planině a Zelený pruh přesunul k Poliklinice Budějovická. Stejným směrem jede ale i linka 124 a proto ve směru od Brumlovky jede linka 124 nově také k Poliklinice Budějovická, aby ve směru Zelený pruh byl společný nástup do linek 124 i 134.

V opačném směru linka 124 musí projíždět přes Olbrachtovu, neboť zde je zase nutné zajistit společný nástup do všech busů ve velmi zatíženém směru Brumlovka. Kdyby bus 124 od Dvorců jel k Poliklinice, na Budějovické by ho lidé čekající na bus k Brumlovce vídali odbočovat poloprázdný v křižovatce a jeho kapacita by ve směru na Brumlovku nebyla využita.

Jelikož jsme si vědomi, že starší lidé jezdí od Dvorců k Poliklinice, zřídili jsme na Budějovické za křižovatkou ve směrui k Poliklinice novou zastávku pro linky 124 i 134, takže cestující, který vystoupí v Olbrachtově, může popojít jen ke křižovatce a kousek u ní může využít busy k popojetí k poliklinice. V opačném směru už u Polikliniky linku 124 ve směru Dvorce najde.

Linkou 121 dojede cestující před vstup do úřadu MČ P4 u Polikliniky a na stejném místě jen 20 metrů vpředu může do linky 121 nastoupit a pokračovat ve směru zpět, tj. nemusí nikam přecházet. Linka 121 je u Polikliniky Budějovická ukončena stejně jako dosud byla linka 205. Výstupní i nástupní zastávka je u stejného chodníku.

18. 10. 2016
Ptá se: Jan Horný

Dobrý den.
Dvě změny, které se mne dotýkají a dle mého se moc nepovedly.

1. Novodvorská - Filmové ateliéry. Před předloňskou velkou změnou byly na výběr linky 196, 197 a 198 do stanice Přístaviště a následně poměrně častá linka 192 do Filmových ateliérů. Doba cca 20 min. Nyní zrušena linka 198, prodloužen interval 196 a tudíž přeplněná linka 197. Linka 192 zrušena bez náhrady. Nutno cestovat cca o 2 km dále do stanice Lihovar a zde čekat na linku 105 s 20ti minutovým intervalem.

2. Novodvorská - Kavčí hory. Až do soboty přímý spoj 121, doba 19 - 20 minut. Nyní nutnost jednoho, spíše ale dvou přestupů s dobou jízdy 26 - 28 minut.Některé kombinace výše uvedených spojů se dokonce nevejdou ani do 30ti minutového pásma a vyžadují tudíž dražší jízdné. Ekologie - neekologie, končím s "mastnou tyčí", beru klíčky a startuji.Vivat ROPID.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
intervaly na lince 196 se nyní neprodlužovaly. Spoje linky 198 byly v minulosti integrovány do spojů linek 196 a 197. Obě linky se staly metrobusy, kdy ranní interval klesl na 6 minut, dopolední na 15 minut a odpolední na 7,5 minuty.

Omlouváme se, ale bohužel nedokážeme pokrýt všechna potenciální spojení. Z linky 121 od Braníka drtivá většina cestujících vystupovala na Poliklinice Budějovická a dál cestovali noví lidé, kteří linku využívali pro místní obsluhu po Praze 4.

V úseku od Polikliniky na Kavčí Hory nyní vyjela linka 134 s intervalem ráno 6 minut, kolem poledne 15 minut, odpoledne 7,5 minuty, tj. ve směru od kavčích Hor na Budějovickou Vám linka celý den jede více než 2x častěji, než jela linka 121. Ta má interval 15/30/20 min. Tj. naší snahou bylo nabídnou kratší interval pro místní obsluhu a tím kompenzovat případnou nutnost přestupu pro delší cesty, což se týká vás. Ráno se cesta s přestupem u stejné hrany na Poliklinice dá stihnout i za 23-24 minut, linka 134 jede opravdu často. Odpoledne je možný přestup v zastávce Budějovická, tam je pravda nutné přejít přechod pro chodce na hlavní křižovatce. Ale dva přestupy nutné nejsou.

Samozřejmě nás zhoršení Vašeho cestování netěší a bude nás mrzet, když pojedete autem, ale opravdu nedokážeme pokrýt každý směr i cestu, když z principu je doprava hromadná a tak se přizpůsobuje více těm hromadám lidí v místních vazbách.

18. 10. 2016
Ptá se: Miroslav V.

Dobrý den,
zrušili jste linku 205 a je nahrazena linkou 134, proč tedy 134 nejede po
trase 205 ? dříve stavila u stanice Budějovická u Raiffeisen banky a obsluhovala i stanici Krčská. Podobně i linka 124. Touto změnou dochází k silnému zatížení linky 118, která je již dnes značně přetížená.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
protože na základě jednání s MČ P4 roste význam oblasti okolo Polikliniky a současně je poměrně přetížená spoji zastávka na Budějovické. Proto MČ preferovala obousměrný průjezd linky 134 kolem Polikliniky. A v tu chvíli bylo nutné zajistit společný nástup do linek 124 i 134 ve směru Zelený pruh.

18. 10. 2016
Ptá se: Jakub

Zdravím,
předně, poslední dvě změny (tramvajová a autobusová) vnímám v zásadě velmi pozitivně, aspon tedy na papíře. Vznikly některé trasy, které mi vyloženě chyběly. Realita je pak trochu horší. Z ostatních příspěvků cítím, že nejsem sám, kdo má problém s autobusy obsluhující sídliště, které ovšem jedou z druhé strany Prahy.

Linky 197 a 170 ve směru na Háje nabírají pravidelně několikaminutové zpoždění. Slibuji si nyní zlepšení od linky 154, ale zda to tak bude v praxi ještě uvidíme, zatím mi to nepřijde. Když si vezmu, že existují linky jako 115 která v deseti-dvacetiminutových intervalech obsluhuje sídliště a hotel košík, tak se ptám, zda podobné autobusy nemohou obsluhovat na kratké trase i zbytek sídliště Jižní Město. Myslím že podobné svozové a spolehlivé linky by ocenili lidé i na ostatních sídlištích v Praze. Metrem jsem z Hájů v centru za 15 - 17 minut, ale dostat se na metro může být dalších 15 - 20. (Nebo 7 minut svižné chůze do kopce).

K lince 197 mám ještě jeden postřeh. Každá druhá končí na zastávce Na Jelenách, ale je poměrně hodně využívána lidmi, kteří pracují nebo nakupují v tržnici SAPA. Prodloužení linky do stanice Sídliště Písnice (kde končí linka 197 ze směru Smíchovské nádraží) by mi přislo jako logický krok.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
už jsem zde jednou o problematice dlouhých a krátkých linek psal. Ve špičkách je to určitě problém, večer a o víkendech vítané spojení přes celé město. Půlka cestujících by dlouhé linky zrušila a nahradila napaječi (které ale celkově náklady na provoz prodražují a znamenají celkově méně spojů), půlka by dlouhé linky ještě přidala. Osobně jsem mírně nakloněn kratším linkám, protože plní skutečně svůj základní úkol lépe. Ale i určitá míra delších spojení význam má.

