Prezident Zeman poslancům řekne výhrady ke služebnímu zákonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2014 19:55
Prezident navštíví 2. září Poslaneckou sněmvnu. Zeman kritizuje hlavně funkce politických náměstků.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman navštíví v úterý 2. září Sněmovnu, aby seznámil poslance se svými výhradami k novele služebního zákona.

Předloha byla hlavním tématem středečního Zemanova jednání s předsedy parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (oba ČSSD), řekl novinářům Hamáček. Prezident kritizuje hlavně funkce politických náměstků.

V úterý budou poslanci projednávat novelu služebního zákona ve druhém čtení, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Zeman podle šéfa Sněmovny Hamáčka vystoupí hned v úvodu schůze. "Můj dojem je, že jeho názor vůči politickým náměstkům je velmi silný," uvedl Hamáček.

Političtí náměstci by měli působit v podstatě jako poradci ministrů a mohli by je například zastupovat na jednáních sněmovních a senátních výborů. Prezident ale říká, že na ministerstvech nebudou mít co na práci a budou pouze pobírat plat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že ani případné prezidentovo veto nezabrání tomu, aby byla novela účinná od ledna. Její poslední verze je kompromisem, na němž se dohodla vládní koalice s TOP 09 a s ODS.

Riziko ztráty evropských dotací

Sněmovna by mohla předlohu schválit 10. září. Předseda Senátu Štěch se velmi opatrně vyjadřoval k tomu, jak by se k normě mohla následně postavit horní komora. Soudí, že nynější návrh je proti původnímu znění jistým ústupem od širšího odpolitizování státní správy.

Štěch ale zároveň upozornil na závazek přijmout zákon s ohledem na čerpání evropských fondů. "Budeme se rozhodovat podle toho, co nám Poslanecká sněmovna postoupí," dodal.

Aktéři schůzky hovořili taky například o senátním návrhu zákona o šumavském národním parku. Výtky k němu mají prezident i vláda, avšak z odlišných pozic. Štěch proto soudí, že senátní norma, jež nyní leží ve Sněmovně, by mohla být kompromisem.

Debata se vedla rovněž o nadcházejícím summitu NATO ve Walesu a o situaci na Ukrajině včetně dopadů unijních sankcí vůči Rusku na českou ekonomiku.

Tři nejvyšší ústavní činitelé se setkávají pravidelně zhruba jednou za čtvrt roku.

 

Právě se děje

Další zprávy