Zeman požádal Čínu o dodávku vakcíny Sinopharm proti covidu-19

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2021 21:36
Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny Sinopharm proti nemoci covid-19. Na Twitteru to ve středu oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Čína žádosti podle něho okamžitě vyhoví.
Zeman na návštěvě Číny
Zeman na návštěvě Číny | Foto: Reuters

Zeman v úterý jednal na Pražském hradě se zástupci čínské společnosti CITIC Europe Holding, mimo jiné právě také o čínské vakcíně. Prezident již dříve požádal Rusko o tamní vakcínu Sputnik V. Látky Sinopharm ani Sputnik V zatím nejsou schváleny pro použití v zemích Evropské unie.

"Předseda vlády požádal prezidenta republiky, aby se obrátil na prezidenta ČLR (Čínské lidové republiky) s žádostí o dodání čínské vakcíny Sinopharm. Pan prezident této žádosti vyhověl a napsal prezidentu ČLR," sdělil mluvčí Hradu. "Podle zprávy velvyslanectví ČR v Pekingu se čínská strana rozhodla této žádosti okamžitě vyhovět," doplnil.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes ve Sněmovně uvedl, že není důvod shánět vakcíny neregistrované v EU, protože pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet. Doplnil, že Rusko by mohlo požádat Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o schválení své vakcíny Sputnik V tento týden. Jestliže ruská vakcína souhlas získá, ministr bude její použití podporovat tak jako u dosud schválených vakcín.

EMA zatím schválila pro použití ve státech EU tři vakcíny proti covidu-19, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Jedná také s dalšími desítkami výrobců. Pokud by některý členský stát chtěl nasadit vakcínu neschválenou EMA, může v nouzovém režimu provizorně schválit užití přípravků sám. Na rozdíl od registrace u EMA však poté nenese za případné problémy s vakcínou odpovědnost výrobce, ale stát.

Použití Sinopharmu i Sputniku V samo schválilo například Maďarsko. Také Slovensko získalo Sputnik V, první zásilka dorazila do země v pondělí. Okolnosti nákupu vakcíny vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.

Odborný časopis Lancet na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost ruské vakcíny Sputnik V ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Vědci v minulosti kritizovali malou transparentnost vývoje a testování této ruské očkovací látky, nedávno zveřejněná studie to podle agentury Reuters částečně napravila.

 

Právě se děje

Další zprávy