Vložené spoje už linka 197 nemá, nyní se jmenují 154 a jedou z Kolejí Jižní Město až na Strašnickou. V úseku Kunratické spojky určitě 197 nevykazuje nutnost posílení.

18. 10. 2016
Ptá se: Blodek

Dobrý den.
Proč jsou odjezdy v jízdních řádech linek jedoucích ve stejném směru nastaveny na téměř stejný čas a pak jsou dlouhé čekací doby? (např. ZM 131, 101, 195 jedocí k metru Skalka)

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
intervaly linek 101 a 138 jsou od Záběhlické školy k metru Skalka koordinovány zcela pravidelně. Ráno po 6 minutách, v poledne po 15 minutách, odpoledne po 7-8 minutách. Linka 195, přestože je ještě koordinována s linkou 177 a v Letňanech s linkou 158, tak celodenně rovněž jede v mezerách mezi midibusy, takže intervaly jsou zde navrženy v pořádku. Samozřejmě v konkrétním okamžiku vlivem zpoždění může dojít ke kumulaci spojů, ale v jízdním řádu je maximální snaha o pravidelnou koordinaci.

18. 10. 2016
Ptá se: obyvatel A.

ROPID se rád zaštiťuje tím, že plní požadavky městských částí. Ale MČ Praha 15 už dlouho požaduje přímé spojení sídliště Košík a Petrovic kvůli úřadům a poště, což ani nyní nebylo vyřešeno. Opravdu nebylo možné poslat na Košík z Boloňské (sídlo úřadu) linku 224, která projíždí Petrovicemi nyní, po zkrácení na Sídliště Petrovice, prázdná? Stačilo by v pracovní době těch institucí, tj. cca Po-Pá 7-19 hod.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
nezlobte se, ale P15 jsme v řadě věcí vyhověli a vše opravdu neumíme. Linkou 224 dojíždí ráno i odpoledne děti nejen Na Vartu, ale i na Sídliště Petrovice a přesměrování linky by se v Měcholupech nesetkalo s pochopením. Tak se zatím omlouváme, že tento požadavek zatím vyřešit neumíme.

18. 10. 2016
Ptá se: Andrea Černá

Dobrý den,

na konečné metra Černý Most autobusem směr Kapitána Stránského se změnily čísla autobusů, ale i jízdní řád a to tak, že jednou dva autobusy ve stejný čas a pak se čeká třeba 10 minut na další spoj, proč není jízdní řád upraven tak, aby se jezdilo postupně a ne ve stejnou hodinu i minutu najednou, potom je spoj přeplněný a nedává to smysl změn.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
v této zastávce je základní koordinace spojů linek 141 a 223. Linka 224 je provázaná na vlakové spoje a možnost pohybu jejího jízdního řádu je tak omezená, proto její spoje vycházejí často nevhodně. Na možnosti řešení se podíváme v prosinci, kdy k drobným úpravám poloh vlakových spojů dochází.

18. 10. 2016
Ptá se: Jiřina Kabourková

Pane Šubrte,
proč přestaly autobusy 236 v Bohnicích - Zámcích navazovat na přívoz z Prahy 6. Proč byly posunuty na 07 (nestíhá se, musela jsem běžet) nebo 22 (čeká se)?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
návaznosti po 6. a 7. hodině jsou zřízeny tak, aby po doplutí přívozu bylo na přestup na 236 šest minut. Následně přívoz už nejede tak často, ale je předpoklad, že je možné využít jízd mimo jízdní řád. Linka 236 je koordinována ještě s linkou 112 a s druhým přívozem, přívoz v opačném směru na vlaky linek S4 a S41, tj. situace na konstrukci JŘ není úplně jednoduchá.

18. 10. 2016
Ptá se: Mard

Je prima že lidé s nižší inteligencí se nebudou moci v MHD zorientovat a tak bude sociální doprava přístupnější a bez tlačenic. Ale co uděláte proti sedadlům trvale obsazenými zapáchajícími bezdomovci? Nešlo by místo sedadel dát do MHD nějaká nakloněné sedačky, na kterých by nešlo spát?

Odpovídá: Martin Šubrt

A ani sedět... Někdo třeba nabízel řešení v MHD netopit, ale to už je i proti komfortu běžných cestujících. Městská policie se samozřejmě také snaží, ale 32 600 spojů denně prostě nelze uhlídat přes veškerou snahu.

18. 10. 2016
Ptá se: Jitka

Dobrý den,
Zajímalo by mě, proč jste se rozhodli pro změnu tras v okolí Ďáblic. Nově zavedená linka 183 zdaleka nemůže vyhovovat zde sídlícím občanům, kteří nejsou vzhledem ke stáří sídliště nejmladší a ať jedou k doktorovi či do práce, musí složitě přestupovat a nebo stát v zacpách v plných autobusech směrem do centra.
Odkloněná linka 136 do Čakovic nedává smysl, protože takto má i ztíženou cestu do práce v pohraničí Prahy mnoho lidí, kterým cesta trvala cca sedm minut a nyní více jak dvacet minut.
Zkrátka se mi zdá, že byly málo prováděné průzkumy toho, co cestující opravdu potřebují.
Přeji pěkný den, Jitka

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
řešili jsme, kde najít kloubové autobusy pro posilu Letňan. Spojení z Vysočanské na Žernoseckou ale zůstalo zachováno, byť v delším intervalu a ještě přibyl bus 102 směrem k metru Kobylisy, právě pro starší občany.

18. 10. 2016
Ptá se: venca

Proč zadáváte dopravcům jen intervaly spojů, a ne také maximální intervaly nízkopodlažních spojů? I ve standardech kvality máte jen procentu NP spojů, a vůbec není zahrnuto, jestli jedou rovnoměrně, nebo hodinu jezdí samé nízké a pak hodinu samé vysoké, což se často děje (hlavně u tramvají) a je to k naštvání.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
kdybychom toto zadali, bez nárůstu spojů by vylétly raketově náklady na provoz a naopak by se asi jiné spoje škrtaly. Věřte, že výjezdy a zátahy tramvají jsou složité, ráno najíždí vozy z obou stran, v jedné vozovně nízkopodlažní vozy jsou, jinde nejsou, protože jsou vozy rozděleny dle možností údržby. A tramvaje nemají moc možností, jak se předjet, takže někdy to vypadá jako naschvál, ale přitom to třeba lépe technicky nejde. Nízkopodlažních tramvají přibývá a tak se i toto bude zlepšovat.

18. 10. 2016
Ptá se: Martinka Holubová

Dobrý den, budete přidat druhé vozu na lince 15? Protože furt plná. Děkuji Tinka.

Odpovídá: Martin Šubrt

Zvažujeme, ale jsme na hranici vozů, které máme k dispozici, takže to nebude jednoduché.

