Při obstrukcích omezíme řečnění, varuje Sobotka opozici

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
31. 8. 2015 17:34
Koalice se připravuje na zářijový střet v dolní komoře kvůli spornému zákonu o elektronické evidenci tržeb.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka představil první část plánu, jak se chce koalice bránit případným obstrukcím při projednávání elektronické evidence tržeb - omezí poslancům možnost řečnit.

Průtahy na plénu slibují opoziční strany TOP 09 a ODS kvůli spornému zákonu již na příští schůzi dolní komory, která začne v polovině září.

"My budeme respektovat jednací řád, ale i v rámci něj máme možnost, abychom omezili počty vystoupení v situaci, kdy se budou opakovat a bude zřejmé, že jejich jediným důvodem je zdržování," řekl Sobotka. Podle něj není možné, aby dvě opoziční strany blokovaly vládní většinu.

Dvakrát deset minut

Jednací řád umožňuje, aby Sněmovna omezila počet vystoupení poslance na dvakrát deset minut. Stačí, aby pro to zvedla ruku prostá většina zákonodárců. Omezení se ale nevztahuje na poslance s přednostním právem promluvit - například na ty, kteří přednášejí stanovisko klubu. Neomezeně by tak mohl hovořit například nejhlasitější kritik nového zákona o elektronických pokladnách a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek však opozici připomněl slib daný při projednávání parametrů služebního zákona. ODS a TOP 09 tehdy výměnou za ústupky koalice tvrdily, že takzvaných přednostních práv nebudou na plénu zneužívat.

"Ten slib zazněl, takže uvidíme, zda to tak skutečně bude," uvedl Bělobrádek.

K omezení řečníků na maximálně dvacet minut dolní komora přistupuje spíše výjimečně - pravicové strany například omezily debatu v roce 2011 při schvalování reforem vlády Petra Nečase.

Naopak hnutí ANO Andreje Babiše po svém nástupu chtělo řečnickou dobu omezit plošně u všech sněmovních debat. Neúspěšně.

Budou jednat i večer

Koalice podle premiéra hodlá na zářijové schůzi jednat i ve večerních hodinách. "Schůze trvá týden, takže chceme zvládnout co nejvíce zákonů. Chceme projednat zákon o mimořádném příspěvku k důchodu, elektronickou evidenci tržeb, zákon o prokazování původu majetku nebo asociační dohodu s Ukrajinou," dodal premiér.

Podle Pavla Bělobrádka je možné, že Sněmovna bude v září jednat o jeden týden navíc.

 

Právě se děje

Další zprávy