Lékařka se dva roky snaží odejít do důchodu. Nemá náhradu

Radek Nohl Radek Nohl
30. 10. 2014 14:08
Dětská doktorka z Opavska odmítá jen tak zavřít ordinaci a nechat bez péče přes tisícovku dětí. Jenže nástupci z mladší generace se na její místo dvakrát nehrnou, práce praktika je neláká.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Dětská lékařka Helena Prasková, která přes pětatřicet let ordinuje v obci Koběřice zhruba patnáct kilometrů od Opavy, se už více než dva roky marně snaží odejít do důchodu.

Zvolila totiž komplikovanější cestu než její kolegové - vrstevníci: místo aby zavřela ordinaci, nechala pacienty vyhledat si jiného lékaře a užívala si penze, vyvěsila inzeráty. Hledá mladšího lékaře, který by převzal péči o třináct stovek jejích dětských pacientů. Ovšem nástupce najít nemůže.

"Inzeráty jsem si dala do našich odborných časopisů. Odpověděl mi jeden doktor, ale nakonec zůstal ve svém původním působišti," popsala Helena Prasková pro Aktuálně.cz. 

Že to lékařka nebude mít jednoduché, ukazují i statistiky. Právě Opavsko totiž patří mezi okresy, kde je pediatrů nedostatek. Ve své zprávě to uvedla největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP.

Data, která mapují dostupnost lékařské péče v celé České republice, zveřejnil deník Aktuálně.cz v minulých dnech. Připomenout si je třeba ve svém okrese můžete ZDE.

Průměrný věk pediatra je 57 let

Zmiňované Opavsko se oproti dalším okresům vymyká i jinak. Dětští lékaři jsou tady jedni z nejstarších v republice. Jejich průměrný věk je 57 let - tedy o čtyři roky více, než je celorepublikový průměr.

Přesto Helena Prasková odmítá jít do penze bez nástupce. Kartotéku má plnou a nechce nechat více než tisícovku rodičů hledat ze dne na den pro jejich děti jiného pediatra. Už si ale nemůže dovolit přijímat další pacienty.

"Z jiných vesnic přijímám nové pacienty jen zcela výjimečně," řekla Prasková. Čekací doby na ošetření jsou u ní delší pouze v případě, když je v regionu vyšší počet nemocných dětí.

Prasková tvrdí, že stárnoucí populace pediatrů a praktických lékařů úřady zatím příliš nezajímá. "Zatím jsem nezaznamenala žádný zájem, jak tuto záležitost řešit. Ani ze strany obecních úřadů či kraje," podotkla Prasková.

Hrozbu vymírání praktiků začíná řešit minimálně VZP. Pojišťovna přišla s plánem, jak trend zvrátit a nalákat do ordinací v menších městech a v okrajových oblastech mladé praktické lékaře. Chce jim dát víc peněz na úhradách za péči a zjednodušit pravidla pro získání smlouvy s VZP.

"Chceme lékaře motivovat jednak možností snazšího získání smlouvy a pak také vyššími platbami za péči," potvrdil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Kde chybí lékaři nejvíce?

Zpráva VZP, která analyzovala dostupnost péče a průměrný věk lékařů, upozorňuje například na to, že nedostatek lékařů pro dospělé je především kolem tří velkých měst - Prahy, Plzně a Brna - a také v okresech Domažlice, Cheb a Chomutov. V Plzeňském a Jihočeském kraji navíc pacienti musí řešit i další problém: než se dostanou k lékaři, může to trvat i hodinu.

U pediatrů pak VZP uvádí, že nejohroženějším okresem je Tachov, kde ale současně žije nejméně dětí v republice. Naopak na Teplicku je lékařů dostatek, ovšem stárnou a neobčerstvuje je nová generace: čtyřicet procent z nich přesáhlo věkovou hranici 65 let.

 

Právě se děje

Další zprávy