18. 10. 2016
Ptá se: Jiří Šmíd

Dobrý den,
jak a kdy budete řešit spolehlivost linek v ulici Počernická (188 a 163) k metru Želivského? Při intervalu cca 8 minut u jedné a cca 15 minut u druhé neni problém na bus čekat 15 - 20 minut (rekord mám 28 minut a pak přijeli tři busy současně). Není něco špatně? Nebo by to chtělo zase nějakou výluku aby jezdila linka 133 odklonem přes Želivského. To bylo jediné období kdy se dalo na bus spolehnout, že se dostanete na metro včas.
Nebo když už nejde/nechce se to řešit llinkovým vedením tak alespon už konečně zveřejnit online polohu spojů DPP. Abychom si mohli ušetřit 15 minut stepování na zastávce. Už nějakou dobu je 21. století, tak by jeden očekával dostupnost informací. Kdy se můžeme těšit na nějaké řešení?
Děkuji
S pozdravem
Jiří Šmíd

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, tuto oblast budeme ve spolupráci s MČ P3 řešit samostatně, protože je velmi složitá a také se pohnulo řešení případné tramvaje, takže už nové vedení busů musíme připravovat i s ohledem na toto.

18. 10. 2016
Ptá se: Vlastimil

Který autobus mě doveze od nádraží Praha Libeň na ulici Gercenova v Hostivaři*

Odpovídá: Martin Šubrt

Autobus 183.

18. 10. 2016
Ptá se: Iveta

Dobrý den,

v pondělí jsem radostně vypravila svého syna novou linkou 396 do školy. Jelikož bydlíme ve Vinoři byla to výborná změna, aby se dostal do školy až na Lehovec spoj 396.
V 8:20 hod mi volá syn, že čeká už několik minut na autobus a jestli nepřijede během chvíle nestíhá vyučování od 9:00 hod.
Bohužel po velké radosti došlo ke zklamáni. Jak se bude tato linka dále řešit v obou směrech dochází k zpoždění až 20 min?
Syn má dvakrát v týdnu vyučování od 9:00, kdy ho nemůže známá odvézt do školy.

Odpovídá: Martin Šubrt

Omlouváme se, pokud by to byl pravidelný stav a nešlo jen o nějakou nehodu, budeme situaci řešit, aby dále nepokračovala a bus jezdil pravidelně.

18. 10. 2016
Ptá se: Lukáš

Dobrý den, budete uvažovat na zástavce Otakarova na lince 193? Nejlépe přestup.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
vzhledem k uspořádání zastávek a návazné křižovatce se bus na tramvajové koleje nedostane. U chodníku zase pak nevyjede do levého odbočení. Prověřovalo se již při rekonstrukci a projektanti řešení zastávky zde pro bus nenašli. Bohužel.

18. 10. 2016
Ptá se: Miloš Podpěra

Praha 6 zavedla modré zony a dojiždění autem je komplikované. Ovšem když chci použít MHD, konkrétně busy 312, 316, 356, tak každé ráno zažívá oblast Jenerálka-Bořislavka dopravní kolaps, kdy spoje nabírají zpoždění 15 minut a více a čekání před Bořislavkou může být i 30 minut. Víte o tom? Řeší se to? Nešlo by část spojů odklonit přes Suchdol?

Odpovídá: Martin Šubrt

Bohužel ve směru na Dejvickou od Suchdola byste v busu asi čekal ještě déle a MČ P6 nesouhlasí s navyšováním počtu busů na Dejvické, tak toto řešení zatím není možné.

18. 10. 2016
Ptá se: Miloš

Proč byl zkrácen poslední spoj linky 175 na Skalku? Kvůli stejnému času odjezdu, ale jiné zastávce, není na Strašnické možné přestoupit na 154 do Petrovic. Přitom 175 jede z centra a od autobusového nádraží a je proto pro řadu cestujících výhodným spojením.

Odpovídá: Martin Šubrt

Omlouváme se, poslední spoje bude potřeba ještě doladit, protože při takto rozsáhlých změnách se vytvoří zcela nová situace, která poslední spoje posune do jiných poloh. Někomu vyhovují lépe, někde je potřeba doladění. Někdy je daný autobus třeba potřeba nově na přejezd na noční linku, nebo řidiči končí směna a musí do garáže apod. Podle podnětů Vás cestujících pak musíme najít řešení, jak takové věci nějak vyřešit.

18. 10. 2016
Ptá se: Klementýna

Dobrý den, posílili jste nějaké (tram/metro/bus) spoje v důsledku zavedení modrých zón a placeného stání? Děkuji

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
byly posíleny tramvajové spoje z Modřan, Barrandova, Košíř, Vršovic, po rekonstrukci i z Michle, Vysočan a Černokostelecké do centra, plus došlo k posílení centrálních úseků v Ječné, Seifertově či Milady Horákové. U autobusů se posilovala spojení ve špičkách linkou 200 z Bohnic do Kobylis, linkami 158 a 195 ze Starých Letňan k metru Letňany a Vysočanská, linkami 101, 138 a 154 od Záběhlické školy k metru A, linkami 154, 175 a 183 od Hornoměcholupské k metru Háje. Od nového grafikonu je připraveno další posílení vlakové dopravy v objemu cca 40 mil. Kč ročně.

18. 10. 2016
Ptá se: Jiří

Vážený pane, nejen dle mého názoru se jenom vykazuje činnost - změna pro změnu "nový úředník vymyslí nové lejstro" (tím nechci říci, že ten úředník jste Vy - asi jste "jen" pracoval na zadání shora). Prostě veškeré velké změny v pražské MHD jsou jenom pro vykázání nějaké činnosti. Ale aby se někdo zamyslel nad, tím, že jednovozové víkendové tramvaje je nesmysl, že lidé jezdí často v přeplněných vozech MHD, že prázdninové intervaly absolutně neodpovídají počtu návštěvníků Prahy, turistů, cizinců, atd. atd,
To samé je se zbytečně drahými kartami Opencard a Lítačka. (A bývalý rádoby-primátor Bőhm se vysmívá z povzdálí.....)
Ať se Vám daří,
Jiří

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
jednáme s 57 městskými částmi, které logicky nepřetržitě požadují nějaké úpravy. Určitě máme tolik práce, že nepotřebujeme vykazovat činnost způsoby, že si něco vymýšlíme sami. Musíme za svěřené peníze nějak zajistit provoz celé sítě MHD a těch více než 30 tisíc spojů denně.

18. 10. 2016
Ptá se: Ondřej Matěj Hrubeš

Ahoj Martine,
přimlouvám se za:
- posílení linek metra v pracovních dnech na konci odpolední špičky, především trasa B. Taktéž o víkendech odpoledne.
- více autobusových spojů, které budou lidi navážet ze sídlišť jen k metru a nebudou pokračovat dále přes celé město, kde nabírají tyto spoje zpoždění a tím v druhé polovině rána jezdí autobusy nepravidelně
- obecné prodloužení ranní a odpolední přepravní špičky, jelikož v Praze je posunutá v mnoha firmách pracovní doba oproti zbytku republiky a zároveň Pražané nejezdí vždy hned po práci domů
Díky

Odpovídá: Martin Šubrt

Ahoj,
úpravu na metru B připravujeme cca k dubnu 2017,
krok ke zkrácení dlouhých linek je obsažen v aktuálních změnách, ale asi bude třeba ještě zapracovat, nicméně i dlouhé linky mají zejména večer a o víkendu své uživatele, odpolední špičku bychom rádi mírně roztáhli, ale je to opatření, které má své náklady.

18. 10. 2016
Ptá se: vasek

Dobrý den,
vaše změny celkem mají logiku v pracovní dny, když jedou linky z více stran, aspoň něco přijede. Ale o víkendu je za trest, když vám jedou dvě linky po 30-40 minutách od různých stanic metra. Nebylo by lepší o víkendu obětovat třeba linky 183 (při intervalu >20 minut se stejně vyplatí přestoupit na Skalce) a 101 a místo nich zajistit důstojný interval od metra na Šimůnkovu (posílení 102 nebo i jen odklon 166 přes Kobylisy), 138 a buď na 175 nebo 154 (linky 154 a 175 mají půlhodinový interval a navazují na stejné metro a jezdí každá odjinud)?

Odpovídá: Martin Šubrt

Problém víkendu je koordinace linek, které mají jiné parametry. Na řadě z nich bychom rádi viděli interval 30 minut místo 40, ale pro koordinaci s linkami po 20 minutách je zase vhodnějších 40 minut. Budeme na tom pracovat, aby se tyto intervaly zkracovaly, ale potřebujeme trošku větší příspěvek na provoz.

18. 10. 2016
Ptá se: Vladimír Drábek

Proč není možné (proč trvá nekonečně dlouho) zavést autobusové spojení sídliště Metropole (Praha-Zličín) s metrem? Celé sídliště nemá dopravní obslužnost.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
protože tam není zastávka a možnost obratu spojů. Ale jsme v úzkém kontaktu s aktivními zástupkyněmi MČ, studie zastávky i návrh obsluhy lokality jsou připraveny, jen potřebujeme možnosti řešení tento týden dojednat s Policií ČR.

18. 10. 2016
Ptá se: Milan

Dobrý den, nebylo by možné v zájmu zrychlení změnit trasu 302 ze zastávky Bakovská tak, aby nezajížděla na zastávku Kbely, ale přímo na Huntířovskou? Uštřila by čekání a popojíždění na semaforech, a zastávky Kbely je dostatečně obsloužena. Díky za odpověď

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, zkuste tento podnět zaslat na městskou část, která si ho vyhodnotí a případně nás s ním osloví. Díky.

18. 10. 2016
Ptá se: Vratislav Filler

Hezký den,

Chtěl bych se zeptat, jak budete postupovat u linek, které se výrazně zpožďují vlivem poskakování ve zvětšujících se zácpách. Zvětší se v nejbližší době nějak výrazně rozsah vyhrazených pruhů pro autobusy, a zlepší se preference autobusů a tramvají v křižovatkách?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
průběžně předkládáme návrhy preferenčních opatření, ale nejsme organizací, která by je mohla schválit. V tomto ohledu jde o složitý kompromis v rámci každého řešení. Před necelým měsícem se podařilo vyznačit téměř kilometrový buspruh na Strakonické, rozbíhají se jednání o novém řešení preference na křižovatce Palackého náměstí a v rámci usnesení Rady HMP řešíme desítky dalších úseků, i ve spolupráci s kolegy z Dopravního podniku, a. s. Nyní bude možnost financování preferenčních projektů i z evropských peněz, tj. tam chceme uplatnit řadu řešení, které jsou připravovány.

18. 10. 2016
Ptá se: Sýkorová Zdeňka

Dobrý den, jezdíte pravidelně MHD do práce??? Takový guláš musel vymyslet člověk jedině u stolu!! Jezdím do práce bez mála 40 let ale takhle blbě se mi ještě necestovalo!! Mít interval ve špičce 20 min je nehoráznost donutíte lidi aby jezdili autem chytráci!!! Děkuji

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, všichni na Ropidu jezdíme pravidelně denně MHD nejen do práce. Bohužel jste nenapsala lokalitu, takže konkrétně nemohu reagovat.

18. 10. 2016
Ptá se: Robert P.

Proč nejsou autobusy 38x přivedeny k vlaku na Nádraží Uhříněves? Na současnou konečnou Háje se nevejdou a jezdí z ní 1,5 km prázdné po sídlišti se odstavit jinam, což není zrovna ekologické.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
máme i podněty, aby spoje, co zajíždějí k nádraží, k nádraží nezajížděly. Je řada cestujících, pro něž vlak není alternativou a ti se zlobí, že autobus v Uhříněvsi často stojí v koloně, pak zajede k nádraží a znovu se postaví do stejné kolony a stojí stejný úsek znovu. Tj. je to citlivé téma. Jednání o možných úpravách v Uhříněvsi s městskou částí teprve započnou.

18. 10. 2016
Ptá se: Blanka

Linka 183 je našlapaná po celou trasu. Na zastávku přijede přijede plný bus, venku stojí dobře 20 lidí a chtějí nastoupit všichni. Pokud pak chce někdo vystoupit, dere se ven hlava nehlava, aby se mu to vůbec povedlo.
A intervaly jsou také nedostatečné!

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den, v úseku Střížkov - Nádraží Hostivař je linka 183 ve špičkách posílena o linku 182, v úseku Nádraží Hostivař - Háje o linku 154 a spoje linky 183 navíc nově jezdí jako kloubové, tj. oproti původnímu stavu všude kapacita ve špičkách narostla.

18. 10. 2016
Ptá se: venca

Dobrý den,
proč se v Praze nevyužívá operativní řízení?
Např. na lince 112 by se za deštivých dní mohlo ušetřit na naftě kdyby autobusy nemusely kroužit v intervalu 4 minuty.
Proč se např. linka 125 nerozdělí ve špičce na Hájích, pokud je zacpaná Jižní Spojka (což se vzhledem k opravám dá i tušit dopředu)? O víkendu je fajn, ale ve špičce místo papírového intervalu 5 minut jsou díry více než 15 minut.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
v obou případech se částečně využívá. V případě 112 spíše opačně, že se vyšlou posilové spoje. V případě 125 se občas přistoupí i k popsanému opatření, ale i to není jednoduché. Třeba maminka s kočárkem by ráda projela celý úsek, byť se zdržením a každé přetržení spojení je nepříjemné. Vždy pak dochází k nepříjemným situacím ,které odnášejí řidiči.

18. 10. 2016
Ptá se: Anna

Tramvaj 22 z Malostranské směrem na Újezd a dále (a ostatní s průjezdem stejnými zastávkami) každé odpoledne kolem čtvrté a později je opožděna, protože tramvaje se nevejdou na zastávky, stojí před nimi a čekají než se odbaví předchozí tramvaje. Některé dny je to ok, jiné dny naprostá katastrofa. Nedá se spolehnout na jízdní řády. Dá se s tím něco dělat?

Odpovídá: Martin Šubrt

Jsou dny, kdy se věci nedaří a je více nehod nebo více aut v ulicích. To přináší život ve městě. Život ve městě jde v takových cyklech. Jeden den jsou ulice plné aut, další den o poznání prázdnější. Někdy se objeví souběh nehod, jindy ne. Intervaly tramvají v centru jsou velmi nízké a určitě chybí řada tratí v centru, takže provoz je koncentrován do několika zbylých tratí, kde často jezdí i auta. Obecně toto asi řešení nemá. Sama píšete, že někdy je to OK.

18. 10. 2016
Ptá se: Papež

Proc v jiných velkomestech mají linky tramvaji po desetileti stejne trasy pod stejnym číslem spoje? Potom by stačilo trati jen prodlužovat do nových sídlišť. Takhle nikdo neví kam který spoj jede a jak pojede při návštěvě Prahy příští rok. Není to.jen kšeft pro Ropid ?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
kšeft to pro nás není. Zpracováváme týdně mnoho připomínek a jen k busům máme přes 200 zásadních, kterými se ještě budeme muset zabývat. pro nás jsou velké změny naopak nejhorší noční můrou. Jenže pokud bychom nic nedělali, dostáváme podněty, že na konkrétní lokality kašleme, že nás tam přetížené busy nezajímají. Víme, že nemáme šanci se zavděčit všem, proto je naše práce náročná a popravdě, určitě bych nikomu nedoporučil, aby tuto práci dělal.

18. 10. 2016
Ptá se: Tomáš K

Dobrý den,
po "smršti" často nelogických změn v MHD z minulých let celkem vítám návrat k rozumnějšímu řešení. Nicméně musím konstatovat, že za posledních několik let jsem naprosto ztratil přehled o směrech tramvajových linek o autobusech ani nemluvě. Naštěstí jsem mladší generace se schopností využívat IDOS. Doufám, že do budoucna budou změny více uvážené a výrazně méně časté.
Dále bych se dovolil bych se zeptat proč nebyla vrácena tramvajová linka ze Spojovací do směru Nám. Míru, I.P.Pavlova (v minulosti linka č. 16). Současná linka č. 11 vedená Vinohradskou ulicí sice propojuje Prahu 3, avšak při cestě na Náměstí Míru (a zpět) zůstává nutností přestup na značně přetížené zastávce Biskupcova.
Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
v jednom z návrhů změn tramvají byl návrat linky 16 na Spojovací, ale MČ P3 i vzhledem k souvislostem tohoto řešení a stanoviskům okolních MČ tuto možnost odmítla.

18. 10. 2016
Ptá se: Dusan

Proč 183 jezdi v sobotu kazdou pul hodinu ,at se pan Šubrt jede s rodinou projet v autobuse určite svuj nazor přehodnoti

Odpovídá: Martin Šubrt

Rádi bychom postupně víkendové intervaly posílili, po navýšení objemu prostředků. Linkou 183 jezdím poměrně často, takže jsem si toho vědom.

18. 10. 2016
Ptá se: Hoffmannová

Připadá mi podivné, když trasa tramvaje 12 byla upravena a jezdí nyní z Letné přes Vltavskou, aby posílila prý nedostatečnou kapacitu tramvají 1 a 25, přičemž ty jezdí někdy pouze o 1 voze, a tak obyvatelům mezi Strossmayerovým náměstím a přes Veletržní palác dále do Hlolešovic bylo odebráno jediné přímé spojení na Letnou. Zejména pro starší obyvatele, kteří obtížně přestupují, je to velmi nepříjemný problém.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
změna v oblasti Prahy 7 vychází z usnesení Rady MČ P7 a Ropid původně navrhoval jiné řešení. Výsledek ale vyšel mimo jiné i z dohody s občany na veřejném projednání. V Praze 7 je několik skupin cestujících, jejichž požadavky se bohužel vzájemně vylučují a najít kompromis vůbec není jednoduché.

Sóla na linkách 1, 12 či 25 vyjíždějí po sedmé hodině večer, protože jde o tramvaje, které pak jezdí na nočních linkách a jejich řidičům musí být zajištěny minimální délky jejich směn. Víme, že je to problém a noční dopravou se proto chceme zabývat nyní.

18. 10. 2016
Ptá se: Petra

Jezdím pouze z Murmanské na Floru, autobusy jezdili každý den se zpožděním, zpět z Flory zase dřív, takže jsem předpokládala, že nový jízdní řád bude upraven s ohledem na tuto skutečnost nicméně všech 5 spojů kterými jsem zatím jela jelo později o cca 10 minut? K čemu to potom je?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
zpoždění se velmi těžko zapracovávají do JŘ. Jsou dny, kdy je tolik řidičů, že jsou zpoždění zásadní a o den později nechá dost lidí auto doma a pak by autobusy třeba i několik minut na zastávkách stály, neboť nemohou odjet před časem JŘ. Za zpoždění se samozřejmě omlouváme.

18. 10. 2016
Ptá se: Jaroslav

Dobrý den,
jaký má význam autobusová linka, která jede přes celou Prahu? Nedá se na ni spolehnout, ke konci trasy jich jede několik za sebou, to degraduje předepsaný interval například ze 7 minut ve špičce i na 20. Frustruje to řidiče (ztráta pauzy na konečné) i cestující. Konkrétně linka na Sídliště Čakovice. Metrem jedu cca 20 minut z centra na konečnou do Letňan, pak čekám 20 minut na autobus, který jediný jede do mé destinace. A přijedou i tři za sebou.
Děkuji.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
při aktuálních změnách jsme se snažili doplňovat k dlouhým linkám nové krátké, aby se pravidelnost obsluhy některých koncových lokalit zvýšila. I tak ale čelíme kritice v případě, že dlouhé linky zkracujeme, protože samozřejmě mají i cestující, kteří jedou celou trasu. Zejména večer a o víkendu jsou už taková spojení zajímavá, protože pak třeba přestup v metru už není tak rychlý. V tomto ohledu je to souboj dvou pohledů na řešení, který je ale vyrovnaný.

18. 10. 2016
Ptá se: Karel

Dobrý den,
pane Šubrte obyvatelé Ďáblického sídliště jsou již zvyklí na dlouhodobé zhoršování dopravní obslužnosti. Začalo to likvidací jednoho tramvajového spoje na smyčku Ďáblice a pokračovalo systematickým prodlužováním dopravních intervalů. To co jste vymysleli nyní je ale opravdu extrém.
Výměnu spoje 183 za 136, lze ještě pochopit, oba projíždějí důležitým dopravním uzlem Florou.
Co je ale mimo moje chápání, je zachování původních zoufalých intervalů u linky 183. Počet spojů je poloviční proti původní lince 136. Víkendové spoje, to je opravdu síla! Nedělní spoj - čtyři intervaly s jedním spojem za hodinu, navíc " vylepšené" krátkým autobusem!
Sídliště Ďáblice zde stojí čtyřicet let a tomu odpovídá i věková struktura jeho obyvatel. Obávám se že při Vašem rozhodování jste tomuto faktoru nedali ani tu minimální váhu.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
o víkendu jsme alespoň zkrátili interval na lince 103 na polovinu, většinu soboty a neděli odpoledne. Linka 136 jako metrobus bude nyní výrazněji využitá v Letňanech, linka 183 je běžnou standardní autobusovou linkou, byť bychom v případě navýšení objemu prostředků rádi večerní a víkendové intervaly zkracovali.

18. 10. 2016
Ptá se: Ferdyš Pištora

MHD se mění po necelých čtyřech letech. Proč? Vždyť protesty proti dosavadním trasám nebyly, lidi si na ně zvykli a my si zase musíme zvykat na nové řády.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
klidně se někdy stavte na Ropidu a můžeme si projít dlouhé tabulky požadavků městských částí a cestujících, které v oblasti tramvají zahrnovaly 45 zásadních, u autobusů přes 200, přičemž jejich zavedení představuje objem prostředků jen u autobusů za čtvrt miliardy, u metra za 100 milionů a u tramvají asi za 20 milionů. Téměř denně zde máme požadavky na změny.

18. 10. 2016
Ptá se: X

Dojde k posílení linky 197? Prakticky pořád jsou autobusy plné, ráno směrem na Smíchovské nádraží jsou často zpoždění. .Linka 196 naopak jezdí poloprázdná, z čehož je vidět, že chybí větší kapacita směrem na Nové Dvory. Nebylo by od věci znovuzavést linku 199 - třeba na ni přesunout spoje 196, které končí na Kačerově.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
tím bychom asi vyvolali naopak zásadní přetěžování na lince 196. Řada spojů i linek je kapacitně na hraně, někde drobné oslabení způsobí zásadní problémy. Teď v říjnu jsou zpoždění spojů výrazně větší než během roku a v řadě míst už nemáme moc způsobů, jak jim čelit.

18. 10. 2016
Ptá se: Jana

Dobrý den, proč se nemohu zbavit dojmu, že všechny tyhle zásadní změny v pražské dopravě vymýšlí někdo, kdo v životě pražskou MHD nepoužil? Nebo je to podle vzoru - vykázat činnost a bude hůř???

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
jelikož kolegové projektanti chodí často po práci řídit autobus či tramvaj, naprosto drtivá většina z nás nemá auto (včetně mě), chodíme informovat cestující na zastávky a všichni jezdíme denně MHD, včetně cest na všechna jednání s MČ, tak určitě aspoň malou představu o síti máme.

18. 10. 2016
Ptá se: Libor Kadeřábek

Před 5 lety jste zrušili linku 154 přes odpor občanů Prahy 15 i místního úřadu. Dnes ji s velkou slávou vracíte zpět s velkou slávou. Proč si z nás děláte srandu? Já bych vám koupil angličáky, abych bás zabavil a bude doprava v Praze fungovat lépe, pokud nebudete mít čas s námi hrát jako v počítačové hře.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
mění se vedení města, městských částí, výše rozpočtu na MHD a také projektanti a vedení Ropidu... Angličáky nás asi moc bavit nebudou, zkuste nám koupit vláčky nebo tramvaje ;-). A fakt se na nás nezlobte, věřte, že je to hodně náročná práce řešit těch přes 30 000 spojů denně.

18. 10. 2016
Ptá se: Ladislav Kneifl

Dobrý den,
neuvažujete o posílení dopravy v oblasti Krče? Konkrétně ze stanice Tempo se nyní dá jet v podstatě pouze na Kačerov. Pokud se potřebují dostat například do Podolí, musím busem na Kačerov, metrem na Pražského povstání a pak zase busem dolů k Podolské vodárně. Dříve zde jezdil autobus přímo do Bráníku, ale před několika lety byl bez náhrady zrušen...Dříve zde stavilo 5 autobusů, nyní pouze 3. Toto mi opravdu nepřijde jako zlepšování dopravy. Cesta v rámcí Prahy 4 cca 5km trvá 45minut a autem bez problémů 10minut. Takto si cestování po Praze opravdu nepředstavuji.
Děkuji

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
posílení závisí na možnostech rozpočtu. Z Nových Dvorů teď jede nově k Modřanské škole k tramvaji alespoň midibus 117. Šlo zejména o zajištění celotýdenní obsluhy Tyršovy čtvrti a obnovu spojení z Modřan k Poliklinice Budějovická pro starší a hůře pohyblivé cestující.

18. 10. 2016
Ptá se: Martin Holeček

Málem bych zapomněl!

Abych jen nekritizoval. Prodloužení linky 102 na konečnou stanici Šimůnkova považuji za geniální tah, ke kterému se nedá dodat nic jiného, než pochvala! Takovéto rychlé spojení Kobylis s touto oblastí od zrušení linky 175 citelně scházelo a já doufám, že vydrží!

M.H.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
rádi bychom jej do budoucna i posílili. Aby ale mohlo vzniknout, bylo třeba úprav, které kritizujete v předchozím dotazu.

18. 10. 2016
Ptá se: Petr Krupička

ROPID neustále dopravu v Praze zhoršuje, než se cestující někam dostane, musí x krát přestupovat (návštěvníci prahy a turisté tápají)....Po čase se linky překopou, změní aby ROPID vykázal činnost. Co nechat dopravu dělat město, jak tomu bylo dříve a ROPID zrušit???

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
jenom letos na jaře jsme evidovali 45 zásadních připomínek MČ a cestujících k tramvajím a cca 250 k autobusům. Obecně podle frekvence požadavků by si část veřejnosti přála změny každý týden. I pro nás jsou velké změny obrovskou zátěží, protože i jen udržovat běžný stav a řešit výluky a základní úpravy JŘ je obrovsky náročná práce. Přece jen spravujeme již zmíněných více než 32 600 spojů MHD denně.

ROPID je právě městem zřízen, aby tuto práci vykonával. Samotní dopravci nemohou organizovat jiné dopravce.

18. 10. 2016
Ptá se: Alena

Dobrý den,ráda bych se zeptala, proč byla naprosto nelogicky změněna trasa linky 101? Absolutně se teď nedá ze stanice Záběhlice přímo dostat k obchodnímu centru Hostivař a následně do stanice Zentiva. Navíc ani případné krkolomné přestupy na sebe časově nenavazují. Ačkoli pracuji od 6 hodin,díky Vaší změně a okružní jízdě přes stanici Skalka musím vstávat ve 4 hodiny ráno. Toto skutečně nemá co do činění s komfortní dopravou, kterou neustále prezentujete. A např. na noční směnu přijíždí poslední autobus ve 21:50, z čehož logicky vyplývá jeho naprostá nepoužitelnost, jak k odjezdu z odpolední směny, tak příjezdu na směnu noční. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
spojení k OC Hostivař je možné s přestupem na Zahradním Městě. V původním návrhu byla linka 101 vedena až na Zentivu, ale vzhledem k délce linky, oběhům vozidel a absenci toalety na Zentivě jsme ji tam dovést neuměli. Proto došlo ke změně konce trasy s linkou 138. Budeme se snažit tento problém vyřešit.

18. 10. 2016
Ptá se: Martin Pavlas

Proč byla změněna trasa linky č.195. Byl to jediný přímý spoj za Spojovací do Globusu Čakovice. Nyní je spojení podstatně komplikovanější, zvláště když člověk tahá těžší nákup. Vždyť autobus č.136, který nyní v Čakovicích operuje místo autobusu č.195, mohl být veden v trase dnešní stodevadesátpětky k Avii Letňany a ubyla by jedna změna linkového vedení. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Martin Šubrt

Když jsme začali řešit posilu oblasti Letňan o další kloubovou linku, bylo přáním MČ Praha-Čakovice, aby získali spojení linkou, která jede někam blíže centru. Současně je linka 195 více závislá na koordinaci s linkou 177, což by se jejím zkrácením mohlo zlepšit. Dále bychom do budoucna chtěli na lince 136 zkrátit intervaly, takže by při jejím vedení do Starých Letňan nemohla být zkoordinována s linkou 158.

18. 10. 2016
Ptá se: Richard Hladík

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda se neuvažuje o zkrácení linky 184 nebo její obdoby, jen do úseku Hradčanská - Břevnovská, jak zde jezdila do devadesátých let, linka 235.
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
toto otočení jsme prověřovali, ale je poměrně nestandardní a bus by se do zastávky asi úplně nesrovnal. Ale o možnostech nějakého podobného řešení budeme s MČ pravděpodobně jednat.

18. 10. 2016
Ptá se: Eva Gebauerová

PROČ zastávka linky 154 Sídliště Petrovice (jsou to dvě místa za rohem) je činná na obou zastávkách )Archimedova a Novopetrovická) POUZE ve směru z Hájů? V protisměru funguje pouze jedna , ta v ulici Archimedova. Zastávku na Novopetrovické autobus projíždí a přestupující musí běhat za roh. Ale děkujeme za (znovu)zavedení této linky, chyběla moc.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
toto zastavování ve spolupráci s DPP zřídíme v dohledné době.

18. 10. 2016
Ptá se: Martin Holeček

Dobrý den!

Možná, že někdo tuto změnu ocení. A člověk má samozřejmě sklon hodnotit jen to místo, které zná. Ale přesto si troufám tvrdit, že můj vhled do oblasti severního města je poměrně značný, když zde již přes třicet let žiji. A mám taky paměť. Vím, že například linka 136 byla zavedena přes sídliště Ďáblice jako náhrada linek 181 a 183, potažmo 175. To, že jí onehdy Ropid ukončil nesmyslně na Vozovně Kobylisy, přičemž mohla klidně projet až do Bohnic (to by teprve byla plnohodnotná náhrada, za tehdy přetrasovanou linku 183). Argument, že bylo třeba lidi svézt l. 183 přímo k metru Kobylisy podle mě neobstojí stejně jako ten,že by takováto linka 136 byla příliš dlouhá (její prodlužování na jižním městě nikomu nevadilo, pokud si vzpomínám. No a právě linka 136, nahrazující prakticky 3 jiné linky byla obsazena kloubovými autobusy. Jako náhrada kapacity. Ale jak říkám. Když končila u Vozovny Kobylisy a nepokračovala ani do Bohnic a ani na Kobylisy, jako, blahé paměti l. 175, tak potom ROPID nemohl očekávat, že s ní budou cestovat davy lidí. Kam by jely, ptám se??? Nu a s tím souvisí i současná změna, která je ale úplně stejně špatná, jako ta minulá. Navíc kapacitně vůbec neodpovídá místním potřebám. Prostě se jen změnil interval a číslo. Ale nyní zavedená linka 183 opět končí u vozovny Kobylisy a nikam nepokračuje. Takže s ní, dle ROPIDu určitě zase nebude jezdit dostatek lidí a, podle mě, bude časem zrušeno toto spojení úplně, pro což si ROPID připravuje půdu. Je to nekoncepční a rozhodně to neodpovídá tomu, co bylo hlásáno, že "se upravují intervaly a vedení linek VZRŮSTAJÍCÍ potřebě přepravy lidí z okrajových částí Prahy do centra. Schválně se podívejte na jízdní řád linky 183 ve špičce ve směru Vysočanská --> Vozovna Kobylisy a spadne vám čelist. 20 minut ve špičce? To je vyloženě likvidační pro tento dopravní směr a cestující to zaručeně odradí. Ať mi, prosím, nikdo neříká, že jsem o této lince i o této změně neuvažoval v dostatečných souvislostech. Uvažoval. Ale abych to zde všechno popsal, musel bych si na to vzít týdenní dovolenou!

A avizovaná případná změna po půl roce? Nenechte se vysmát! To už bude většina původních cestujících dávno odrazená a cestu zpět si těžko najdou!!!
Mimochodem. V neděli 16.10. jsem šel náhodou v 18:30 kolem zastávky Šimůnkova směr Sídliště Ďáblice. Linka 183 jezdí celý den (!) v tomto úseku s půlhodinovým intervalem. A vsadím se, že ti lidé, co čekali na příjezd autobusu jako na smilování se do něj sotva vešli. Odhadem jich tam bylo kolem 25. Uznávám, že to rozhodně není překročení kapacity klasického Citybusu nebo krátkého Soru, ale Šimůnkova není první zastávka a autobus už přijížděl docela slušně obsazen. A co lidé na Sídlišti Ďáblice nebo na dalších zastávkách???M.H.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
interval linky 183 v ranní špičce je 12 minut, kolem poledne 30 minut, odpoledne 15 minut, tj. není to sice páteřní linky, ale má interval jako všechny standardní autobusové linky ve městě. Navíc v pracovní dny kloubový autobus. Pro oblast Šimůnkovy sem byla dále přivedena linka 102, která zajišťuje zejména pro starší cestující vazbu k metru Kobylisy. O víkendu byl v sobotu a v neděli odpoledne dále na polovinu zkrácen interval linky 103 ve vazbě od Sídliště Ďáblice k metru Ládví.

18. 10. 2016
Ptá se: Lenka Malá

Proč při úpravě jízdních tras tramvají byl zrušen spoj č.5 z nám. Republiky na Černokosteleckou? Náhrada linkou 15 - jednovozovou je naprosto nedostatečná, vůz jezdí ve špičkách narvaný a konečná na Olšanských hřbitovech je také mimo trasu. Takže zbytečný přestup navíc a tím i věčně nadupaná 26, která stejně jede do Hostivaře.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
změna vyplynula ze dvou skutečností. Z požadavku hl. m. Prahy na zřízení tramvajového spojení mezi Malostranským náměstím, Náměstím Republiky a Hlavním nádražím. A s potřeby posílit provoz linky 9 ze Žižkova na Václavské náměstí.

Řešení, které zachovávalo spojení linkou 5 na Nám. Republiky, ale neobsahovalo zachování linky 20 mezi Andělem a Dejvickou, proto bylo městskými částmi odmítnuto. Proto jezdí linky 15 mezi Kotlářkou, Andělem a Klárovem spíše navíc a proto zde jejímu provozu odpovídají sólo vozy. V části směrem na Žižkov jsme si vědomi, že je charakter provozu jiný a linka je hodně plná.

Jelikož je nyní v provozu maximální počet tramvají, co jsou k dispozici, zatím nedokážeme provoz na lince 15 posílit. Trasování linek je pak v rámci sítě provázané a prohození tras linek 5 a 15 by způsobilo, že by sóla směr Václavské náměstí a Barrandov byla ještě výrazněji přeplněná než ve směru Náměstí Republiky.

18. 10. 2016
Ptá se: Petr Marek

Jezdím autobusem z Horoměřic na Bořislavku a pak do centra. Teda to je hrozný, hlavně ráno často i skoro půl hodiny zpoždění kvůli kolonám na semaforu u Evropské. Není možné aspoň některé busy odklonit z Horoměřic přes Lysolaje nebo Suchdol třeba na Dejvickou? Stejně na Jenerálce málokdy někdo nastupuje. Děkuji, PM.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
zejména v říjnu a listopadu se v celé Praze potýkáme s nárůstem počtu automobilů a bohužel často i na komunikacích, kde fyzicky nelze zřídit preference MHD. Převedení spojů přes Suchdol na Dejvickou by jednak znamenalo možná ještě delší zpoždění a navíc MČ Praha 6 aktuálně nesouhlasí s navyšováním počtu autobusů na Vítězném náměstí, takže spíše jsme vyzýváni k jejich redukci.

18. 10. 2016
Ptá se: Hanka

Dobrý den,
změnila setrasa link 124, teď bude končit u Budějovické polikliniky, ale nástup je na opačné straně, to jste pravděpodobně nikdy touto linkou nejel, jaký to má význam a kde to má logiku, kde jsou doby, kdy byl nástup i výstup u polikliniky, jezdí tam nemocní lidé a když má putovat přes celou Budějovickou, je to namáhavé. Děkuji za odpověď

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
změnu vedení linky 124 od Dvorců z Polikliniky Budějovická na Budějovickou v minulosti vyvolal obrovský růst areálu okolo Brumlovky. Když linka 124 jezdila přes Polikliniku, na Budějovické stál dav a okolo odbočovaly směr Brumlovka ne zcela vytížené spoje linky 124 a cestující se na ně jen dívali. Autobusy BB a další městské linky by nápor cestujících od a k Brumlovce od Budějovické nezvládly a proto došlo ke změně a linka 124 jim v tomto směru začala pomáhat.

Při aktuální změně jsme se snažili zohlednit tento faktor i právě dostupnost Polikliniky. Jelikož vznikla linka 134 pro vnitroobvodovou obsluhu Prahy 4, která na Zelený pruh odjíždí od Polikliniky, zajíždí sem v tomto směru i linka 124, aby byl zajištěn společný nástup. V opačném směru zůstala 124 na Budějovické právě kvůli Brumlovce, ale pro starší cestující od Dvorců jsme zřídili na Budějovické v Budějovické ulici hned za křižovatkou novou zastávku linek 124 a 134, která umožňuje, aby se z Budějovické k Poliklinice cestující mohli svézt autobusem a nemuseli procházet po schodech a celou pasáží. Vždy se snažíme hledat kompromis více požadavků.

18. 10. 2016
Ptá se: Erika Bauerová

Dobrý den,
jen mi hrozně mrzí, že asi nikdo nebral fakt, že autobusy bohužel na sebe nenavazují třeba o 1 minutu a jsou neskutečně dlouhé intervaly.
Před změnou to bylo fajn, takže se daly v pohodě chytnout.

Erika Bauerová

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
bohužel neuvádíte lokalitu, o níž píšete, takže se těžko reaguje. V řadě míst se intervaly naopak zkracovaly. Někde mírně prodloužily, ale to je bohužel součást každé změny. Nikdy není možné jen navyšovat, projektanti vždy mají úkol někde trochu ubrat, aby jinde mohli přidat. Věřte, že jsme si vždy vědomi míst, kde se na nás cestující budou zlobit, ale všem se zavděčit opravdu nemůžeme. Základem práce projektanta MHD je vědět, že neexistuje řešení, na něž by nebyly stížnosti.

18. 10. 2016
Ptá se: Julia

Dobrý den,
je hezké, že jste na Jižním městě přidali linky (které zde před lety již byly - 154 a 203), ale prodloužili jste intervaly u ostatních linek obsluhující Háje (197, 170, 154 a 203), takže ve finále autobusy jezdí ještě hůř, než před změnou. Mezi šestou a sedmou hodinou ranní člověk čeká na bus i 10-15 minut, než se dostane k metru, večer to samé. K čemu je tato změna, když lidem se nic nevylepšilo, ba naopak? Chodit na konkrétní spoje nemá smyls, protože se stejně jízdní řády nedodržují....

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
na Jižním Městě rozhodně nedošlo k omezení počtu spojů. Hlavním cílem řešení bylo současné spoje propojit tak, aby nabízely nová spojení. Na lince 197 například jezdily vložené spoje mezi zastávkou Na Jelenách a metrem Háje. Z nich se stala nová linka 154, která pokračuje až do Petrovic a právě z Petrovic a třeba ze zastávky Horčičkova, tak je obnoveno spojení k OC Chodov. Z Opatova jezdily vložené spoje linky 181 pouze do zastávky Barvy laky, nyní tyto spoje jezdí ve špičkách pod číslem 182 až na sever na Prosek a mohou pomoci lince 177. Z Hornoměcholupské ulice k metru Háje jezdila pouze linka 183, nyní odtud jezdí k metru linky 154, 175 a 183 a jedna z linek ještě s kloubovými autobusy. Ve Starých Petrovicích vlivem koordinace s vlakovými spoji jinde jezdily celý den ve stejný čas spoje linek 240 a 296 a nyní tam jezdí linky 154 a 240 většinou v pravidelném intervalovém prokladu, který umožnila až změna linkového vedení. Jeden z busů navíc již není midibus, ale standardní autobus.

18. 10. 2016
Ptá se: Jakub

Dobrý den, určitě ke změnám došlo aby byla doprava efektivnější a možná i úspornější. Cestující si zvyknou, protože jim ostatně ani nic jiného nezbyde. Ale zvyknout se dá i na smrt, není liž pravda ?

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
v oblasti autobusů aktuálně šlo o řešení, které se snažilo za srovnatelný objem financí pomoci úsekům, kde byla již situace s přetěžováním spojů neúnosná (zejména Záběhlická škola, Staré Letňany, Hornoměcholupská ulice). Samozřejmě při takovém úkolu je nutné řešit širší území, což znamená, že se změny někde projeví i mírnými zhoršeními. To nás netěší, ale obecně je to úkol ROPIDu, při nějakém objemu financí nějak vykouzlit, aby těch 32 600 spojů MHD v Praze denně vyjelo. U autobusů mají změny na cestující daleko větší dopad, protože autobusy jezdí do koncových úseků a tam jsou často jediným spojením. O to víc je těžké najít nějaký kompromis řešení, protože právě v koncových úsecích často existuje několik skupin cestujících, kteří preferují různé směry cesty směrem do centra města.

18. 10. 2016
Ptá se: Josef Novák

Proč se mi zdá, že změna je vrácení původního stavu před tou poslední revolucí, jen s jinými čísly autobusů a trochu kostrbatě, aby to nebylo tak nápadné.

Odpovídá: Martin Šubrt

Dobrý den,
organizace ROPID je obecně správcem prostředků, které na provoz hromadné dopravy uvolní v rámci schváleného rozpočtu Zastupitelstvo HMP. Jen pro představu, roční náklady na provoz na MHD na území města již přesahují 18 miliard korun, tržby ale činí jen cca 4 miliardy. Dotace 14 miliard je velmi vysoká a s vývojem let se mění. A podle výše prostředků, jež jsou k dispozici, se objednává i počet spojů, tj. jsou období, kdy spojů ubývá a pak období, kdy je možné spoje přidávat. Také se změnilo obsazení v organizaci ROPID a po projednání se zástupci městských částí se v některých místech objevily linky, které zde jezdily v minulosti. Ale protože i s některými věcmi z předchozích let panovala spokojenost, šlo nyní o doplnění, které vycházelo z možností celkového řešení sítě.

 

Právě se děje

Další zprávy